POLSKA

Posłanki Lewicy u Andrzeja Dudy. Chodzi o dostępność tabletki „dzień po”

Pałac Prezydencki

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielkami Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Spotkanie dotyczyło zaproponowanych przez rząd i uchwalonych przez Parlament zmian w ustawie – Prawo farmaceutyczne. Przedmiotem rozmów były kwestie związane z dostępem do leków stosowanych w antykoncepcji, bez recepty, dla dziewcząt poniżej 18. roku życia.

Posłanki Lewicy przekonywały prezydenta Andrzeja Dudę do podpisania ustawy ws. tabletki „dzień po”

Delegacja posłanek Lewicy spotkała się 26 marca z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej tabletki „dzień po”.

– Przedstawiłyśmy panu prezydentowi wszelkie możliwe argumenty natury medycznej, natury społecznej, także natury politycznej – mówiła Anna-Maria Żukowska, przewodnicząca KP Lewica.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, przewidującą dostępność tabletki „dzień po” bez recepty dla osób powyżej 15 lat, została przyjęta przez Senat bez poprawek 6 marca 2024 r. marca i obecnie czeka na decyzję prezydenta. Głowa państwa ma 21 dni na złożenie pod nią podpisu, zawetowanie lub też skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

– Ma czas do jutra i mamy nadzieję, że to spotkanie będzie spotkaniem, które oczywiście wpłynie na decyzję pana prezydenta w sposób pozytywny – podkreśliła.

Posłanki Lewicy po spotkaniu u Andrzeja Dudy (fot. org.)

Bez względu na decyzję głowy państwa, zmiany i tak wejdą w życie, ministra zdrowia Izabela Leszczyna zadeklarowała, że niezależnie od tego, czy ustawa zostanie podpisana czy nie to zmiana zostanie wprowadzona rozporządzeniem.

– Znacie nas i doskonale wiecie, że walkę o prawa kobiet, o dobrostan kobiet, mamy po prostu w sercach. I niezależnie od tego, co się dzieje, jak się dzieje, kiedy się dzieje – to o tych prawach kobiet zawsze mówimy głośno i wykorzystamy każdą godzinę, każdy dzień, aby o te prawa kobiet walczyć – mówiła po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wiceminister kultury Joana Scheuring-Wielgus.

W spotkaniu z Dudą udział wzięły posłanka Anna-Maria Żukowska, Paulina Matysiak, Wanda Nowicka, Joanna Scheuring-Wielgus oraz Marcelina Zawisza.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button