POLSKA

„Port Zbożowy”. Posłanki Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka o kolejnym oszustwie wyborczym PiS

Polska PiS

Przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się konferencja posłanki KO Agnieszki Pomaskiej oraz posłanki KO Barbary Nowackiej.

Temat konferencji to „Port Zbożowy – kolejne oszustwo wyborcze PiS”.

Agnieszka Pomaska:

„Szanowni Państwo, 9 października, zaledwie kilka dni przed wyborami, Pan Minister Telus na jednej z konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, cytuję „Mogę ogłosić, że Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna, spółka budżetu państwa podpisała umowę z Portem Gdańsk na port zbożowy. Nareszcie mamy port zbożowy!”. To jest tweet Pana Telusa z 9 października. W zeszłym tygodniu wystąpiłyśmy do Portu Gdańsk z wnioskiem o udostępnienie umowy, o której mówi Pan Minister Telus. Dzisiaj rano otrzymałyśmy odpowiedź. Port Gdańsk poinformował nas, że nie jest stroną w/w umowy.

Oznacza to, że Pan Minister Telus po prostu kłamał. Nie było żadnej umowy na budowę ani portu zbożowego, bo przecież uchwała Rady Ministrów nie mówi o porcie tylko o terminalu zbożowym, ani nawet na budowę terminalu zbożowego. Mamy też informację, że została jakaś umowa podpisana, ale nie ma ani słowa o tym, że to jest budowa czegokolwiek. To jest trwałe zabezpieczenie potrzeb bezpieczeństwa Polski, jeśli chodzi o przeładunek zboża o dostawy zboża, o bezpieczeństwo żywnościowe.

W związku z tym, my dzisiaj – ponieważ Minister Telus nadal jest Ministrem tego odchodzącego w bardzo brzydkim stylu rządu – po pierwsze pytamy o to gdzie jest ta umowa? Wnioskujemy o to, żeby tą umowę udostępnił, pytamy go, konkretnie, na jakim etapie jest realizacja budowy tego terminalu zbożowego, którym się tak chwalił, kiedy ma być uruchomiony i jaki jest koszt budowy? Mamy głębokie przekonanie, w związku z informacjami, które posiadamy, że po prostu nie ma żadnej umowy i nie będzie żadnego terminalu wybudowanego na podstawie umowy, o której Pan Minister Telus mówił. Nie było nawet umowy podpisanej z Portem Gdańsk, nie było na żadnym etapie jakichś konkretnych planów dotyczących budowy.

Była uchwała Rady Ministrów i po tej uchwale, najwyraźniej nie poszły żadne działania. Na potrzeby kampanii wyborczej, Pan Minister Telus, nie do końca też wiedząc o czym mówi, zapowiedział podpisanie jakiejś umowy. Tej umowy, Szanowni Państwo, nie ma według naszych informacji. Jeśli jest, to prosimy Pana Ministra Telusa żeby w trybie pilnym po prostu nam ją pokazał.

Kłamstwo w tych wyborach przegrało, zwyciężyła prawda, ale my te kłamstwa, każde po kolei będziemy rozliczali. Będziemy rozliczali Pana Ministra Telusa, Pana Premiera Morawieckiego bo on też jest częścią tej rządowej propagandy, budowanej głównie na kłamstwie.”

Barbara Nowacka:

„Szanowni Państwo, ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że odchodzący w podrygach opowiadali liczne nieprawdy, bzdury i kłamstwa. Szczególnie w kampanii nadużywali słów i opowiadali rzeczy, które nie miały miejsca. Złożyli wiele obietnic, które nie zostały nigdy dotrzymane. Złożyli je albo na papierze albo na słynnych prezentacjach Mateusza Morawieckiego, albo w czasie wystąpień.

Nie można się godzić na to, by w imię kampanii lub własnych interesów, narażano bezpieczeństwo Polek i Polaków. Tak też niestety się stało także i w tej kampanii, gdzie się okazało, że bezpieczeństwo – w tym bezpieczeństwo żywnościowe Polski – było nie dość, że niezabezpieczone w sposób odpowiedni, to jeszcze stało się elementem politycznej, kłamliwej gry. Przypomnijmy fakty.

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie cały świat jest w bliskim zagrożeniu problemami żywnościowymi. Rządzący nie byli w stanie dopilnować przejazdu zboża technicznego, które wyciekło i do tej pory nie pokazano listy spółek, które na tym wycieku zarobiły. Narażali bezpieczeństwo i zdrowie, narażali też interesy rolników. W lipcu 2022 roku uchwała w sprawie terminala produktów rolno-spożywczych podjęta przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, słuszne działanie, gdzie zapewniają, że KPRM przyjęła uchwałę ws. terminala produktów rolno-spożywczych przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Opowiadają, że chcą zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Polaków. To samo zapowiadał Minister Rolnictwa Pan Telus, ten od gaśnicy i okazało się to jeszcze bardziej żałosne niż jego występy z gaśnicą.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button