ŚWIAT

Praga. Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej

Czechy

W środę prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Pradze, gdzie wziął udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali m.in. o Funduszu Wyszehradzkim, rozwoju infrastruktury i gospodarki, współpracy energetycznej, a także o bezpieczeństwie regionu w kontekście wojny na Ukrainie.

Prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej sprawuje obecnie Republika Czeska.

Podczas wspólnej konferencji Andrzej Duda poinformował, że obrady przebiegły zgodnie z założeniami czeskiej prezydencji. – Głównym tematem naszych rozmów był Fundusz Wyszehradzki – jego funkcjonowanie i wpływ na rozwój naszego regionu – powiedział.

Jak dodał, Fundusz realizuje bardzo ważne zadania m.in wspiera uchodźców z Ukrainy i pomaga młodzieży w ramach oferowanych programów.

– Dyskutowaliśmy również na temat innowacyjności, kreatywności – stwarzania możliwości zwłaszcza dla ludzi młodych do tego, aby mogli się w naszych krajach rozwijać – podkreślił Andrzej Duda.

Andrzej Duda przekazał, że w dalszej części obrad poruszono temat rozwoju infrastruktury i gospodarki, a także bezpieczeństwa w regionie. Podkreślił, że Grupa Wyszehradzka ma duże znaczenia dla rozwoju Inicjatywy Trójmorza, ponieważ odbywa formaty przenikają się jeśli chodzi o współpracę.

– Rozwiązania komunikacyjne, które my realizujemy – drogi, koleje szybkich prędkości, wielkie zamierzenia infrastrukturalne – powodują rozwój połączeń pomiędzy naszymi krajami, w tej części Europy – wskazał.

Prezydent zaznaczył, że rozwój infrastruktury ma również znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Jak dodał, od dwóch lat trwają ataki hybrydowe na Polskę ze strony reżimu białoruskiego. Wskazywał, że budowa kolejnych odcinków Via Carpatia ułatwia dziś funkcjonariuszom i żołnierzom poruszanie się wzdłuż wschodniej granicy, zapewniając możliwość lepszego strzeżenia granicy z Białorusią.

Omówiono także współpracę w dziedzinie energetyki oraz ochrony klimatu. Prezydent przypomniał o zbliżającej się konferencji klimatycznej COP w Dubaju oraz wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną.

Praga. Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej (fot. KPRP)

Andrzej Duda podkreślił, że prezydenci Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali również o dalszym wsparciu Ukrainy.

– Wszyscy jesteśmy zgodni, że Ukraina cały czas potrzebuje wsparcia i ten kierunek musi być realizowany w dwóch aspektach: pomocy wysyłanej na Ukrainę i pomocy przekazywanej uchodźcom – powiedział.

Wskazał, że Polska realizuje program modernizacji armii, wyciągając wnioski z tego co dzieje się na Ukrainie. – Polska podpisała umowy na dostawy uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej oraz systematycznie zwiększa liczebność armii – powiedział.

– Zbroimy się po to, żeby nikt nie odważył się napaść na Polskę, ani na żadne z państw sąsiednich – podsumował prezydent.

Andrzej Duda poinformował, że kolejne spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Polsce.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button