ŚWIAT

Polscy strażacy pomagają w Turcji dotkniętej trzęsieniem ziemi. Wydobyli już 10. osobę

Trzęsienie ziemi

6 lutego do trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera doszło w Turcji, w prowincji Gaziantep.

Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego blisko 2 mln mieszkańców miasta Gaziantep, położonego niedaleko granicy z Syrią. Po pierwszych wstrząsach doszło także do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, które były odczuwane m.in. w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

W Turcji i Syrii zginęło ponad 11000 osób. Jest 55 tys. rannych.

W samej W Turcji liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 8 574.

Trzęsienie ziemi. Polscy strażacy w Turcji (fot. PSP)

08.02.2023 r.

8 lutego o godz 5.51 czasu lokalnego wydobyto 9. osobę żywą (dziewczynka lat 13), natomiast około południa uratowano 10. osobę – młodą kobietę. Sytuacja na miejscu jest bardzo trudna, również ze względu na warunki pogodowe (silny, mroźny wiatr), ale strażacy wciąż z pełnym zaangażowaniem działają.

Trzęsienie ziemi. Polscy strażacy w Turcji (fot. PSP)

07.02.2023 r.

Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep 2:29 lokalnego czasu (0:29 czasu polskiego). Dotarli na miejsce jako 3. grupa w regionie Gaziantep, która udzieli pomocy mieszkańcom regionu.


W godzinach porannych czasu lokalnego grupa wyruszyła z lotniska do miasta Adiayaman, gdzie wstępnie miała prowadzić działania poszukiwawczo-ratownicze. W trakcie przejazdu grupy, ze względu na pilną potrzebę rozpoczęcia działań ratowniczych w innej części prowincji Adıyaman, władze tureckie podjęły decyzję o przekierowaniu polskich strażaków do m. Besni (ponad 70 tys. mieszkańców). Ze wstępnych informacji wynika, że w regionie doszło do zawalenia wielu budynków, w tym wielorodzinnych, gdzie wciąż mogą znajdować się żywi ludzie.

Trzęsienie ziemi. Polscy strażacy w Turcji (fot. PSP)

Strażacy rozpoczęli przygotowania do jak najszybszego wejścia zespołów ratowniczych do działań oraz równolegle rozpoczęli budowanie bazy operacji dla USAR Poland.

Po godz. 15 (czasu polskiego) dotarła do nas dobra wiadomość – pierwszy uratowany człowiek! Mężczyzna został wydobyty z gruzowiska przez polskich i tureckich ratowników. Około godz. 18 kolejna dobra wieść o drugiej uratowanej osobie i w krótkim czasie otrzymaliśmy informację o 3 uratowanej, żywej osobie.

Trzęsienie ziemi. Polscy strażacy w Turcji (fot. PSP)

Dowództwo przekazało również informację, że dzisiejszej nocy będą działać wszystkie polskie zespoły, żeby zwiększyć szanse powodzenia akcji ratowniczej.

W godzinach późnowieczornych udało się uratować kolejne 5 osób, 17-latkę i 4-osobową rodzinę (rodzice i dwójka dzieci). Dotychczas HUSAR Poland wydobyła 8 żywych osób.

06.02.2023 r.

W poniedziałek 6 lutego 2023 r. nad ranem w prowincji Gaziantep w Turcji nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,6 stopnia w skali Richtera.

Turcja poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na siły poszukiwawcze i ratownicze do szybkiej interwencji w rejonie i ratowania ludzi spod gruzów a Polska wyraziła akces. W gotowości do działań ratowniczych jest Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza HUSAR tj. 76 strażaków PSP z 8 psami z woj. łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Po godz. 8.00 nadeszła informacja o zaakceptowaniu oferty pomocy polskich strażaków. Grupa jeszcze dziś (poniedziałek) wyruszy do Turcji.

Przed wylotem do Turcji, na terenie JRG nr 17 KM PSP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Macieja Wąsika, komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, zastępcy dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA dr. n. med. Artura Zaczyńskiego oraz strażaków udających się z pomocą do Turcji.


Wiceminister Maciej Wąsik podkreślił:

„Przed państwem grupa 76 strażaków i kilku medyków z zespołu humanitarno-medycznego, którzy z wraz z ośmioma psami polecą do Turcji, by tam ratować życie ludzi, którzy są uwięzieni pod gruzami”.

Szef PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w trakcie konferencji przekazał:

„O godz. 4 przyszedł do mnie pierwszy sms ze Stanowiska Kierowania, że doszło do wielkiego trzęsienia ziemi w Turcji. Od razu poprosiłem swój zespół ludzi, żebyśmy się policzyli i sprawdzili stan gotowości…

Pierwszy w historii wyjazd strażaków PSP był w 1999 r. i też właśnie do Turcji. Dziś historia zatoczyła koło i kolejny raz udajemy się tam. Pojedziemy z najlepszym tym co mamy… Jesteśmy jedną z najlepszych grup, które tam lecą. Możemy być dumni z tych ludzi, którzy tutaj stoją…dadzą wszystko z siebie, żeby uratować jak najwięcej osób. Nasz zespół będzie działał non stop w dwóch miejscach jednocześnie, do 7 dni – takie są szacowania na teraz. Po wylądowaniu na miejscu od razu będziemy się organizować, wszystko zabieramy ze sobą, to co potrzebne żeby przetrwać. Główny sprzęt to: geofony, sprzęt różnego rodzaju – wszystko co potrzebne żeby ustabilizować obiekt i odszukiwać ludzi. Ponadto, żywność, namioty, śpiwory, żebyśmy mogli siebie zabezpieczyć…

Skala zniszczeń i nasze zaangażowanie prawdopodobnie spowodują, że trafimy do najtrudniejszych miejsc. Ale nasze doświadczenie jest ogromne od 1999 r. , m.in. Haiti, Nepal i niedawno Bejrut…

Wstrząsy wtórne, tego się możemy obawiać ale nasi strażacy biorą sprzęt do stabilizacji obiektów więc wtedy kiedy będą musieli wchodzić do środka, trzeba będzie na to uważać… Dochodzą nas informacje o bardzo wielu osobach poszkodowanych, więc jesteśmy tam bardzo potrzebni…”.

Na terenie JRG dokonano ostatniego przeglądu sprzętu i dokumentacji. Odbyła się też odprawa, po zakończeniu której strażacy wyruszyli na Wojskowy Port Lotniczy Warszawa-Okęcie, na który przybył Pan Jacek Siewiera Sekretarz Stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, aby porozmawiać z wszystkimi ratownikami.

Po godz. 21 polscy strażacy wylecieli do Turcji w składzie: KG PSP – 5 os., KM PSP Warszawa – 17 os., KM PSP Łódź – 14 os., KM PSP Gdańsk – 14 os., KM PSP Nowy Sącz – 17 os., KM PSP Wałbrzych – 1 os., KW PSP Wrocław – 1 os., KW PSP Gdańsk – 1os., SA PSP Kraków – 4 os., KM PSP Poznań – 2 os.

W działaniach wspomoże ich 8 psów ratowniczych z: KM PSP Poznań-1, KM PSP Gdańsk-2, KM PSP Warszawa-1, KM PSP Nowy Sącz-3 oraz KM PSP Wałbrzych-1.

Dowodzenie grupą HUSAR Poland objęli: bryg. Grzegorz Borowiec z KG PSP – dowódca grupy oraz bryg. Tomasz Traciłowski z KG PSP – zastępca dowódcy grupy.
Według aktualnych założeń powrót grupy do kraju zaplanowano na 13 lutego, ale ostatecznie będzie to uzależnione od sytuacji, która będzie poddawana bieżącej ocenie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button