PIŁKA NOŻNA

Piłka nożna. To te kraje zorganizują UEFA EURO 2028 i 2032

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Wielka Brytania i Irlandia będą gospodarzami UEFA EURO 2028, a Włochy i Turcja będą gospodarzem UEFA EURO 2032.

Komitet Wykonawczy UEFA wyznaczył Wielką Brytanię i Irlandię na gospodarzy finałowego turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2028 r. oraz Włochy i Turcję na gospodarzy finałowego turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2032 r.

Ogłoszenie zostało ogłoszone dzisiaj przez prezydenta UEFA Aleksandra Čeferina podczas ceremonii z udziałem delegacji biorących udział w Domu Piłki Nożnej Europejskiej w Nyonie.

Podczas 18. edycji turnieju Mistrzostwa Europy po raz trzeci powrócą do Anglii, po tym jak były gospodarzami wyłącznie w 1996 r. i gospodarzami meczów w edycji w 2021 r., natomiast Szkocja będzie gospodarzem meczów po raz drugi po meczach rozegranych w Glasgow w tym samym roku. Walia, Irlandia Północna i Republika Irlandii po raz pierwszy będą gospodarzami meczów finałowych Mistrzostw Europy.

Obiekty wskazane w ofercie to stadion Wembley w Londynie, stadion narodowy Walii w Cardiff, stadion Tottenham Hotspur w Londynie, stadion City of Manchester w Manchesterze (do remontu), stadion Everton w Liverpoolu (nowy stadion), St James’ Park w Newcastle, Villa Park w Birmingham (do remontu), Hampden Park w Glasgow, Dublin Arena w Dublinie i Casement Park w Belfaście (nowy stadion).

W oświadczeniu dotyczącym partnerstwa przetargowego UK & Ireland 2028 napisano: „To kamień milowy dla sportu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Razem jako pionierskie partnerstwo pomiędzy naszymi Związkami Piłki Nożnej, przy pełnym wsparciu Rządu, jesteśmy zachwyceni możliwością mianowania gospodarzami UEFA EURO 2028. Turniej będzie świętem piłki nożnej i nie możemy się doczekać, aż powitamy Europę i resztę świata do naszych miast-gospodarzy”.

„Naszą wizją jest rozwój piłki nożnej, zwiększenie uczestnictwa oraz stworzenie bardziej zróżnicowanej i włączającej gry. Obiecujemy zorganizować innowacyjny i zrównoważony turniej, który będzie jednocześnie najbardziej dostępnym turniejem EURO w historii – z rekordową kwotą trzech milionów biletów dla fanów. UEFA EURO 2028 w Wielkiej Brytanii i Irlandii pomoże również wywrzeć pozytywny wpływ społeczny, pomagając społecznościom rozwijać się poprzez tworzenie dziedzictwa gospodarczego i społecznego”.

Puchar UEFA Euro (fot. Kristian Skeie/UEFA/UEFA/Getty Images)

19. edycja turnieju odbędzie się we Włoszech po raz czwarty, po tym jak gościły wyłącznie edycje w 1968 i 1980 r. oraz mecze podczas UEFA EURO 2020 w Rzymie. Będzie to pierwszy raz, kiedy Turcja będzie gospodarzem zawodów. Dlaczego Turcja? Geograficznie należy do Azji!

Oferenci zaprezentowali 20 stadionów, z których do października 2026 roku wybranych zostanie 10, po pięć z każdego kraju.

Obiekty wskazane przez włoską Federację Piłki Nożnej to Stadio San Siro – Giuseppe Meazza w Mediolanie, Stadio Olimpico w Rzymie, Stadio San Nicola w Bari (do remontu), Stadio Diego Armando Maradona w Neapolu (do remontu), Stadio Artemio Franchi w Florencja (nowy stadion), stadion Juventusu w Turynie, Stadio Luigi Ferraris w Genui (do remontu), Stadio Marcantonio Bentegodi w Weronie (do remontu), Stadio Renato Dall’Ara w Bolonii (nowy stadion) i Stadio Sant’Elia w Cagliari (nowy stadion).

Obiekty wskazane przez Turcję to Stadion Olimpijski Atatürka w Stambule (do remontu), Stadion New Ankara w Ankarze (nowy stadion), Stadion Ali Sami Yen w Stambule, Stadion Şükrü Saracoğlu w Stambule, Timsah Arena w Bursie, Kompleks sportowy Şenol Güneş w Trabzon, stadion Konya Metropolitan w Konya, stadion Gaziantep Kalyon w Gaziantep, stadion Eskişehir w Eskişehir i stadion Antalya w Antalyi.

W oświadczeniu dotyczącym partnerstwa przetargowego Włochy i Turcja na rok 2032 napisano: „Składamy naszą wdzięczność UEFA za przyznanie dwóm krajom dzielącym kulturę śródziemnomorską zaszczytu współorganizowania UEFA EURO 2032. Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Turecka Federacja Piłki Nożnej (TFF) zjednoczyły się swoją siłę starali się zorganizować najlepsze EURO w historii, ustanawiając nowe mosty przyjaźni i pozostawiając trwały wkład w dziedzictwo piłkarskie.

„W nadchodzących latach Włochy i Turcja będą intensywnie pracować, jak wskazujemy w naszym motto „Graj jako jeden”, do 2032 roku, z wielką pasją i zaangażowaniem, aby zapewnić kibicom najlepsze wrażenia z EURO”.

  • UEFA EURO 2028: Anglia, Irlandia Północna, Irlandia, Szkocja, Walia
  • UEFA EURO 2032: Włochy, Turcja
UEFA EURO 2028 i 2032 (fot. Kristian Skeie/UEFA/UEFA/Getty Images)

Gdzie odbywały się inne turnieje finałowe EURO?

1960: Francja
1964: Hiszpania
1968: Włochy
1972: Belgia
1976: Jugosławia
1980: Włochy
1984: Francja
1988: Niemcy Zachodnie
1992: Szwecja
1996: Anglia
2000: Belgia i Holandia
2004: Portugalia
2008: Austria i Szwajcaria
2012: Polska i Ukraina
2016: Francja
2020: Ogólnoeuropejska (Azerbejdżan, Dania, Anglia, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Rumunia, Rosja, Szkocja, Hiszpania)
2024: Niemcy

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button