POLSKA

Polska. Dynamiczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Nowa ścieżka testowania

Rejestracja na szczepienia dla osób z roczników 1952 - 1954

Przyrost liczby zgonów w naszym kraju jest najwyższy spośród wszystkich krajów europejskich.

Gdy globalnie weźmiemy pod uwagę nowe zakażenia i nowe zgony w ostatnich dniach Polaka zajmuje 5-6 miejsce w obu kategoriach, wśród krajów o populacji większej niż nasze państwo.

Pod względem liczby wykonanych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców Polska zajmuje… 87. miejsce na świecie! Jest to też przedostatnia pozycja w Unii Europejskiej.

O decyzjach dot. obostrzeń przed Wielkanocą, np. w kościołach, kurortach i hotelach dowiemy się do czwartku.

„Liczba zakażeń z niedzieli jest bardzo niepokojąca – blisko 11 tys. to bardzo dynamiczny wzrost w porównaniu z poprzednią niedzielą. W ostatnich dniach średni przyrost zachorowań z tygodnia na tydzień spadał.

Jeżeli to będzie duże przyspieszenie zachorowań, to konsekwencją będą decyzje co do obostrzeń w skali całego kraju. Dynamika rozwoju zachorowań będzie decydowała, czy będą to może jedynie rozwiązania regionalne.

Najtrudniejsza sytuacja dot. liczby zakażeń jest w woj. objętych dodatkowymi obostrzeniami. Województwa, w których sytuacja jest równie trudna to: kujawsko-pomorskie, ale też dolnośląskie, śląskie i podkarpackie.

W ciągu ostatniego tyg. przyrost łóżek obłożonych to 3 tys., a wcześniej to było 2,5 tys. / 2 tys. Podjęto decyzję o zwiększeniu infrastruktury do 35 tys łóżek. Teraz to ok. 30 tys. Najcięższa sytuacja jest w woj. kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

Umożliwiamy nową ścieżkę testowania. Samodzielnie będzie można zgłosić się na test przez formularz na stronie http://gov.pl/dom. Chcemy, żeby w tej sytuacji rozwoju 3. fali dostępność do testowania była powszechna” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Korzyści wynikające ze szczepienia są o wiele większe niż ewentualne ryzyko przyjęcia szczepienia AstraZeneką.

Dokładnie analizujemy sytuację. Przeanalizowaliśmy sytuację w Wielkiej Brytanii, bo jest to kraj, który na skalę masową wykorzystał szczepionkę AstryZeneki. Mamy dowody, że tam akcja szczepienna jest skuteczna. W Wielkiej Brytanii podano blisko 10 milionów szczepionek AstraZeneki, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) wyniosła mniej więcej 52 tysiące, to niecałe pięć promili. Gdy popatrzymy na dane z Polski, to tę szczepionkę podaliśmy w 583 tysiącach przypadków i tu odsetek NOP-ów jest jeszcze mniejszy – dodał minister.

„Dzisiejszy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał. Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie” – napisał minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze.

Z ostatniej doby potwierdzono 10 896 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W niedzielę było to 17 259. Dzisiejszy wynik jest wyższy o 4726 przypadków, porównując poprzedni poniedziałek 8 marca.

W Polsce wykonano 4 530 783 szczepień. Z czego 2,9 mln pierwszą dawką, a ponad 1,6 mln drugą dawką. Jutro zaszczepiony zostanie 3-milionowy pacjent pierwszą dawką.

18 marca rozpocznie się rejestracja na szczepienia dla osób z roczników 1952 – 1954. Ci seniorzy będą szczepieni zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej szczepionką firmy AstraZeneca. Dzisiaj rozpoczęto szczepienie osób z grupy „1b”, czyli osób przewlekle chorych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button