POLSKAŚWIAT

Piotr Ćwik o nakazie aresztowania Putina: To zdecydowana postawa Trybunału w Hadze. Reakcje Rosjan

Międzynarodowy Trybunał Karny

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

– Wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej–Biełowej, to symboliczna, dobra i mocna postawa – ocenił Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.

Jak dodał, na obecnym etapie decyzja Trybunału w Hadze ma wymiar symboliczny i moralny.

– To dobra, zdecydowana, mocna postawa ze strony Międzynarodowego Trybunału Karnego. To się wpisuje w tę narrację, którą cały czas przypomina i przedstawia Pan Prezydent Andrzej Duda. On mówi, że nie ma powrotu do >>business as usual<< i to jest jakaś oś, wokół której trzeba tę narrację dzisiaj budować, ale też patrzeć na to, co wydarzy się w przyszłości, miejmy nadzieję po zakończeniu wojny na Ukrainie – mówił Minister Ćwik.

Jego zdaniem, decyzja ta idzie w dobrym kierunku i należy mieć nadzieję, że będzie podtrzymana przez kraje sygnatariuszy, będzie prezentowana mocno, „pokazując stronie rosyjskiej, że świat zachodni, szeroko rozumiany świat zachodni jest zjednoczony”.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że W. Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej–Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Piotr Ćwik powołał się na dane Ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza, który przekazał że deportacje mogą dotyczyć ok. 17 tys. dzieci z Ukrainy.

– Tu nawet skala nie jest ważna. Tu ważne jest nadużycie, które zostało popełnione, przekroczenie wszelkich granic i barier ze strony Putina. Dzieje się to od ponad roku w każdym wymiarze – jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, także w tym takim bardzo wszystkich dotykającym i wszystkich wzruszającym, czyli tym, co jest związane z losem i przyszłością dzieci – mówił Piotr Ćwik.

Reakcje zbrodniarzy wojennych

Dmitryj Miedwedew były prezydent Rosji skomentował tę decyzję tak:

„Międzynarodowy Trybunał w Hadze podjął decyzję o nakazie aresztowania Putina. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, gdzie ten „papier” powinien zostać wykorzystany”

Rzecznika rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa:

„Rosja nie jest stroną Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie ponosi wynikających z niego zobowiązań. Rosja nie współpracuje z tym organem, a ewentualne „przepisy na aresztowania”, które pochodzą z Trybunału będą dla nas prawnie nieważne”

Rosja nie jest członkiem MTK i nie ma obowiązku wydać osób ściganych przez ten Trybunał.

Obowiązek mają inne kraje, które należą do MTK. Jeśli Putin pojawi się na ich terytorium powinien zostać tam aresztowany.

MTK powstał w 2002 roku na mocy Statutu Rzymskiego w Hadze (Holandia). Status ten przestrzega obecnie 123 państwa. Dokumentu nie przyjęły m.in. Rosja, Białoruś, Ukraina, Chiny, Indie i co ciekawe Stany Zjednoczone.
(KPRP, własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button