CIEKAWOSTKITECHNOLOGIE

Polscy naukowcy opracowali powłokę termoizolacyjną przyklejaną na szyby. Zatrzymuje ciepło uciekające przez okna

Warstwy tlenkowe osadzane metodą ALD jako pokrycia termoizolacyjne szyb

Rosnące ceny energii, a także problem jej niedoboru zmusza do poszukiwania rozwiązań optymalizujących koszty jej zużycia.

Naukowcy IF PAN zainteresowali się technologią wytwarzania pokryć do szyb, które mogłyby znacząco podnieść efektywność termoizolacji budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Z perspektywy fizyki, problem tkwi w wysokiej transmisji szyb w zakresie podczerwonym. Stanowi to wyzwanie zarówno zimą, kiedy ciepło poprzez okna wypromieniowuje na zewnątrz prowadząc do wychładzania się pomieszczeń, jak i latem, kiedy wnętrza budynków nagrzewają się. Dostępne obecnie na rynku rozwiązania pozwalają dość skutecznie zatrzymywać podczerwień, ale niestety nie są całkowicie przezroczyste i charakteryzują się niską trwałością.

Naukowcy Instytutu Fizyki PAN, pod przewodnictwem dra hab. Bartłomieja Witkowskiego, prowadzili badania w kierunku synergii parametrów termoizolacyjnych oraz zdecydowanie większej trwałości oraz przepuszczalności światła widzialnego, nawet bez stosowania atmosfery ochronnej. Efekty opracowanych rozwiązań są bardzo optymistyczne i dają realną nadzieję na znaczące ograniczenie kosztów ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.

Badacze z Instytutu Fizyki PAN opracowali nowatorską powłokę termoizolacyjną przyklejaną na szyby, która potrafi zatrzymać ciepło uciekające przez okna. Przez szyby ucieka 10-50% energii z ogrzewania mieszkań. Filtry podczerwieni pozwolą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button