7 lipca 2021 roku na warszawskim Lotnisku Chopina funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie odmówili wjazdu do Polski 8 obywatelom Gruzji i jednemu Filipińczykowi.
Także interweniowali dwukrotnie wobec podróżnych, którzy nie stosowali się do poleceń załogi i nie przestrzegali przepisów sanitarnych obowiązujących na pokładzie samolotu.
Po przylocie z Tbilisi i Kutaisi odmówiono wjazdu 9 cudzoziemcom, w tym 8 obywatelom Gruzji i jednemu obywatelowi Filipin. W dwóch przypadkach powodem niezezwolenia na wjazd do naszego kraju było okazanie przez Gruzinów do kontroli granicznej podrobionych dokumentów uzupełniających w postaci powierzeń wykonywania pracy. Kobieta i mężczyzna przyjechali do Polski w celu podjęcia pracy w jednej z wielkopolskich i pomorskich firm produkcyjnych, tyle że w trakcie analizy przedstawionych przez nich zaświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, okazało się, że zostały one podrobione na wzór oryginalnych. W związku z tym obojgu Gruzinom wydano decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP.
Pozostali cudzoziemcy zostali zawróceni na granicy, gdyż ich cel przyjazdu nie był zgodny z deklarowanym lub figurowali w systemach jako osoby niepożądane na terytorium państw strefy Schengen.
Tego samego dnia doszło także do dwóch interwencji wobec niezdyscyplinowanych pasażerów. Było to dwóch mężczyzn – obywateli Polski, którzy podróżowali z Podgoricy i Zakhyntos. 25-latek oraz 36-latek, według raportu z obu rejsów, nie wykonywali poleceń kapitana statku powietrznego, obrażali załogę oraz nie stosowali się do obowiązujących przepisów sanitarnych. Po wylądowaniu samolotów na awanturników czekali funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych PSG Warszawa-Okęcie, w asyście których, mężczyźni zostali przewiezieni do pomieszczeń służbowych w celu przeprowadzenia dalszych czynności. Dla obu pasażerów, awantury wraz z interwencją zakończyły się wystawieniem mandatów karnych.
Agresywny, pijany pasażer
W niedzielę (4 lipca 2021 roku) obywatel Niemiec zamiast do samolotu, którym miał odlecieć udał się pod eskortą funkcjonariuszy Straży Granicznej do Izby Wytrzeźwień. Mężczyzna przed poddaniem się kontroli bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin, zakłócał porządek, w czym pomagały mu wypite wcześniej „procenty”.
Do urodzonego na Ukrainie obywatela Niemiec wezwani zostali funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych, którzy pouczyli go o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego. Następnie przystąpili do legitymowania. Podczas wykonywania czynności służbowych 26-latek próbował wyrwać funkcjonariuszom dokumenty i popchnął jednego z nich. Czynem tym naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza, dlatego zostały wobec niego użyte środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających, transportowych oraz kajdanek w celu przeprowadzenia go do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej. Pasażer odmówił badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i groził samookaleczeniem, dlatego został przekazany funkcjonariuszom Zespołu Konwojowo Ochronnego w celu przetransportowania go do Izby Wytrzeźwień.
Kolejnego dnia wobec mężczyzny wszczęto postępowanie przygotowawcze i przedstawiono mu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza Straży Granicznej, tj. o czyn z art. 222 par. 1 kk. Podejrzany w trakcie przesłuchania przyznał się do zarzucanego czynu i poddał się dobrowolnie karze (na podstawie art. 335 par. 1 kpk) 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat.
Po zakończonych czynnościach procesowych cudzoziemiec został zwolniony.
Poznań i Wrocław. W dalszym ciągu podróżni łamią zasady kwarantanny domowej
W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy oraz we Wrocławiu-Strachowicach ujawnili kolejne przypadki złamania zasad kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa.
Od 23 do 29 czerwca w trakcie czynności służbowych, związanych z odprawą graniczną, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy ujawnili, że aż 25 podróżnych usiłowało wylecieć z naszego kroju, pomimo ciążącego na nich obowiązku przebywania na kwarantannie. Wśród nieprzestrzegających tych obostrzeń było 13 Polaków, 7 obywateli Ukrainy, 4 Brytyjczyków oraz Belg. Zgodnie z art. 116 § 1a kodeksu wykroczeń wszystkie osoby zostały ukarane mandatami karnymi, a ich dane przekazane policji i sanepidowi.
Również na wrocławskim lotnisku funkcjonariusze Straży Granicznej ujawniali niezdyscyplinowane osoby. Tam podczas obowiązkowej kwarantanny udawało się w podróż 13 osób – 5 Polaków, 6 Brytyjczyków i 2 obywateli Ukrainy. Niedoszli podróżni ukarani zostali mandatami karnymi.
W dalszym ciągu apelujemy, aby osoby planujące podróż zagraniczną upewniły się, czy nie został nałożony na nie obowiązek odbycia izolacji domowej lub kwarantanny, lub czy po uzyskaniu negatywnego testu ten obowiązek został już zdjęty. Ponadto przypominamy, że osoby objęte izolacją w warunkach domowych lub kwarantanną mają obowiązek przebywania pod wskazanym adresem oraz stosowania się do zaleceń służb sanitarnych.
(SG)