RÓŻNOŚCI

Planeta Lem – znamy zwycięzcę konkursu na projekt Centrum Literatury i Języka [ZDJĘCIA]

Wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego

Wczoraj w Krakowie ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”.

Flagowa inwestycja miasta w dziedzinie kultury stanie na terenie dawnego Składu Solnego na Zabłociu do 2023 roku.

Celem konkursu było utworzenie pierwszego tego typu w Polsce, wielofunkcyjnego centrum literackiego, inspirowanego analogicznymi placówkami funkcjonującymi od lat na świecie (Casa del lector w Madrycie, National Centre for Writing w Norwich, domy literatury w Niemczech). Budowę Centrum Literatury i Języka Planeta Lem oraz konkurs ogłoszono podczas konferencji prasowej we wrześniu ubiegłego roku. Na obiekt składać się będą: multimedialna wystawa narracyjna poświęcona myśli i twórczości patrona obiektu – Stanisława Lema, przygotowana przez studio Tengent we współpracy z uznanym polskim prozaikiem Jackiem Dukajem, wystawa o języku i komunikacji będąca efektem współpracy z koalicją polskich językoznawców zrzeszonych w Fundacji na Rzecz Muzeum Języka Polskiego, wielofunkcyjne sale, w których gościć będą wydarzenia i festiwale literackie, a także ogólnodostępna mediateka, kawiarnio-księgarnia i ogród. Planeta Lem stanie na należącej do miasta działce o powierzchni ok. jednego hektara przy ul. Na Zjeździe 8. Inwestycja obejmuje rewitalizację znajdującego się tam XVIII-wiecznego budynku Składu Solnego oraz budowę nowego obiektu po jego wschodniej stronie.

Cały kompleks będzie naturalnym centrum operacyjnym dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – miejscem festiwalowym, laboratorium wielopokoleniowej edukacji literackiej, a także otwartą przestrzenią dla różnorodnych inicjatyw popularyzujących czytelnictwo, w założeniu angażujących liczne środowiska literackie Krakowa. Organizowane tu wystawy czasowe nawiązywać będą do wielowiekowych krakowskich tradycji literackich oraz dorobku wybitnych pisarzy i pisarek związanych z miastem, ale Planeta Lem projektowana jest też jako przestrzeń dla eksperymentu oraz miejsce prezentacji ważnych form i zjawisk w literaturze współczesnej. Utworzenie Centrum wpisze się zarazem w wieloletni program kulturalno-edukacyjny Lem 2021, realizowany w związku z przypadającym w 2021 roku 100-leciem urodzin autora Solaris.

Pierwszą nagrodę otrzymała praca konkursowa o numerze 05 JEMS Architekci sp. z o.o., Warszawa, Polska Skład zespołu autorskiego: Maciej Miłobędzki, Paweł Majkusiak, Katarzyna Kuźmińska, Maciej Rydz, Łukasz Krzesiak, Łukasz Stępnik, Aleksander Gadomski, Marta Tomasiak, Piotr Kliński, Filip Pawlak, Piotr Pachowski

Nagrodę przyznano za stworzenie elastycznej struktury przestrzennej, która może przyjąć różne wymagania użytkowników, za propozycje wież tworzących wyrazisty znak w przestrzeni, za propozycję kodu adekwatnego do twórczości Stanisława Lema, za powiązanie geometrii projektowanego budynku z istniejącym Składem Solnym, za umiejętne rozwiązanie ograniczeń miejsca i wymagań miejscowego planu, zagospodarowania przestrzennego, oraz za rozwiązania techniczne i architektoniczne uwzględniające wymagania oszczędności energii.

Zalecenia Sądu Konkursowego dla pracy konkursowej, która otrzymała I Nagrodę:

1. Należy wprowadzić powiązanie przestrzenne pomiędzy poziomami Wystawy Głównej i przestrzeni wielofunkcyjnej w kontekście scenariuszy aranżacji obu przestrzeni.
2. Na potrzeby przestrzeni wielofunkcyjnej zaleca się zwiększenie wysokości części kondygnacji parteru do wymiaru ustalonego z zamawiającym w trakcie pracy nad następnymi fazami projektowania.
3. Należy ograniczyć liczbę słupów i „kubików” w szczególności w strefie przestrzeni wielofunkcyjnej celem umożliwienia większej elastyczności jej użytkowania
4. Pofalowanie powierzchni podłogi Wystawy Głównej jest niewskazane, ponieważ nie wynika z koncepcji wystawy.
5. Elementy wewnętrzne wież w zakresie, w którym kłócą się z koncepcją Wystawy Głównej, należy usunąć / modyfikować.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button