Wprowadzony 20 marca br. stan epidemii i ograniczenia z nim związane spowodowały zmniejszenie ruchu na drogach.
Pomimo tego, liczba zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym znacząco nie spadła. Tylko w minionym tygodniu na terenie Poznania doszło do 2 poważnych wypadków w których zginęły 3 osoby, 1 pieszy i dwóch pasażerów pojazdu.
Najpierw zginał 58-letni mężczyzna przekraczający jezdnię w miejscu niedozwolonym, później kierujący na prostym odcinku drogi, poruszając się z prędkością nie zapewniającą mu panowania nad pojazdem uderzył w drzewo na ul. Michałowo w Poznaniu. Kierujący przeżył, dwóch pasażerów niestety nie. Auto zostało doszczętnie zniszczone – siła uderzenia rozerwała je na części. Pijany kierowca uciekł do lasu. Mężczyznę, który miał 1,5 promila alkoholu w organizmie złapali funkcjonariusze drogówki i został przetransportowany do szpitala.
W Poznaniu odbyło się sądowe posiedzenie aresztowe z wykorzystaniem internetowego połączenia audio-wideo. Mężczyzna, który w niedzielę spowodował śmiertelny wypadek został tymczasowo aresztowany.
Rozprawa sądowa mogła odbyć się dzięki internetowej transmisji dźwięku i obrazu wideo. Podejrzany o spowodowanie wypadku przebywał pod dozorem policjantów w szpitalu. W normalnych warunkach sędzia przyjechałby na oddział szpitalny i przeprowadził procedurę poprzedzającą decyzję Sądu. Dzięki wykorzystaniu aktualnych możliwości technicznych wszystko odbyło się zdalnie.
Po zakończeniu posiedzenia sądu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu dostarczyli do szpitala dokumenty do podpisu. Zorganizowali także transport podejrzanego do Aresztu Śledczego.
Pamiętajmy, że oprócz przepisów związanych ze stanem epidemii, nieustannie obowiązują te, związane z ruchem drogowym. Dodatkowo pogoda sprzyja rekreacji. Dlatego kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na pieszych czy rowerzystów.
W ostatnim czasie ruch na poznańskich drogach znacznie się zmniejszył. Poruszało się po nich mniej samochodów, rowerzystów i pieszych. Wszystko to w związku z ograniczeniami spowodowanymi walką z koronawirusem. Niestety, pomimo znacznie mniejszej liczby zdarzeń drogowych na terenie Poznania i powiatu poznańskiego, odnotowaliśmy podobną liczbę wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Od początku roku na terenie Poznania i powiatu poznańskiego życie straciło 13 ludzi. W analogicznym okresie roku 2019 zginęło 15 osób. Policjanci dokładnie wyjaśniają przyczynę tych tragicznych zdarzeń i odtwarzają ich przebieg. Jednak – jak większości wypadków- tych sytuacji można było uniknąć.
Z uwagi na zniesienie części obostrzeń, możemy spodziewać się w najbliższych dniach zwiększonego ruchu na drogach w całym kraju. Od 20 kwietnia możemy już korzystać z parków i lasów, możemy biegać czy jeździć na rowerze – a dobra pogoda temu sprzyja. Pamiętajmy jednak, żeby uprawiać sport w sposób odpowiedzialny i zgodny z przepisami – w tym ruchu drogowego – co równie ważne nośmy też odblaski! Przede wszystkim w porze nocnej i późnym popołudniem, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Zwiększmy naszą widoczność, dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego i w odpowiedni sposób zareagować.
Nie zapominajmy o tym, że dobra pogoda i warunki na drogach nie zwalniają nas z ograniczeń prędkości i stosowania się do znaków drogowych. Wciąż jedną z głównych przyczyn najcięższych w skutkach wypadków na drogach jest nadmierna prędkość. Przygotowując się do drogi pamiętajmy również o zachowaniu bezwzględnej trzeźwości.
Stąd też apelujemy – noga z gazu! Dobre warunki pogodowe nie dają nam absolutnej pewności, że na drodze nic złego nam się nie wydarzy.