POLSKA

Powodzie w Polsce. Trwa walka z żywiołem

Pogoda w Polsce

Kolejny dzień intensywnych opadów deszczu powoduje powodzie i podtopienia w południowo-zachodniej Polsce.

Premier Donald Tusk kontynuował wizytę na terenach najbardziej dotkniętych przez żywioł. Tusk uczestniczył w Kłodzku w odprawie ze służbami, które niosą pomoc mieszkańcom. To m.in. strażacy, żołnierze, policjanci, samorządowcy i lokalni mieszkańcy. Szef rządu ponowił apel o natychmiastowe wykonywanie wezwań dotyczących ewakuacji.

Trwa walka z żywiołem

Najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna występuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. W dorzeczach Odry i Wisły wystąpiły stany alarmowe i ostrzegawcze. W wielu miejscach trwa ewakuacja mieszkańców. Po raz pierwszy uruchomiony został zbiornik Racibórz Dolny, który przechwytuje falę wezbraniową na Odrze.

Szczególnie niebezpieczna sytuacja występuje w województwie dolnośląskim. W Kłodzku, pod przewodnictwem Premiera Donalda Tuska, zebrał się rano sztab kryzysowy z udziałem służb państwowych.

– W wielu miejscach sytuacja jest ciągle bardzo dramatyczna. Najtrudniejsza jest w Kotlinie Kłodzkiej i w powiecie kłodzkim. To m.in. Stronie Śląskie i Lądek-Zrój – poinformował po odprawie ze służbami Prezes Rady Ministrów.

Jak dodał, w Stroniu Śląskim odbyła się duża akcja ewakuacyjna. Dzięki działaniom służb, mieszkańcy zostali przetransportowani w bezpieczne części miasta. Jednocześnie szef rządu ponowił apel o natychmiastowe wykonywanie wezwań dotyczących ewakuacji.

– Niestety w wielu miejscach powtarzają się sytuacje, gdzie niektórzy mieszkańcy lekceważą stopień zagrożenia i odmawiają ewakuacji […]. W imieniu wszystkich służb, przypominam, żeby natychmiast wykonywać to wezwanie […]. Pamiętajcie, jeśli odmawiacie ewakuacji, stwarzacie poważne niebezpieczeństwo oraz problem nie tylko sobie, ale także służbom ratunkowym, bo to utrudnia ich ogólne działanie – apelował do mieszkańców Donald Tusk.

Dramatyczna i często nieprzewidywalna sytuacja pogodowa powoduje, że warto skorzystać z ewakuacji, jeśli jest jeszcze taka możliwość.

Sytuacja na zagrożonych terenach

Na zalanych obszarach występują przerwy w dostawach prądu, a szybkie naprawy są tam obecnie niemożliwe. W miejscach, gdzie warunki na to pozwalają, strażacy organizują agregaty prądotwórcze, aby zapewnić tymczasowe zasilanie.

– W wielu miejscach nie ma łączności. Mówię tu głównie o telefonii komórkowej i Internecie. Podjęliśmy więc decyzję o użyciu Starlinków, które umożliwią podstawową łączność, jeśli chodzi o Wi-Fi. Powinno to ułatwić ewentualne akcje ratunkowe czy pomocowe – poinformował Prezes Rady Ministrów.

Jednocześnie szef rządu zapewnił, że służby są w pełnej gotowości, dysponując wystarczającymi zasobami ludzkimi, które mogą być w razie potrzeby uzupełniane.

– Będziemy działać wszędzie tam, gdzie pojawi się potrzeba uzupełnienia strażaków czy policjantów […]. To jest często bardzo ciężka praca fizyczna, szczególnie wtedy, kiedy trzeba uzupełniać wały. Ludzie są zmęczeni, co zrozumiałe – mówił Donald Tusk.

W walkę z żywiołem zaangażowane są m.in. władze państwowe, samorządowcy, strażacy, żołnierze i policjanci. Zmobilizowane zostały również śmigłowce, w tym helikopter Black Hawk ze zdolnościami ratowniczymi, który dotarł już do Wrocławia. Niestety, powódź w powiecie kłodzkim przyniosła pierwszy przypadek śmiertelny.

– Sprowadzamy śmigłowce i wojsko przygotowuje transportery. To jest dla nas priorytet, przywrócenie połączeń drogowych i zabezpieczenie ludności w żywność i wodę. Wszystkie siły rzucamy w tym celu – poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział w ciągu dnia kolejne odprawy sztabu kryzysowego. Zaapelował też o śledzenie komunikatów i alertów służb.

Minister Tomasz Siemoniak: Policja chroni miejsca ewakuowane przez służby

– Kierujemy siły policyjne do ochrony tych miejsc, które zostały ewakuowane. Prosimy, żeby nie obawiać się o pozostawiony majątek. Służby państwowe zrobią wszystko, żeby go chronić – powiedział minister Tomasz Siemoniak w niedzielę, 15 września br. W Katowicach odbyła się odprawa ze służbami, w której wzięli też udział: wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak–Kamysz oraz minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Najtrudniejsza sytuacja jest nadal na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku. Tama w Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim została przerwana. W Głuchołazach w powiecie nyskim napór wody zniszczył most tymczasowy. Do akcji ratunkowych ruszyły śmigłowce, które ewakuują mieszkańców w krytycznych sytuacjach. IMGW wydał w niedzielę kolejne ostrzeżenia meteorologiczne.

Tylko w niedzielę prawie 12,5 tys. interwencji strażaków

W niedzielę od północy do godziny 15:00 strażacy odebrali 12 439 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków podtopień. Najwięcej w województwach: śląskim – 5 692, dolnośląskim – 3 874, opolskim – 983, małopolskim – 683, mazowieckim – 246, łódzkim – 193, wielkopolskim – 190.

W Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu powstała Doraźna Baza Koncentracji Sił i Środków Centralnego Odwodu Operacyjnego (COO). W bazie na dalsze dyspozycje, związane z sytuacją powodziową na południu kraju, oczekują obecnie strażacy z województw: kujawsko–pomorskiego, warmińsko–mazurskiego i podlaskiego. Zapewniono tam warunki dla trzech kompanii strażaków, którzy pozostają w gotowości do działania.

Natomiast w sobotę (14 września br.) w ciągu całej doby strażacy interweniowali około 7,5 tys. razy. Do akcji zaangażowano prawie 10 tys. pojazdów PSP i OSP, prawie 45 tys. druhów ochotników oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Pracowali oni głównie na terenie czterech najbardziej dotkniętych żywiołem województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego.

Szef MSWiA: Odbudujemy każdy most i zniszczony obiekt infrastrukturalny

W niedzielę w Katowicach odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w którym uczestniczyli: szef MSWiA Tomasz Siemoniak, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak–Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister Wiesław Leśniakiewicz oraz wojewoda śląski Marek Wójcik. W spotkaniu wzięli też udział komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń oraz przedstawiciele samorządu i pozostałych służb.

Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na skuteczne współdziałanie pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w pomoc.

Chcę podkreślić dobrą współpracę z osobami odpowiedzialnymi za gospodarkę na zbiornikach – za to, w jaki sposób możemy wykorzystać ten system zbiorników, jeśli chodzi o dorzecze Odry

– mówił.

Staramy się też podejmować różne działania związane z tym, że na niektórych obszarach są problemy z łącznością komórkową. Tutaj dziękuję Państwowej Straży Pożarnej, dziękuję wicepremierowi Krzysztofowi Gawkowskiemu za kierowanie terminali Starlink do tego, żeby mógł być dostęp do internetu na tych terenach

– przekazał.

Szef MSWiA podkreślił, że najważniejsze jest, by pomoc finansowa jak najszybciej trafiła do poszkodowanych.

Dzisiaj rozmawiałem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim. Ministerstwo Finansów dołoży wszelkich starań, żeby pieniądze błyskawicznie trafiały do najbardziej potrzebujących

– wyjaśnił.

Minister spraw wewnętrznych i administracji mówił też o planowanych działaniach i odbudowie infrastruktury zalanych terenów.

Chcę wszystkich zapewnić – obywateli i samorządowców, że każdy most i zniszczony obiekt infrastrukturalny będziemy odbudowywali

– zapowiedział.

Sztab kryzysowy w Katowicach z udziałem szefów MON i MI

Po odprawie w Katowicach wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz mówił o działaniach przeciwpowodziowych realizowanych przez żołnierzy.

Kolejne jednostki wojska zmierzają wszędzie tam, gdzie wojewodowie o to wystąpili. Nie zawsze można użyć pływających transporterów samobieżnych (PTS), które są w okolicy. Są dostępne, ale niestety nurt wody nie pozwala na ich użycie. Tak więc środki lotnicze, m.in. wojskowe i policyjne, są dziś kierowane do ewakuacji

– powiedział.

Naszym najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Proszę o współdziałanie i stosowanie się do zaleceń służb

– apelował szef MON.

Natomiast minister infrastruktury Dariusz Klimczak zwrócił się do osób, które poruszają się po drogach na zagrożonych terenach.

Nie ze wszystkich dróg krajowych czynne są zjazdy, więc każdy, kto wybiera się w drogę, powinien zwrócić szczególną uwagę na aktualne komunikaty

– powiedział.

Do godz. 14:00 zanotowaliśmy około 80 zdarzeń na torach, a 13 pociągów stałych relacji zostało odwołanych. Około 67 linii zostało w części wyłączonych. Tam, gdzie jest taka możliwość, staramy się zapewnić zastępczą komunikację autobusową. Niestety nie wszędzie jest to możliwe

– powiedział szef resortu infrastruktury.

Wojsko Polskie pomaga ewakuować ludność z podtopionych terenów. To absolutny priorytet

– Przez ostatnie dwie godziny analizowaliśmy sytuację i podejmowaliśmy decyzję. Najtrudniejsza sytuacja na ten moment jest województwie dolnośląskim i opolskim. Kotlina Kłodzka, Stronie Śląskie, to są te miejsca, które wymagają największego wsparcia. Uruchomione są wszystkie siły i środki, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, Policji jak i wojska. Uruchomione są śmigłowce, które ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej, ze Stronia Śląskiego, z tego obszaru. Są zobowiązane do ewakuacji ludności, ponieważ inny sposób ewakuacji na ten moment jest niemożliwy. Doszło tak jak państwo wiecie do zerwania mostów, do trudnych momentów w obronie tamy, przerwania wałów. Zmierzają kolejne jednostki wszędzie tam, gdzie wojewodowie wystąpili z zapotrzebowaniem na kolejne jednostki, zarówno żołnierzy czy to Wojsk Obrony terytorialnej czy jednostek wojsk operacyjnych. Będą oni do dyspozycji – powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach.

W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach szef MON uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z zagrożeniem powodziowym na południu kraju. W odprawie obok wicepremiera uczestniczyli: szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda śląski Marek Wójcik, przedstawiciele służb i wojska.

– Nie zawsze można niestety użyć pływających transporterów samobieżnych, które są w okolicy i są dostępne, ale niestety nurt wody nie pozwala na ich użycie. Tak więc środki lotnicze zarówno wojskowe, policyjne, jak również Straży Granicznej czy TOPRU są dzisiaj kierowane do ewakuacji ludności, co stanowi absolutny priorytet. (…) Wszystkie szkody infrastrukturalne, które zostały wyrządzone, te zerwane połączenia, chciałbym zadeklarować, że ze strony wszystkich służb i wojska będziemy odtwarzać to jak najszybciej. To jest możliwe w porozumieniu z ministrem infrastruktury. Wszystkie przeprawy mostowe, szlaki drogowe czy kolejowe będziemy udrażniać jak najszybciej, ale priorytetem jest ochrona zdrowia i życia ludności. To jest absolutny priorytet i dla nas najważniejsze zadanie – podkreślił wicepremier.

Obecnie działania Wojska Polskiego koncentrują się na niesienia pomocy ludności na zalanych terenach. Żołnierze wspomagają inne służby oraz prowadzą ewakuację przy wykorzystaniu śmigłowców, a tam gdzie to możliwe pływających transporterów samobieżnych. W bezpośrednie działania zaangażowanych jest ok. 1000 żołnierzy, zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych. W gotowości do podjęcia działań pozostaje kolejne 3000.

Szef MON zwrócił się prośbą do przedstawicieli samorządu, żeby zgłaszali do wojewodów zapotrzebowanie na użycie sił i środków Wojska Polskiego na terenach dotkniętych skutkami sytuacji kryzysowej.

– Prośba do samorządowców o zgłaszanie zapotrzebowania, czy to na użycie wojska, czy innych jednostek do wojewodów, żebyśmy szybko mogli podejmować te decyzje. Będą uruchamiał kolejne jednostki wojskowe, które będą przemieszczać się w stronę Dolnego Śląska i Opolszczyzny. W dyspozycji pozostają zarówno oddziały obrony terytorialnej, jak również jednostki wojsk operacyjnych. Więc ich udział w dalszym ciągu będziemy koordynować – podkreślił szef MON.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button