POZNAŃ

Poznań. Ziobro: Zawsze stanę po stronie matki, która broni przed bandytą swojego syna

Czy to była obrona konieczna?!

– Póki będę Prokuratorem Generalnym, zawsze stanę po stronie matki, która broni przed bandytą swojego syna – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Odniósł się do wydarzeń zaistniałych w Poznaniu, podczas wtargnięcia napastnika na teren prywatnej posesji.

Z dotychczasowych ustaleń wszczętego w tej sprawie postępowania wynika, że 29 września 2022 roku, w godzinach wieczornych, mieszkańcy domu przy ul. Obozowej w Poznaniu zostali zaatakowani przez agresywnego mężczyznę, który przedostał się na teren ich posesji. Rodzina była zmuszona do odpierania ataku na swoje życie i zdrowie. W wyniku odniesionych obrażeń napastnik zmarł.

Prokurator Generalny stwierdził, że tego rodzaju sytuacje nie powinny powodować traumy pokrzywdzenia u tych, którzy są prawdziwymi ofiarami działań napastników.

– Prawo do obrony jest prawem człowieka – podkreślił, dodając, że obrona ta powinna gwarantować, że napastnik nie będzie stwarzał zagrożenia dla ofiary.

W tym kontekście Prokurator Generalny przypomniał, że znowelizowany w 2017 roku kodeks karny przewiduje odstąpienie od karania osób, które przekroczyły obronę konieczną, broniąc swojego życia na terenie własnej posesji.

Art. 25 §2a Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.

Dodał jednocześnie, że w niniejszej sprawie równie dobrze nie można wykluczyć, że zachowania rodziny mieściły się w graniach obrony koniecznej, o której mowa w art. 25 §1 kodeksu karnego.

Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

Równocześnie Prokurator Generalny zapowiedział, że ustalenia postępowania i decyzje w tej sprawie zostaną przekazane opinii publicznej w najbliższym czasie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button