INNE

Polski sport w 2022 roku. 844 medale reprezentantów Polski. Podsumowanie

Polscy sportowcy

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podsumował 2022 rok w polskim sporcie. Oto #RokWsparcia dla polskiego sportu.

844 medale reprezentantów Polski, liczne sukcesy sportowe biało-czerwonych na międzynarodowych arenach, wielkie imprezy sportowe odebrane Rosji, rekordowe budżety na sport wyczynowy, powszechny i infrastrukturę sportową oraz szereg nowych inicjatyw.

– To był bardzo dobry, choć wymagający rok dla polskiego sportu. Oceniam go pozytywnie zarówno względem wyników odnoszonych przez naszych sportowców, jak i dyplomacji związanej z wykluczeniem Rosjan ze światowych aren sportowych i pracy wykonanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Sportowe sukcesy Polaków

W 2022 roku biało-czerwoni sięgnęli po 844 medale na imprezach rangi międzynarodowej w sportach olimpijskich (187 medali), nieolimpijskich (258 medali) i współzawodnictwie osób z niepełnosprawnościami (193 medale). Biało-czerwoni odnosili historyczne sukcesy i zwyciężali w najważniejszych zawodach. Do największych sukcesów Polaków z pewnością należy zaliczyć m.in.:

 • dominację Igi Świątek, która od kwietnia 2022 r. jest liderką singlowego rankingu WTA
 • wicemistrzostwo świata polskich siatkarzy
 • brązowy medal Dawida Kubackiego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie
 • cztery medale Polaków na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w USA
 • mistrzostwo Europy kobiet w rugby 7 w Krakowie
 • czwarte miejsce polskich koszykarzy na mistrzostwach Europy
 • awans piłkarskiej reprezentacji Polski do 1/8 finału mundialu po 36 latach
 • 42 medale Polaków podczas Igrzysk Głuchych w Brazylii
 • tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu zdobyty przez Bartosza Zmarzlika
 • drugą z rzędu wygraną ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów
 • siódme miejsce polskich siatkarek na mistrzostwach świata i awans do ćwierćfinału tej imprezy po 60 latach.

– Za nami historyczne sukcesy. Dziękuję polskim sportowcom za to, że dali nam w 2022 roku tyle radości – podkreśla minister Kamil Bortniczuk.

Sportowe sukcesy 2022 (fot. MSiT)

Największe imprezy sportowe w Polsce, przejęcie imprez od Rosji

W 2022 r. w Polsce odbyły się 74 imprezy sportowe rangi Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Pucharu Świata i zawodów zaliczanych do klasyfikacji światowej – średnio 6 imprez sportowych na miesiąc. Wśród nich m.in. FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet, Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu, czy Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Wiśle i Zakopanem.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na ich organizację 180 mln zł, z czego 120 mln zł dodatkowych środków na imprezy sportowe przejęte od Rosji w związku z agresją tego kraju na Ukrainę. Wśród odebranych Rosji imprez były: Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, Mistrzostwa Europy Seniorów Kobiet i Mężczyzn w Rugby 7, Mistrzostwa Europy Juniorów U-17 w Podnoszeniu Ciężarów, Mistrzostwa Europy w Strzelectwie Sportowym, Puchar Świata w Szpadzie Kobiet.

– Jako Polska jesteśmy jednym z liderów wśród państw organizujących imprezy sportowe w Europie – organizujemy średnio sześć imprez sportowych rangi międzynarodowej na miesiąc. Wspólnie ze wszystkimi polskimi związkami sportowymi stanęliśmy ramię w ramię, podejmując działania wykluczające Rosję z międzynarodowej rywalizacji. Dziękuję wszystkim reprezentantom polskiego sportu za przyjęcie ukraińskich sportowców i umożliwienie im profesjonalnych treningów – mówi minister Bortniczuk.

Skuteczna dyplomacja sportowa w sprawie sankcji

– Od początku rosyjskiej agresji skutecznie zabiegaliśmy na arenie międzynarodowej o nakładanie sankcji sportowych na Rosję i Białoruś, będąc w awangardzie krajów walczących z putinowskim reżimem w sporcie – podkreśla minister Bortniczuk, który był jednym z europejskich liderów tego procesu.

Efektem dyplomatycznych starań ministra były m.in. dwa wspólne stanowiska ministrów do spraw sportu Unii Europejskiej i krajów pozaeuropejskich dotyczące eliminacji Rosji z globalnej rywalizacji. Minister brał udział w licznych spotkaniach bilateralnych i wielostronnych, interwencjach dyplomatycznych, a także wspierał polskie związki sportowe w decyzjach o bojkocie wydarzeń z udziałem Rosji.

W czerwcu br. minister powołał zespół składający się z przedstawicieli resortu, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Paraolimpijskiego i Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej, który przygotował rekomendacje dotyczące udziału zawodników z Rosji i Białorusi we współzawodnictwie sportowym na terenie Polski. 24 października minister Bortniczuk, wraz z ministrem młodzieży i sportu Ukrainy Wadymem Hutcajtem, podpisali „Program współpracy w dziedzinie kultury fizycznej i sportu na lata 2023-2024”. Zapisy programu obejmują współpracę między władzami publicznymi oraz federacjami sportowymi obu państw w obszarze sportu wyczynowego, sportu dla wszystkich, infrastruktury sportowej i walki z dopingiem.

Rekordowy budżet

W 2022 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki dysponowało rekordowym budżetem na sport.

– Dzięki doskonałej współpracy z Premierem Mateuszem Morawieckim środki finansowe na polski sport z planowanych 1,7 mld zł zostały zwiększone do poziomu 2,4 mld zł. Na rok 2023 udało nam się zabezpieczyć ponad 3,5 mld zł. Ten wzrost jest skokowy I niespotykany dotychczas w historii – wskazuje minister Kamil Bortniczuk.

Rekordowe nakłady zostały przeznaczone na wszystkie sportowe obszary działalności Ministerstwa Sportu i Turystyki: 656 mln zł na sport wyczynowy (przy 404 mln zł w 2021 r. i 153 mln zł w 2015 r.), 400 mln zł na sport powszechny (przy 276 mln zł w 2021 r. i 117 mln zł w 2015 r.), 750 mln zł na rozwój infrastruktury sportowej (przy 574 mln zł w 2021 r. i 329 mln zł w 2015 r.). W 2022 r. przeznaczyliśmy 66 mln zł na sport osób z niepełnosprawnościami (w 2015 r. było to 35 mln zł).

Największe programy – sport wyczynowy

sporty olimpijskie i nieolimpijskie – 181 mln zł

młodzieżowy sport wyczynowy – 175 mln zł

sport osób z niepełnosprawnościami – 45 mln zł

nowe stypendia Team 100 – 44 mln zł

Największe programy – sport powszechny

Rządowy Program Klub – ponad 69 mln zł

Sport dla Wszystkich – ponad 60 mln zł

Szkolny Klub Sportowy – blisko 58 mln zł

Sportowe Wakacje+ – 50 mln zł

Certyfikacja Szkółek Piłkarskich – 50 mln zł

Największe programy – infrastruktura sportowa

Sportowa Polska – 250 mln zł

Inwestycje o szczególnym znaczeniu – 233 mln zł

Program rozwoju infrastruktury piłkarskiej
dla klubów Ekstraklasy i 1. Ligi – 140 mln zł

Program modernizacji Orlików – 30 mln zł

Tenisowa Polska – 4 mln zł

Sport osób z niepełnosprawnościami

W 2022 r. przeznaczyliśmy największe w historii środki na sport osób z niepełnosprawnościami, zarówno w sporcie wyczynowym, jak i powszechnym. Zanotowaliśmy wzrost nakładów na upowszechnianie sportu wśród osób z niepełnosprawnościami o ponad 100% od 2015 r., a na współzawodnictwo
osób z niepełnosprawnościami  o 158% od 2015 r.

Budżet na sport osób z niepełnosprawnościami w 2022 r. wyniósł 66 mln zł – 45 mln w obszarze sportu wyczynowego i 21 mln zł w obszarze sportu powszechnego. W 2023 r. budżety te wzrosną odpowiednio do 54 mln zł i 30 mln zł. W 2022 r. doczekaliśmy się 193 medali sportowców z niepełnosprawnościami podczas imprez sportowych o randze międzynarodowej.

Inwestycje w COS-OPO

233 mln zł przeznaczyliśmy na Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, za pośrednictwem którego wzmacniamy bazę treningową dla reprezentantów Polski. Realizowane w Centralnym Ośrodku Sportu – OPO inwestycje to m.in. hala wielofunkcyjna w Wałczu, tor lodowy w Zakopanem, internaty sportowe w Giżycku i Cetniewie, trasy biegowe i biathlonowe w Szczyrku.

– Naszym obowiązkiem jest wzmacnianie bazy COS-OPO. W Zakopanem budujemy jeden z najlepszych i najpiękniejszych torów lodowych w Europie. Profesjonalne warunki treningowe wspierane i współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki to jedna ze składowych sportowego sukcesu – wskazuje minister Bortniczuk.

Porozumienie COS – WOT

Dzięki porozumieniu zawartemu przez Centralny Ośrodek Sportu z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierze tej formacji będą uprawnieni do korzystania z nowoczesnej bazy treningowej i rehabilitacyjnej COS-OPO na preferencyjnych warunkach.

– Wojsko i sport to dwa oblicza patriotyzmu. Ministerstwo Sportu i Turystyki chce promować i promuje kulturę, w której łączą się w harmonijną całość praca nad sobą, duma z bycia Polakiem i chęć służby Polsce. Wszystkie te elementy obecne są zarówno w wojsku, jak i w sporcie – mówi minister Kamil Bortniczuk.

Nawiązanie współpracy z WOT jest kolejnym ważnym krokiem wsparcia bezpieczeństwa Polaków z poziomu resortu sportu.

Nowe inicjatywy ministra

2022 rok stał pod znakiem nowych projektów i inicjatyw. Minister Kamil Bortniczuk zdecydował o wprowadzeniu pilotażowych edycji programów, które będą kontynuowane i rozwijane w jeszcze większym zakresie także w przyszłym roku. Wśród nowych projektów znalazły się m.in.:

 • Program Upowszechniania Strzelectwa – budżet 5,1 mln zł, ponad 7 tysięcy uczestników, projekt kierowany do młodzieży szkolnej i studentów w wieku 18-26 lat oraz osób dorosłych.

– Program jest odpowiedzią na potrzeby polskiego społeczeństwa i zwiększone zainteresowanie Polaków umiejętnością strzelania od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Duża popularność edycji pilotażowej programu sprawia, że w 2023 roku przeznaczymy na niego dwukrotnie większe środki – mówi minister Bortniczuk.

 • Modernizacja kompleksów sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”, którego celem jest poprawa stanu technicznego ogólnodostępnych kompleksów sportowo-rekreacyjnych i rozwój aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. W ramach programu wstępnie zakwalifikowanych zostało 181 inwestycji na kwotę blisko 50 mln zł.
   
 • Program Tenisowa Polska z budżetem 4 mln zł w edycji pilotażowej. Dzięki pierwszej edycji powstanie 16 nowych kortów i 6 zadaszeń kortów.
   
 • Program rozwoju infrastruktury piłkarskiej dla klubów Ekstraklasy i 1. Ligi, którego celem jest rozwój bazy szkoleniowo-treningowej, zapewnienie nowoczesnej infrastruktury sportowej – zwłaszcza dzieciom i młodzieży – oraz podnoszenie poziomu piłki nożnej w Polsce. Budżet programu to 140 mln zł w edycji pilotażowej.
   
 • I Europejski Kongres Sportu i Turystyki – pierwsze takie wydarzenie dla branży sportowej i turystycznej. Podczas 3 dni 100 prelegentów debatowało w 60 panelach o wyzwaniach dla sportu i turystyki w XXI wieku. Była to możliwość wymiany doświadczeń dla trenerów, działaczy sportowych, zawodników, przedstawicieli polityki, biznesu i mediów.

– Będziemy robić wszystko, aby w 2023 roku odbyła się II edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Środowiska sportowe zasługują na miejsce specjalnej debaty o kierunkach rozwoju sportu i wyzwaniach, z jakimi musimy się mierzyć – zapowiada minister Bortniczuk.

Plany na 2023 rok

Aż 3,5 miliarda złotych – takim budżetem w 2023 roku będzie dysponować Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pozwoli to jeszcze skuteczniej realizować nowe projekty i rozwijać już istniejące programy.

1000 hal przy polskich szkołach

W 2023 ruszy pierwsza pełna edycja programu, który zakłada budowę 1000 nowych hal przy polskich szkołach. Program realizowany będzie w latach 2023-2024.

– Będzie to największy program rozwoju infrastruktury sportowej w historii RP. Przewidziany budżet to 2 mld zł – mówi minister Bortniczuk.

Wirtualna strzelnica w każdej szkole

W ramach rozwoju Programu Upowszechniania Strzelectwa minister Bortniczuk zapowiedział stworzenie programu zajęć na wirtualnych strzelnicach, które będą dostępne dla wszystkich uczniów polskich szkół ponadpodstawowych. W projekcie, którego budżet wyniesie 25 mln zł, weźmie udział 200 lokalnych animatorów. Program realizowany będzie we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Sportowe Talenty

– W przyszłym roku szkolnym nasz nowy program Sportowe Talenty będzie obligatoryjnie wpisany do podstawy programowej w szkołach. To efekt naszej dobrej współpracy z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem – mówi minister Bortniczuk.

W roku szkolnym 2022/2023 Program Sportowe Talenty prowadzony jest pilotażowo w szkołach z województw opolskiego i lubelskiego. To narzędzie, które pozwala nauczycielom ocenić potencjał sportowy uczniów. Wyniki testów sprawnościowych przeprowadzanych w każdym semestrze umieszczane są w zanonimizowanej bazie danych, która – po zgodzie ucznia i rodzica – będzie udostępniana polskim związkom i klubowym sportowym. Dzięki temu łatwiej będzie odnaleźć wśród dzieci i młodzieży sportowe talenty.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska

– Przed nami największa impreza sportowa roku 2023 na świecie – III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska. Wzmacniamy rangę tego wydarzenia i zapisujemy się na pięknych kartach historii olimpizmu. Igrzyska Europejskie, które w tym roku odbędą się w naszym kraju, to nowa jakość na sportowej mapie Europy. Po raz pierwszy odbędą się w państwie członkowskim Unii Europejskiej, a ich program sportowy będzie wyjątkowo bogaty – zapowiada minister Bortniczuk.

Igrzyska Europejskie to 28 dyscyplin, w większości olimpijskich, które zostaną rozegrane w 11 lokalizacjach. 95 procent dyscyplin odbywać się będzie w randze kwalifikacji olimpijskich i Mistrzostw Europy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button