POLSKA

Pomoc dla rolników. Specustawa o przeciwdziałaniu suszy przygotowywana

Rolnicy w czasie suszy

Gospodarstwa rolne w Polsce nastawione na produkcję mleczną z niepokojem patrzą na postępujące zmiany klimatyczne, skutkujące coraz większym deficytem wody w rolnictwie.

– Kancelaria Prezydenta wspólnie z czterema resortami przygotowuje projekt specustawy, która ułatwi rolnikom gospodarowanie wodą w czasach suszy – zapowiedział Andrzej Duda podczas wizyty we wsi Kamionna w powiecie pułtuskim (woj. mazowieckie). Razem z ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim prezydent odwiedził tu 32-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka.

– Dwa tygodnie temu martwiliśmy się suszą, ale w tej chwili mamy sytuację lepszą, bo deszcze zaczęły padać, ale to jest tylko podratowanie sytuacji w rolnictwie na okres co najwyżej kilku tygodni – zwrócił uwagę prezydent RP.

Prezydent zwrócił uwagę na niebezpieczny w czasie suszy, bardzo niski obecnie poziom retencji wody w Polsce, który wynosi ok. 6.5 proc., a np. w Hiszpanii jest to 45 procent. – Chcielibyśmy do 2027 r. zwiększyć poziom wody retencjonowanej w naszym kraju przynajmniej do 15 procent. Byłby to niezły wynik, ale to wymaga bardzo wielu działań i ogromnych nakładów w najbliższym czasie – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent po raz kolejny zaapelował też o wspieranie polskiego rolnictwa i kupowanie polskiej żywności. – Pamiętajmy, że to dzięki trudowi polskiego rolnika mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Ten ogromny trud powinien być przez nas wszystkich doceniany – przypomniał.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button