TENIS

Polska tenisistka Anastazja Szoszyna na dopingu? Grozi jej dyskwalifikacja

Oświadczenia Shoshyny i PZT

Polska tenisistka Anastazja Szoszyna została zawieszona przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF).

22-letnia zawodniczka z Polski oddała próbkę moczu 26 października 2020 r. W związku ze swoim udziałem w W25 Ted Republican Girls, grała w Stambule w Turcji od 26 października do 1 listopada 2020 r. Ta próbka został wysłany do laboratorium akredytowanego przez Światową Agencję Antydopingową („WADA”) w Montrealu w Kanadzie do analizy. Stwierdzono, że zawiera metabolity stanozololu. Stanazolol jest substancją, która jest zabroniona w kategorii S1 z listy zabronionych WADA 2020 (środki anaboliczne), a zatem jest również zabroniona w ramach Programu. Pozytywne wyniki testów na obecność tych substancji są objęte obowiązkowym tymczasowym zawieszeniem. Jest to steryd anaboliczny często stosowany w kulturystyce, powodujący przyrost masy mięśniowej i siły.

30 listopada 2020 r. Anastasiya Shoshyna została oskarżona o naruszenie przepisów antydopingowych zgodnie z Artykułem 2.1 Programu (obecność substancji zabronionej w próbce zawodnika) i została tymczasowo zawieszona od 12 grudnia 2020 r. Shoshyna ma prawo do zwrócenia się do przewodniczącej Trybunału zwołanego w celu rozpatrzenia jej sprawy.

W czerwcu ukraińska tenisistka przyjęła polskie obywatelstwo. Obecnie zajmuje 445. miejsce w rankingu WTA.

Oświadczenie Anastazji Szoszyny

„W związku z informacją opublikowaną przez ITF informuję, że zostałam tymczasowo zawieszona na mocy Artykułu 8.3.1 (c) Tenisowego Programu Antydopingowego 2020 do czasu finalnego rozpoznania sprawy.

Oświadczam, że w całej mojej dotychczasowej karierze nigdy nie przyjmowałam jakichkolwiek niedozwolonych środków dopingujących, mających na celu zwiększenie zdolności mojego organizmu do wysiłku i poprawy wydolności fizycznej.

Podczas turnieju ITF W25 w Stambule pobrano ode mnie próbkę i obecnie stwierdzono, że zawiera metabolity stanozololu. Była to dla mnie niezwykle zaskakująca informacja, dlatego natychmiast po jej otrzymaniu podjęłam wszelkie kroki w celu wyjaśnienia tej sytuacji tj. przekazałam do ITF niezbędne informacje w sprawie oraz nawiązałam współpracę z kancelarią specjalizującą się w prawie antydopingowym.

Deklaruję pełną otwartość i współpracę zarówno z ITF jak i WADA licząc na jak najszybsze zakończenie tej sprawy i weryfikację czy i w jaki sposób ta substancja dostała się do mojego organizmu.

Podkreślam, że w przeszłości byłam wielokrotnie badana i nigdy nie stwierdzono obecności jakichkolwiek niedozwolonych środków. Jednocześnie jest mi przykro, że doszło do tej sytuacji. Ja i cały mój sztab jesteśmy wdzięczni za przekazywane wyrazy wsparcia, tak bardzo potrzebne w tej chwili. Liczymy, że już niedługo cała sprawa zostanie wyjaśniona, co pozwoli mi na odzyskanie dobrego imienia i powrót do rywalizacji na kortach.

Na zakończenie chciałbym również prosić kibiców oraz przedstawicieli mediów, by nie wydawali w mojej sprawie wyroku i nie osądzali mnie, do czasu wydania finalnej decyzji.”

Oświadczenie Polskiego Związku Tenisowego

„Szanowni Państwo,

Ponieważ część dopytuje o szczegóły procedur związanych z tymczasowym zawieszeniem Anastazji Szoszyny z Artykułu 8.3.1 (c) Tenisowego Programu Antydopingowego 2020 porządkujemy najistotniejsze fakty.

Zawodniczka została formalnie oskarżona o stosowanie dopingu 30 listopada, a jej tymczasowe zawieszenie nastąpiło od dnia 12 grudnia i od tej daty, aż do czasu finalnego rozpoznania sprawy, nie może ona występować w turniejach i oficjalnych meczach.

Procedury w takich postępowaniach wyglądają następująco. Przed publikacją na stronie internetowej komunikatu o tymczasowym zawieszeniu, ITF zawiadamia o tym fakcie zawodnika/zawodniczkę oraz krajową agencję antydopingową. W tym trybie nie przewiduje się informowania narodowych federacji tenisowych.

W związku z pytaniami, wyjaśniamy od razu, że POLADA (Polska Agencja Antydopingowa) nie zwróciła się do Polskiego Związku Tenisowego w tej sprawie, więc jedynym źródłem informacji była publikacja z 11. grudnia na stronie www.antidoping.itftennis.com. PZT od razu wdrożył obowiązujące procedury antydopingowe i jest w kontakcie z zawodniczką.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje ułatwią rzetelne prezentowanie faktów dotyczących tej sprawy, bez szkody dla dyscypliny oraz innych zawodniczek.

Pozwiązywanie doniesień o domniemanym stosowaniu dopingu przez Anastazję Szoszynę z jej udziałem treningowym w zgrupowaniu reprezentacji Polski nie tylko jest dalece krzywdzące, ale przede wszystkim może wprowadzić opinie publiczną w błąd.

Jednocześnie informujemy, że kolejne doniesienia medialne, a także komentarze sugerujące powiązanie tej sprawy z PZT i z innymi reprezentantkami Polski będą nas zmuszały do wystąpienia na drogę sądową.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button