POZNAŃ

Poznań. Dwa trykające się koziołki wróciły przed urząd miasta

Newsy z Poznania

Rzeźbę przedstawiającą dwa trykające się koziołki można z powrotem oglądać na odnowionym placu Kolegiackim.

To popularna atrakcja wśród turystów i mieszkańców, którzy chętnie fotografują się w jej towarzystwie. Pomnik nawiązuje do jednego z symboli Poznania – koziołków z wieży ratuszowej.

Koziołki wróciły na plac Kolegiacki przy urzędzie miasta Poznań (fot. UMP)

Poznaniacy i turyści chętnie korzystają z dostępnej na pl. Kolegiackim oferty gastronomicznej, oglądają ekspozycje reliktów kolegiaty i wystawę jej poświęconą. To także miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych, jak np. Malta Festiwal. Wszystko to sprawia, że plac cieszy się coraz większą popularnością. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i gości przybywających do Poznania, a także wsłuchując się w postulaty środowiska przewodników turystycznych, Miasto podjęło decyzję o przeniesieniu koziołków do ich pierwotnej lokalizacji.

Od wtorku, 19 lipca rzeźbę można znowu podziwiać na skwerze przed plebanią na placu Kolegiackim. Decyzję o powrocie pomnika na ich „stare” miejsce podjęto po konsultacjach z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Radą Osiedla Stare Miasto i grupami przewodników po stolicy Wielkopolski. Pod uwagę brano także głosy miejskich radych i samych mieszkańców.

Koziołki wróciły na plac Kolegiacki przy urzędzie miasta Poznań (fot. UMP)

Przypomnijmy, w 2019 r. przed rozpoczęciem prac budowlanych na pl. Kolegiackim rzeźba została przeniesiona do parku Chopina, zaś w 2021 r. stanęła, zgodnie z propozycją projektanta w przestrzeni placu, na skwerze w sąsiedztwie ul. Wodnej.

Pomnik koziołków powstał w 2002 roku. Jego autorem jest Robert Sobociński, a pomysłodawcą – Juliusz Kubel, działacz, publicysta i popularyzator gwary poznańskiej.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button