W sobotę, 10 maja 2025 roku, przywódcy Polski, Francji, Niemiec, Zjednoczonego Królestwa oraz Ukrainy spotkali się w Kijowie.
Uzgodnili, że począwszy od poniedziałku, 12 maja, powinno obowiązywać pełne i bezwarunkowe zawieszenie broni przez co najmniej 30 dni.
Zgodzili się, że zawieszenie broni z definicji nie może być obwarowane żadnymi warunkami. Jeśli Rosja zażąda takich warunków, będzie to można uznać wyłącznie za próbę przedłużenia wojny i podważenia wysiłków dyplomatycznych.
Zażądali, aby zawieszenie broni miało charakter kompleksowy – w powietrzu, na morzu i na lądzie.
Podkreślili, że konieczne jest skuteczne monitorowanie zawieszenia broni, które mogłoby być efektywnie realizowane we ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Uznali, że zawieszenie broni powinno trwać co najmniej 30 dni, aby stworzyć przestrzeń dla działań dyplomatycznych. W tym okresie prace dyplomatyczne powinny koncentrować się na określeniu podstaw bezpieczeństwa, politycznych i humanitarnych fundamentów pokoju.
Z zadowoleniem przyjęli fakt, że wezwanie do zawieszenia broni i znaczących negocjacji jest wspierane zarówno przez Europę, jak i Stany Zjednoczone.
Podkreślili kluczowe znaczenie wzmacniania Sił Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy jako podstawowej gwarancji suwerenności i bezpieczeństwa Ukrainy. Istotnym elementem gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy powinna być również siła zapewniająca wsparcie (kontyngent).
Uzgodnili, że jeśli Rosja odmówi pełnego i bezwarunkowego zawieszenia broni, należy zastosować silniejsze sankcje wobec jej sektora bankowego i energetycznego, w tym wobec paliw kopalnych, ropy naftowej oraz floty cieni (shadow fleet).
Postanowili przyjąć silny, 17. pakiet sankcji UE i skoordynować go z sankcjami nałożonymi przez Zjednoczone Królestwo, Norwegię oraz Stany Zjednoczone.
Uzgodnili kontynuowanie prac nad skutecznym wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów i omówienie tego tematu podczas najbliższego szczytu G7.
Wyrazili gotowość dalszego wzmacniania obronności Ukrainy, w szczególności ukraińskiej armii. Powinno to obejmować finansowanie odporności obronnej oraz inwestycje w produkcję uzbrojenia zarówno na Ukrainie, jak i w krajach europejskich w ramach wspólnych projektów.
Całkowite i bezwarunkowe zawieszenie broni powinno rozpocząć się 12 maja i trwać co najmniej 30 dni – powiedział prezydent Ukrainy
Całkowite i bezwarunkowe zawieszenie broni ma nastąpić w poniedziałek 12 maja i potrwać co najmniej 30 dni. Uzgodniono to podczas pierwszego spotkania liderów Zjednoczonej Europy na Ukrainie, potwierdzono na spotkaniu liderów krajów Koalicji Chętnych w Kijowie i skoordynowano z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Po spotkaniu liderów koalicji chętnych, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, kanclerz Niemiec Friedrich Merz i premier Polski Donald Tusk poinformowali o jego wynikach na wspólnej konferencji prasowej.
„Właśnie rozmawialiśmy z prezydentem Trumpem i uzgodniliśmy nasz wspólny pogląd, nasze następne kroki. Całkowite i bezwarunkowe zawieszenie broni jest pilnie potrzebne. Odpowiedzialność za odmowę jest bardzo konieczna. „W warunkach takiego zawieszenia broni możemy wspólnie uzgodnić podstawy nadejścia pokoju” – zauważył Wołodymyr Zełenski.
Bezwarunkowe zawieszenie broni oznacza brak jakichkolwiek warunków, a próba stawiania jakichkolwiek warunków jest dowodem na zamiar przedłużania wojny i zakłócania dyplomacji.
„Putin nie potrzebował warunków, kiedy chciał zawieszenia broni, aby przeprowadzić paradę, i nie potrzebuje ich teraz. Ukraina wielokrotnie demonstrowała swoją gotowość do zaangażowania się, ale Putin wielokrotnie odmawiał. „Dlatego jasno dajemy do zrozumienia – wszyscy pięciu liderów tutaj, wszyscy liderzy, którzy właśnie byli na spotkaniu Koalicji Chętnych – że popieramy bezwarunkowe zawieszenie broni” – powiedział Keir Starmer.
Jeśli Rosja odmówi zaakceptowania zawieszenia broni, na jej sektor energetyczny i system bankowy zostaną nałożone sankcje.
„Będą teraz przygotowani i skoordynowani między Amerykanami i Europejczykami” – podkreślił Emmanuel Macron.
Podczas spotkania ustalono również, że jasnym priorytetem jest wzmocnienie Sił Obronnych i Bezpieczeństwa Ukrainy jako głównego gwaranta suwerenności Ukrainy. Kluczowym elementem gwarancji bezpieczeństwa powinno być również zapewnienie kontyngentu wsparcia. Wzmocnienie armii ukraińskiej obejmuje finansowanie jej potencjału obronnego oraz inwestycje w produkcję broni na Ukrainie, w krajach europejskich oraz we wspólne projekty.
„Omówiliśmy, jakie mogą być kolejne kroki, jaka może być droga do prawdziwego pokoju”. „Kolejny krok musi wyjść poza zawieszenie broni” – podkreślił Friedrich Merz.
Ponadto przywódcy zgodzili się kontynuować prace nad efektywnym wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów i uczynić tę kwestię oddzielnym tematem dyskusji na szczycie G7.
„Po raz pierwszy od jakiegoś czasu poczuliśmy, że cały wolny świat jest zjednoczony”. I nie są to slogany, ale decyzje, które podjęliśmy” – podsumował Donald Tusk.
Wołodymyr Zełenski: Naszym wspólnym zadaniem jest zmuszenie Moskwy do zaprzestania
Ukraina jest gotowa do szybkiego i konstruktywnego działania na rzecz pokoju. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył to podczas przemówienia na spotkaniu liderów Koalicji Chętnych: Wspieramy Ukrainę – Zabezpieczamy Naszą Przyszłość, które odbyło się w Kijowie.
W spotkaniu krajów koalicji chętnych uczestniczyli: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, kanclerz federalny Niemiec Friedrich Merz, premier Polski Donald Tusk; Prezydenci Finlandii, Litwy, Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i in. Prezydent Rumunii, premierzy Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Grecji, Włoch, Kanady, Łotwy, Luksemburga, Nowej Zelandii, Norwegii, Słowenii, Czech i Szwecji, a także Sekretarz Generalny NATO, wicepremierzy Australii i Chorwacji oraz ministrowie spraw zagranicznych Islandii, Hiszpanii, Portugalii i Turcji.
Prezydent Ukrainy podziękował wszystkim uczestnikom koalicji chętnych za stanie po stronie jego kraju. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że tematem dzisiejszego spotkania jest 30-dniowe bezwarunkowe zawieszenie broni, poparte presją sankcji, wzmocnieniem ukraińskiej obrony powietrznej i zwiększeniem pomocy obronnej dla Ukrainy, w tym inwestycjami w ukraiński przemysł zbrojeniowy, wzmocnieniem potencjału Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, kontyngentu wojskowego i jednością ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
„Ukraina jest gotowa szybko i konstruktywnie zmierzać w kierunku pokoju. Akceptujemy amerykańską propozycję całkowitego i bezwarunkowego zawieszenia broni. W rzeczywistości sami je proponujemy. Rosja obecnie odrzuca nawet zawieszenie broni. A jeśli odrzucają coś tak elementarnego, to znaczy, że wcale nie chcą zakończyć wojny” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Keir Starmer podkreślił, że propozycja 30-dniowego całkowitego i bezwarunkowego zawieszenia broni jest niezwykle jasna.
„Odrzucamy narzucanie warunków i musimy to jasno powiedzieć”. Rosja i Putin powinni usiąść do stołu negocjacyjnego i rozpocząć negocjacje w sprawie 30-dniowego bezwarunkowego zawieszenia broni, a jeśli to się nie uda, powinny zostać nałożone jasne sankcje. „Jesteśmy zjednoczeni w tej sprawie” – powiedział premier Wielkiej Brytanii.
Emmanuel Macron zauważył, że zawieszenie broni musi nastąpić w powietrzu, na morzu i na lądzie.
„Potrzebujemy jasnego mechanizmu identyfikacji potencjalnych naruszeń z surowymi sankcjami. I zdecydowanie odrzucamy możliwość jakichkolwiek ustępstw, które mogłyby wpłynąć na wynik” – zauważył prezydent Francji.
Friedrich Merz podkreślił, że Ukraina może liczyć na Niemcy jako partnera i na dalszą pomoc finansową na drodze do osiągnięcia pokoju.
„Absolutnie konieczne jest utrzymanie zaangażowania USA. Ukraina nie jest problemem. Jest niezwykle konstruktywna. Dotyczy to Rosji, która nie ustąpi, jeśli nie zwiększymy presji. Presja na Rosję oznacza wzmocnienie Ukrainy. „Będziemy musieli to robić przez długi czas, jeśli wojna będzie trwała” – powiedział niemiecki kanclerz federalny.
Donald Tusk podkreślił, że Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, niepodległość i integralność terytorialną, ale także o całą Europę.
„Jesteśmy tu również po to, aby obiecać wam i naszym ludziom, że nie będziemy naiwni. Nie będziemy mieć złudzeń co do Putina i Rosji. Oznacza to, że będziemy bardzo twardzi i jasni. Bezwarunkowe zawieszenie broni oznacza bezwarunkowość. I nic więcej” – zakończył premier Polski.
Wspólne oświadczenie przywódców Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy po spotkaniu w Kijowie
W sobotę 10 maja 2025 r. w Kijowie spotkali się przywódcy Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Uzgodniono, że powinno nastąpić całkowite i bezwarunkowe zawieszenie broni trwające co najmniej 30 dni, począwszy od poniedziałku 12 maja.
Zgodzili się, że bezwarunkowe zawieszenie broni, zgodnie z definicją, nie może być ograniczone żadnymi warunkami. Gdyby Rosja postawiła takie warunki, można by to uznać jedynie za próbę przedłużenia wojny i osłabienia dyplomacji.
Żądają, aby zawieszenie broni miało charakter kompleksowy: w powietrzu, na morzu i na lądzie.
Podkreślili, że wymaga to skutecznego monitoringu, który można z powodzeniem wdrożyć w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Uzgodniono, że zawieszenie broni powinno trwać co najmniej 30 dni, aby stworzyć przestrzeń do działań dyplomatycznych. W tym okresie działania dyplomatyczne powinny skupić się na określeniu podstaw pokoju w kwestiach bezpieczeństwa, polityki i kwestii humanitarnych.
Z zadowoleniem przyjęli fakt, że apel o zawieszenie broni i podjęcie konstruktywnych negocjacji spotkał się z poparciem zarówno Europy jak i Stanów Zjednoczonych.
Podkreślono, że niezwykle ważne jest wzmocnienie Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy jako głównej gwarancji suwerenności i bezpieczeństwa tego kraju. Głównym elementem gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy powinny być również siły gwarancyjne (kontyngent).
Uzgodniono, że jeśli Rosja odmówi całkowitego i bezwarunkowego zawieszenia broni, surowsze sankcje zostaną zastosowane wobec jej sektora bankowego i energetycznego, wymierzone w paliwa kopalne, ropę naftową i marynarkę wojenną.
Uzgodniono przyjęcie 17. pakietu sankcji UE i skoordynowanie go z sankcjami nałożonymi przez Wielką Brytanię i Norwegię, a także Stany Zjednoczone.
Uzgodniono, że będą kontynuować prace nad efektywnym wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów i omówią tę kwestię na kolejnym szczycie G7.
Wyrazili gotowość dalszego wzmacniania obronności Ukrainy, zwłaszcza ukraińskiej armii. Powinno to obejmować finansowanie odporności obronnej i inwestycje w produkcję broni zarówno na Ukrainie jak i w krajach europejskich w ramach wspólnych projektów.
Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy z Emmanuelem Macronem
W Domu Horodeckim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył dwustronne spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Głowa państwa ukraińskiego podziękowała Emmanuelowi Macronowi za współprzewodnictwo w koalicji chętnych i jego osobiste wysiłki na rzecz zjednoczenia partnerów Ukrainy, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich.
Przywódcy omówili wyniki pierwszego pięciostronnego spotkania w formacie Zjednoczonej Europy na Ukrainie oraz spotkania koalicji chętnych, w szczególności realizację decyzji o rozpoczęciu 12 maja pełnego, bezwarunkowego zawieszenia broni trwającego co najmniej 30 dni. Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron zwrócili również uwagę na konieczność nałożenia pakietu sankcji na Rosję, jeśli odmówi ona współpracy.
Ponadto dyskusja koncentrowała się na bieżących potrzebach obronnych Ukrainy i wzmocnieniu obrony powietrznej. Szczególną uwagę poświęcono zacieśnianiu współpracy w przemyśle zbrojeniowym.
Przywódcy rozmawiali również o drodze Ukrainy do członkostwa w UE. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że jego państwo liczy na wsparcie Francji w podejmowaniu niezbędnych decyzji politycznych na szczeblu Unii Europejskiej i otwieraniu pierwszych klastrów negocjacyjnych.
Wołodymyr Zełenski i Keir Starmer podsumowali spotkania z partnerami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer odbyli dwustronne spotkanie w Soborze Mądrości Bożej.
Głowa państwa podziękowała Keirowi Starmerowi za współprzewodnictwo w koalicji chętnych i za wszystkie wysiłki premiera, aby zapewnić, że współpraca w tej formule jest naprawdę skuteczna.
Przywódcy Ukrainy i Wielkiej Brytanii podsumowali wyniki pierwszego pięciostronnego spotkania w formacie Zjednoczonej Europy na Ukrainie oraz spotkania koalicji chętnych.
Przede wszystkim chodziło o realizację porozumienia uzgodnionego z prezydentem USA Donaldem Trumpem, iż całkowite i bezwarunkowe zawieszenie broni powinno rozpocząć się 12 maja i trwać co najmniej 30 dni, a także o zaostrzenie sankcji wobec Rosji w przypadku braku jej zgody.
Szczególną uwagę przywiązuje się do zapewnienia monitorowania zawieszenia broni i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Prezydent i premier rozmawiali także o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy, w tym o wysłaniu kontyngentu wsparcia, co powinno stać się kluczowym elementem gwarancji.
Ważnym tematem spotkania było również dalsze wzmacnianie zdolności obronnych Ukrainy.