POLSKA

Pogoda. Historyczne rekordy temperatury w lutym. Najcieplej od 31 lat

Pogoda w Polsce

Słoneczna, wyżowa pogoda oraz napływ bardzo ciepłej masy powietrza z szerokości zwrotnikowych spowodowały pobicie dotychczasowych rekordów maksymalnej temperatury powietrza.

Już w środę najwyższa w historii pomiarów temperatura w lutym dla miasta, została przekroczona chociażby w Warszawie, ale nie udało się pobić rekordu absolutnego. Zgodnie z prognozami, sytuacja ta miała miejsce w czwartek. Dotychczasowy rekord temperatury maksymalnej dla lutego ustanowiony był 25.02.1990 r. w Makowie Podhalańskim i wynosił 21,4°C. 25 lutego, dokładnie 31 lat od tego wydarzenia, temperatura na tym posterunku telemetrycznym wzrosła jeszcze bardziej, ustanawiając nowy rekord: 22,1°C.

Już w czwartek został pobity rekord temperatury dla Warszawy: 18,3°C, a rekordową wartością było 17,2°C z 1990 r.

Kolejne dni nie przyniosą nam nowych rekordów ciepła. Od piątku zmiana pogody i ochłodzenie.

Tak ciepło jeszcze nie było. Kasprowy Wierch i Śnieżka

22 lutego temperatura na Kasprowym Wierchu wyniosła 9,9°C, a na Śnieżce 13,5°. Jest to rekordowo wysoka temperatura w lutym dla stacji Kasprowy Wierch i Śnieżka. Wszystko za sprawą inwersji termicznej.

Inwersja termiczna to zmiana zwykłego układu na odwrotny, tzn. ze wzrostem wysokości npm. temperatura powietrza maleje, to zazwyczaj, a w przypadku inwersji ze wzrostem wysokości npm. temperatura powietrza rośnie, to odwrócenie. To zjawisko występuje w Polsce, stąd też na szczytach górskich jest cieplej, niż na nizinach.

Do tej pory na Śnieżce w lutym 2002 roku było 10,1°C, a dziś aż 13,5°C. Na Kasprowym Wierchu dotychczasowy rekord zanotowano w lutym 1989 i wynosił 7,8°C, a dziś było tam 9,9°C.

Widok z Gdyni w kierunku Zatoki Gdańskiej 23 lutego około godz. 10.00 (fot. IMGW)

Pył znad Sahary nad Polską

Na specjalnej barwnej kompozycji satelitarnej kolorem różowo-jasnoczerwonym oznaczono wyraźny ślad zwiększonej koncentracji pyłów nad Bałtykiem Południowym. Obecność pyłu w atmosferze dobrze oddają zdjęcia wykonane 23 lutego rano w Trójmieście. Widok na Zatokę Gdańską przesłania charakterystyczne zmętnienie powietrza, związane właśnie z większą koncentracją pyłów.

Pyły zawieszone mają istotne znaczenie dla naszego układu oddechowego. Należy podkreślić, że okresie zimowym głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja z przydomowych kotłowni (zwłaszcza węglowych, drzewnych), a także ruch samochodowy w warunkach słabego przewietrzenia miasta. Obecność pyłu saharyjskiego może dodatkowo zwiększać koncentrację zanieczyszczeń.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button