POLSKA

Pożegnanie byłego premiera Jana Olszewskiego. Uroczystości pogrzebowe w sobotę

Pożegnanie b. premiera Jana Olszewskiego

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył we mszy św. żałobnej w intencji śp. Jana Olszewskiego.

Następnie przeszedł w kondukcie żałobnym odprowadzającym trumnę z ciałem zmarłego z kancelarii premiera do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Mszy św. żałobnej w Kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha – chrześniak i krewny zmarłego. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz, w tym m.in. Prezydent, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu – Marek Kuchciński i Senatu – Stanisław Karczewski.

Po godz. 20 trumna z ciałem Jana Olszewskiego wyruszyła, wraz z odprowadzającym ją konduktem, z kancelarii premiera do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Podczas wyniesienia trumny z budynku KPRM obecny był Prezydent, przedstawiciele władz oraz rodzina zmarłego.

Trumna, przykryta biało-czerwoną flagą, została umieszczona na wojskowej lawecie; z gmachu kancelarii premiera wynieśli ją żołnierze. Następnie w kondukcie ruszyła Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście.

Konduktowi towarzyszył szwadron kawalerii Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa. Licznie przybyli też mieszkańcy Warszawy.

Główne uroczystości pogrzebowe byłego premiera odbędą się w sobotę.

W Polsce do soboty do godz. 19.00 obowiązuje zarządzona przez Prezydenta RP żałoba narodowa. W tym czasie flagi państwowe są opuszczone do połowy masztu.

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button