CIEKAWOSTKI

Poznań Ice Festival 2021. Strzelający z łuku centaur zwycięską rzeźbą lodową

Poznański świat

Victor Dagatan (Filipiny) i Angelito Baban (USA) to zwycięzcy tegorocznego Poznań Ice Festival, który po pandemicznej przerwie powrócił do stolicy Wielkopolski.

Dzieła rzeźbiarzy można podziwiać przy hali widowiskowo-sportowej Arena.

Poznań Ice Festival 2021 (fot. UMP)

– Festiwal rzeźby lodowej przeniósł się w tym roku na Łazarz ze względu na planowany remont płyty Starego Rynku, ale już od jego pierwszego dnia widać, że to była dobra decyzja – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, witając poznaniaków na finale konkursu głównego Poznań Ice Festival. – Dzięki temu mamy dużo miejsca, by spokojnie obejrzeć dzieła rzeźbiarzy. Życzę Państwu dobrych przygotowań do Bożego Narodzenia. Zachęcam do odwiedzenia Betlejem Poznańskiego i proszę o noszenie maseczek i zachowywanie zasad bezpieczeństwa.

Poznań Ice Festival 2021 (fot. UMP)

Zwycięska rzeźba lodowa przedstawia strzelającego z łuku centaura, a jej autorzy: Victor Dagatan i Angelito Baban otrzymali w nagrodę czek na 1500 euro. Drugie miejsce zajęli polscy rzeźbiarze Damian Wiśniewski i Michał Mizuła, a trzecie – Ludo Roders (Holandia) i Marek Szewczyk za rzeźbę pływaczki.

Poznań Ice Festival 2021 (fot. UMP)

W tegorocznym Poznań Ice Festival bierze udział 24 uczestników z 11 krajów. Oprócz rzeźbiarzy z Polski w szranki stanęli zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Ukrainy, Iraku, Meksyku, Filipin, Hiszpanii, Niemiec i Holandii. W piątek wzięli udział w konkursie małej rzeźby. Mając do dyspozycji bryłę lodu, w ciągu 3 godzin musieli zaprezentować swój kraj.

W sobotę można było podziwiać najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu – Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru (każdy w identycznej bryle lodu). W niedzielę odbył się konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostało kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. Można je oglądać, dopóki pozwoli na to pogoda.

Poznań Ice Festival 2021 (fot. UMP)

W tym roku wszystkie atrakcje w ramach Poznań Ice Festival czekają wyjątkowo na Łazarzu – w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Arena. To tam w piątek ruszyła kolejna odsłona Betlejem Poznańskiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button