POLSKA

Pogoda w Polsce. 224 interwencji związanych z silnym wiatrem i podtopieniami

Polska

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o warunkach pogodowych z ostatniej doby.

W niedzielę 4 lutego strażacy odnotowali 224 interwencje związane z silnym wiatrem oraz podtopieniami. Najwięcej zdarzeń:

 • małopolskiego 31,
 • warmińsko-mazurskiego 27,
 • mazowieckiego 25,
 • śląskiego 24,
 • pomorskiego 23.

W dzień na południu opady umiarkowane 15 mm. Na północnym wschodzie możliwe burze z opadem krupy śnieżnej. Temp. od 1°C na Suwalszczyźnie, około 6°C w centrum do 9°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, na północy silny i bardzo silny do 85 km/h.

Ostatniej doby zanotowano pokaźne sumy opadu na południu oraz na północy Polski. W Jakuszycach obserwator zanotował ponad 60 mm opadu W górach w najbliższych dniach prognozuje się również roztopy śniegu. Zbyt duża ilość wody w okresie zimowym powoduje podtopienia i zalania.

W związku ze spływem wód opadowych prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych Na Wisłoce w Krajowicach istnieje możliwość nieznacznego przekroczenia stanu alarmowego.

Widawa, Barycz, Orla – spływ wody po opadach deszczu będzie powodował ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy i w Korzeńsku na Orli.

Widawa, Barycz – występujące i prognozowane opady deszczu będą powodowały ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych w Zbytowej i Krzyżanowicach.

Na rzekach w Polsce sytuacja w wielu miejscach jest dramatyczna – notowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. W najbliższych dniach prognozowane są dalsze opady deszczu oraz sztormowy wiatr na Wybrzeżu – prognozujemy kolejne podtopienia i dalsze wezbrania.

Na rzekach w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim zaznaczają się już wzrosty stanu wody w strefie wysokiej, spowodowane intensywnymi opadami deszczu i roztopami.

OSTRZEŻENIA

Ostrzeżenia meteorologiczne

 • ROZTOPY (dalszy wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej) na terenie województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego – ostrzeżenia 3. stopnia, obowiązują do godz. 20:00, 5 lutego;
 • SILNY WIATR (do 80 km/h) na terenie całego kraju – ostrzeżenia 1. stopnia, obowiązują do godz. 18:00, 5 lutego;
 • INTENSYWNE OPADY DESZCZU (lokalnie do 45 mm) na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego – ostrzeżenia 2. stopnia, obowiązują maksymalnie do godz. 22:00, 6 lutego.

Ostrzeżenia hydrologiczne

 • WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANÓW ALARMOWYCH (spowodowane spływem wód roztopowo-opadowych) na terenie województwa mazowieckiego – ostrzeżenia 3. stopnia, obowiązuje do godz. 12:00, 5 lutego;
 • WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANÓW OSTRZEGAWCZYCH (spowodowane spływem wód opadowych i opadowo-roztopowych, przemieszczaniem się fali wezbraniowej i silnym wiatrem) na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego – ostrzeżenia 2. stopnia, obowiązują maksymalnie do godz. 12:00, 7 lutego;
 • GWAŁTOWNE WZROSTY STANÓW WODY (spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych) na terenie województw: pomorskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego – ostrzeżenia 2. stopnia, obowiązują maksymalnie do godz. 15:00, 5 lutego.

PROGNOZA ZAGROŻEŃ IMGW

 • SILNY WIATR na terenie całego kraju, poza województwem lubuskim i wielkopolskim – prognozowany poziom zagrożeń – ostrzeżenia 1. stopnia;
 • OBLODZENIE na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego – prognozowany poziom zagrożeń – ostrzeżenia 1. stopnia.

PRZEKROCZENIA STANÓW ALARMOWYCH I OSTRZEGAWCZYCH 

 • STAN ALARMOWY – został przekroczony na2 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 6 w dorzeczu Odry;
 • STAN OSTRZEGAWCZY – został przekroczony na 39 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, 27 w dorzeczu Odry, 2 stacjach Przymorza i 4 stacjach morskich.

Informacja o miejscach, w których został osiągnięty lub przekroczony stan ostrzegawczy i alarmowy – 5 lutego.

ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA

Wczoraj nikt nie zmarł w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Od 1 października Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej odnotowała 31 zgonów w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

WYCHŁODZENIA

Wczoraj nikt nie zmarł w wyniku wychłodzenia.

W piątek i sobotę dwie osoby zmarły w wyniku wychłodzenia.

Od 1 listopada Komenda Główna Policji odnotowała 30 zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu.

JAKOŚĆ POWIETRZA (PM10)

Stacje pomiarowe w kraju (stan na godz. 8:00) odnotowały wartości  bardzo dobre.

ZAGROŻENIE LAWINOWE

W Tatrach i na Babiej Górze obowiązuje 2. (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego, natomiast w Bieszczadach i Karkonoszach stopień 1. (niski) – stan na godz. 7:00.

WARUNKI DROGOWE

Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (stan na godz. 7:00) wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracują na nich jednostki zimowego utrzymania nawierzchni.

SKUTKI WARUNKÓW POGODOWYCH

 • Interwencje Państwowej Straży Pożarnej: wczoraj, w kraju odnotowano 223 interwencje związane z sytuacją pogodową;
 • Awarie energetyczne: według stanu na godz. 06:00, 5 lutego dostaw prądu pozbawionych jest 2 098 odbiorców (podlaskie – 1 606, podkarpackie – 330, warmińsko-mazurskie – 137 i lubuskie – 25).
 • STOPNIE ALARMOWE CHARLIE-CRP I BRAVO – przedłużenie obowiązywania do 29 lutego

STOPIEŃ ALARMOWY CHARLIE-CRP

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 618 wprowadził trzeci stopień alarmowy (stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

STOPIEŃ ALARMOWY BRAVO

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 617 wprowadził drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

STOPIEŃ ALARMOWY BRAVO dla polskiej infrastruktury krytycznej poza granicami RP.

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 619 wprowadził drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button