ŚWIAT

Praga. Szczyt amunicyjny. 800 tys. pocisków artyleryjskich dla Ukrainy

Czechy

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez premiera Czech Petra Fialę.

Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Podczas wspólnej konferencji przywódców państw biorących udział w szczycie amunicyjnym Prezydent podkreślił, że spotkanie w Pradze odbywa się w kluczowym momencie.

– Sytuacja na froncie ukraińsko–rosyjskim jest trudna. Rosja przygotowuje się do kolejnej dużej ofensywy. Ukraina cierpi z powodu braku amunicji. Główna odpowiedzialność za dostarczenie Ukrainie broni i amunicji leży po stronie państw Zachodu – powiedział Andrzej Duda.

– Jesteśmy świadomi, że jedną rzeczą jest nabycie amunicji, a drugą jest jej przekazanie. Chciałbym podkreślić rolę Polski oraz w szczególności lotniska Rzeszów–Jasionka w tym projekcie. Podczas dzisiejszego spotkania potwierdzę pełną gotowość do mobilizacji wszystkich środków potrzebnych do efektywnego transportu amunicji na Ukrainę – dodał prezydent.

Praga. Szczyt amunicyjny (fot. KPRP)

Po konferencji Duda wziął udział w rozmowach wielostronnych pod przewodnictwem Petra Fiali.

Przed wylotem do Czech Andrzej Duda wskazał, że 800 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 122 mm oraz 155 mm, które w ramach inicjatywy amunicyjnej będą dostarczone Ukrainie ma kluczowe znaczenie dla możliwości obronnych tego kraju.

– My jako Polska w tym uczestniczymy. Ja podjąłem tę inicjatywę w czasie spotkania zwołanego przez prezydenta Macrona w Paryżu. Cieszę się, że Polska jest jej częścią – powiedział prezydent.

W szczycie amunicyjnym wzięli udział premierzy Czech, Danii, Niderlandów, Łotwy, a także przedstawiciele władz Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button