POZNAŃ

Poznań. Koziołki w świątecznych strojach

Ciekawostki

Już po raz dwudziesty poznańskie koziołki zostały przygotowane na zimę.

6 grudnia, w Mikołajki, dzieci z przedszkola Akademia Pana Kleksa z os. Orła Białego ubrały je w czerwone kubraczki i ocieplacze na rogi.

Na miejscu najmłodszych przywitał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Waldemar Matuszewski, komendant straży miejskiej, którzy wspólnie z przedszkolakami ubrali koziołki w mikołajkowe szaty.

Dzieci zachęcane przez miejskie strażniczki skakały, skandując: „Raz, dwa, trzy. Koziołki ubieramy właśnie my!”. Później skrupulatnie nakładały na grzbiety figurek czerwone kubraczki, a na rogi specjalne ocieplacze.

Ubieranie pomnika koziołków to już wieloletnia tradycja. W 2004 roku uczniowie Gimnazjum nr 12 po raz pierwszy przystroili rzeźbę w odświętne szaty. Pomysł ten podchwycili strażnicy miejscy, którzy każdego roku zapraszają dzieci do wspólnego zakładania świątecznych strojów.

Poznań. Dzieci ubrały koziołki (fot. UMP)

Rzeźba, znajdująca się na pl. Kolegiackim, nawiązuje do jednego z symboli Poznania – koziołków z wieży ratuszowej. To popularna atrakcja wśród turystów i mieszkańców, którzy chętnie fotografują się w jej towarzystwie. Pomnik powstał w 2002 roku. Jego autorem jest Robert Sobociński, a pomysłodawcą – Juliusz Kubel, działacz, publicysta i popularyzator gwary poznańskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button