POLITYKAPOLSKA

Posłowie Nowoczesnej: Morawiecki i Niedzielski popełnili przestępstwo. PiS nic nie robi, Polacy umierają na Covid-19

"Dla PiS władza to pieniądze"

Posłowie Nowoczesnej Adam Szłapka i Katarzyna Lubnauer złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełniania przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Katarzyna Lubnauer:

„Ludzie umierają, a bezczynność zabija. Składamy zawiadomienie podejrzenia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Adama Niedzielskiego z art. 231 §1 k.k. za brak jakiegokolwiek działania w obliczu drastycznego wzrostu zachorowań i śmierci spowodowanych pandemią Covid-19 oraz za umożliwienie szerzenia się choroby zakaźnej, czym wypełnili znamiona przestępstwa z art. 165 §1 k.k.
Nie może być tak, że rząd nic nie robi. Rząd boi się antyszczepionkowców.”

Adam Szłapka:

„Dla Jarosława Kaczyńskiego, dla PiS władza to pieniądze i apanaże oraz wpływanie na życie ludzi, odebranie im praw. A władza to przede wszystkim odpowiedzialność za państwo, podejmowanie decyzji, często niepopularnych i trudnych, które są dobre z punktu widzenia państwa i społeczeństwa, ale czasem mogą wywoływać sprzeciw.”

„W niedzielę 6% ze wszystkich ofiar Covidu to byli obywatele Polscy. Tu nie ma miejsca na kalkulacje, na przeszukiwanie sondaży i patrzenie komu się to spodoba, a komu nie.”

Andrzej Prendke:

„Rządzący nie tylko nic nie robią w sprawie wzrostu zakażeń, ale od początku pandemii szkodzą sprawie. Obywatele tracą zaufanie do państwa. A to jest coś co będziemy odbudowywać latami.”

ZAWIADOMIENIE o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 §1 k.k.

„Niniejszym zawiadamiamy o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez p. Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, i p. Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia polegających na:

  • braku jakiegokolwiek działania w obliczu drastycznego wzrostu zachorowań i śmierci spowodowanych pandemią Covid-19, czym wypełnili znamiona przestępstwa z art. 231 §1 k.k.
  • umożliwieniu szerzenia się choroby zakaźnej, czym wypełnili znamiona przestępstwa z art. 165 §1 k.k.

Uzasadnienie

Czwarta fala pandemii Covid-19 uderzyła w Polskę z pełnym impetem. W kolejnych dniach Ministerstwo Zdrowia (MZ) informuje o dziesiątkach tysięcy nowych zakażeń, np. 17 i 18 listopada było to ponad 24 tys. zakażeń. Co szczególnie zatrważające, MZ informuje także o kolejnych osobach, które w wyniku Covid-19 straciły życie; to kilkaset osób dziennie, np. 17 listopada zmarły 463 osoby.

W czasie, kiedy rządy innych państw podejmują radykalne działania na rzecz walki z pandemią, w tym przede wszystkim promocji szczepień, polski rząd nie robi niczego. Jedynie lekko ponad połowa polskiego społeczeństwa jest w pełni zaszczepiona przeciwko Covid-19, co nie zapewnia odporności zbiorowej, ale rząd nie podjął żadnych kroków na rzecz zmiany tego stanu rzeczy. Do tej pory nie przyjęto rozwiązań na absolutnie minimalnym poziomie, które pozwalałyby pracodawcom na sprawdzanie tzw. certyfikatów covidowych pracowników, o bardziej skutecznych krokach na rzecz ograniczenia pandemii nie mówiąc. Minister Niedzielski przekonuje, że „nie ma przesłanek do wprowadzenia lockdownu czy restrykcji dla osób niezaszczepionych”. Podkreślić należy, że to właśnie osoby niezaszczepione stanowią zdecydowaną większość zakażonych w tzw. czwartej fali, przenoszą wirusa na kolejne osoby, absorbują lekarzy, zajmują szpitalne łóżka, itd.

Zarówno premier Morawiecki jak i min. Niedzielski uginają się pod presją ekstremistycznej mniejszości antyszczepionkowców i w obawie przed utratą poparcia w sondażach nie realizując swojego podstawowego obowiązku, którym jest ochrona zdrowia publicznego. W wyniku ich bezczynności epidemia rozlewa się po Polsce zbierając śmiertelne żniwo.

Podkreślić należy, że w wyniku tych zaniedbań umierają nie tylko zakażeni Covid-19, ale także osoby, które stały się ofiarami zapaści w systemie opieki zdrowotnej (m.in. utrudnieniami w dostępie do lekarza czy szpitala) spowodowanej brakiem działań z czwartą falą wirusa – liczby nadmiarowych zgonów rosną z tygodnia na tydzień (od 40. do 45. tygodnia bieżącego roku umarło w Polsce ponad 9 tys. osób więcej niż średnio w analogicznych tygodniach lat 2017-2019).

W związku z powyższym wnosimy jak na wstępie.

Adam Szłapka

Katarzyna Lubnauer”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button