Poniedziałek przyniesie zdecydowaną zmianę pogody.
Na kilka dni pożegnamy wiosnę i będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy.
Od poniedziałku opady deszczu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W rejonach podgórskich Karpat może przybyć od 5 cm do 10 cm śniegu, w Karpatach miejscami około 20 cm świeżego śniegu. Także na nizinach przejściowo zabieli się. Temperatura maksymalna będzie lekko powyżej zera, do 7°C na południu kraju.
We wtorek nadal opady deszczu ze śniegiem i śniegu, silniejsze na Pogórzu Karpackim i w Karpatach. Temperatura nie przekroczy 5°C. Noce z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę będą z lekkim mrozem, po mokrych opadach śniegu drogi i chodniki będą oblodzone. Zarówno w poniedziałek jak i we wtorek silniejszy, porywisty wiatr będzie potęgował odczucie chłodu.
Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 5 dni (26-30.03.2023 r.)
Niedziela pochmurna i deszczowa, choć gdzieniegdzie na zachodzie pojawią się większe przejaśnienia. Temperatura minimalna w nocy od 4°C do 8°C, w dzień od 7°C nad morzem do 14°C na południu. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.
W poniedziałek ochłodzenie. W całym kraju pochmurno, na wschodzie opady deszczu, na zachodzie deszczu ze śniegiem, przejściowo śniegu. W górach opady śniegu. Temperatura w nocy od 0°C na północy i zachodzie do 8°C na południowym wschodzie. W dzień temperatura maksymalna od 4°C na północy do 11°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-zachodni.
We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady śniegu, a także deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu. Temperatura minimalna w nocy od -4°C do -1°C, w rejonach podgórskich spadek nawet do -7°C. W dzień temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem w porywach do 65 km/h, północno-zachodni i zachodni.
Środa w całym kraju nadal pochmurna z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura w nocy od -3°C do 0°C, w rejonach podgórskich około -7°C. W dzień temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem w porywach do 70 km/h.
Czwartek nieco cieplejszy. Jeszcze na wschodzie i północy możliwy deszcz ze śniegiem, na zachodzie już tylko opady deszczu. Temperatura w nocy od -1°C na północy do 5°C na południowym zachodzie. W dzień temperatura od 4°C do 8°C. Wiatr nadal porywisty, zachodni.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
W najbliższych dniach na rzekach w całym kraju notowane będą spadki oraz stabilizacja, głównie w strefie wody średniej. Od poniedziałku prognozowane jest postępujące ochłodzenie a wraz z nim opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Po weekendzie na rzekach obserwować będziemy wzrosty w strefie wody średniej lokalnie wysokiej.
Dorzecze Wisły
W najbliższych dniach na Wiśle prognozuje się stabilizację oraz spadki w strefie wody średniej lokalnie w strefie wody wysokiej (Tczew).
Początkowo w zlewniach dopływów górnej Wisły prognozowana jest tendencja spadkowa z niewielkimi wahaniami na górskich odcinkach rzek. Wahania spowodowane będą topnieniem pokrywy śnieżnej w górach oraz prognozowanymi opadami deszczu. Poziom wody w zlewni górnej Wisły utrzymywać się będzie w strefie wody średniej. Od poniedziałku, a w zlewni Sanu już od niedzieli, w związku z prognozowanymi opadami deszcz i deszczu ze śniegiem a w górach śniegu w zlewni górnej Wisły prognozuje się wzrosty w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej z punktowymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych.
Na dopływach środkowej i dolnej Wisły w najbliższych dniach prognozowana jest stabilizacja oraz stopniowe opadanie poziomu wody w rzekach, głównie w strefie wody średniej. W zlewni Narwi, Biebrzy i Bugu utrzyma się tendencja spadkowa w strefie wody wysokiej przy aktualnie utrzymujących się przekroczeniach stanów ostrzegawczych (w profilach: Dorohusk i Krzyczew). Na dopływach Bugu prognozowane są spadki poziomu wody – w strefie stanów wysokich (Krzna) oraz średnich (Huczwa i Uherka), przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Krznie w profilu Malowa Góra. Po weekendzie w związku z prognozowanymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu na rzekach prognozowane są większe wzrosty w strefie wody średniej i wysokiej, punktowo przy osiągniętych stanach ostrzegawczych.
Dorzecze Odry
Do poniedziałku stany wody na górnej Odrze będą miały trend spadkowy – w strefie wody średniej. Na skanalizowanym odcinku Odry spodziewane są lokalne wahania, związane z gospodarką wodną – w strefie wody średniej. Od poniedziałku na górnej Odrze prognozowane są wzrosty w strefie wody średniej, związane z opadami oraz spływem wód opadowych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są spadki oraz niewielkie wahania stanów wody – w strefie wody średniej. Na przebieg stanów wody i przepływów na Odrze środkowej swobodnie płynącej będzie miała wpływ praca jazu w Malczycach oraz gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach energetycznych na Bobrze. Na granicznym odcinku Odry poniżej Słubic, do profilu wodowskazowego Gryfino prognozowane są spadki stanów wody, lokalnie stabilizacja i wahania. Stany wody układać się będą – w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry początkowo prognozowane są niewielkie lokalne wahania stanów wody oraz trend spadkowy – głównie w strefie stanów średnich. Lokalnie, w zlewni Baryczy oraz na Widawie poniżej Zbytowej stany wody będą utrzymywały się – w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, z tendencją spadkową. Na odcinkach rzek pozostających w zasięgu oddziaływania obiektów hydrotechnicznych, zwłaszcza zbiorników retencyjnych na Bystrzycy, Bobrze i Kwisy, stany wody będą ulegały wahaniom o zróżnicowanej amplitudzie. Od poniedziałku na dopływach górnej i środkowej Odry prognozowana jest tendencja wzrostowa. W związku z prognozowanymi opadami deszczu przewidujemy wzrosty na dopływach górnej i środkowej Odry do strefy wody średniej i wysokiej, miejscami przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Na górnej Warcie do Zbiornika Jeziorsko prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody. Na Warcie poniżej Zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki prognozowane są spadki, lokalnie stabilizacja stanów wody. Na dopływach Warty również przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe niewielkie wzrosty. Występować mogą także wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą – w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W profilu Dębe (Swędrnia) utrzymywać się będzie przekroczenie stanu ostrzegawczego z tendencją spadkową.
Na Noteci i dopływach prognozuje się głównie spadki i stabilizacje stanów wody, lokalnie zaznaczą się niewielkie wzrosty. Możliwe są także wahania stanów wody spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą – w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na rzekach Przymorza w najbliższych dniach prognozowane są spadki oraz niewielkie wahania przy utrzymującej się tendencji spadkowej. Prognozowane opady deszczu nie będą miały większego wpływu na sytuację hydrologiczną na Pomorzu. Na Zalewie Szczecińskim oraz wzdłuż Wybrzeża, w najbliższych dobach poziomy wody będą się wahały – w strefie wody średniej. Na Żuławach i Zalewie Wiślanym prognozowane są wahania poziomów wody – w strefie wody średniej i lokalnie wysokiej.
Susza hydrologiczna
Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie liczba stacji z przepływem poniżej SNQ wynosi 5.
W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie.