FESTIWALEPOZOSTAŁE

Pierwszy Festiwal Klezmerski. Program

Krakowski Kazimierz

Pierwszy Festiwal Klezmerski odbędzie się na krakowskim Kazimierzu – kolebce kultury żydowskiej w dniach 18-27.08.2023 r.

Oto PROGRAM:

18.08.2023r. godz. 19:00,
Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27
Koncert: Mazel Tov! Klezmer Concert
 
Wyjątkowy wieczór w klimacie żydowskim. W programie utwory klezmerskie w wykonaniu gwiazd Teatru Żydowskiego w Warszawie – Izabelli Rzeszowskiej, Piotra Chomika, Henryka Rajfera oraz Wojciecha Habeli przy towarzyszeniu zespołu instrumentalnego w składzie: Mateusz Dudek – akordeon, Maciej Kwarciński – flet.
 
20.08.2023r. godz. 16:00,
Synagoga Tempel, Miodowa 24
Ślub i wesele żydowskie | Inscenizacja
 
Zapraszamy Państwa na pierwszą tego typu w Polsce inscenizację ślubu i wesela żydowskiego, podczas której wezmą Państwo czynny udział, stając się gośćmi weselnymi! Wydarzenie odbędzie się w trzech planach. Rozpocznie się w Domu Heleny Rubinstein przy ul. Szerokiej 14, skąd Panna młoda dorożką wyruszy z najbliższymi na swój ślub do Synagogi Tempel przy ul. Miodowej 24, gdzie odbędzie się ceremonia zaślubin, po której wraz z radosnym orszakiem weselnym przeniesiemy się do restauracji Awiw (ul. Szeroka 13), by przy muzyce klezmerskiej, pysznych potrawach żydowskich i winach izraelskich rozpocząć huczną biesiadę. Wydarzenie będzie realizowane przez profesjonalnych aktorów, śpiewaków, tancerzy scen krakowskich i warszawskich, m.in. Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy, w tym m.in. Izabelli Rzeszowskiej, Piotra Chomika, Wojciecha Habelę, Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego oraz wybitnych instrumentalistów – Klezmerów Krakowskiego Kazimierza, w tym m.in. Mateusza Dudka – akordeon, Dawida Czernika – skrzypce, Mateusza Frankiewicza – kontrabas.
 
Szczegółowy plan wydarzenia:

Godz. 15:00: ul. Szeroka 14, Dom Heleny Rubinstein, z którego Panna Młoda wraz z najbliższymi oraz gośćmi wyruszy dorożką na obrzęd zaślubin.
Godz. 16:00-18:00: ul. Miodowa 24, Synagoga Tempel – rozpoczęcie inscenizacji ślubu żydowskiego. Podczas spektaklu lampką wina wspólnie wzniesiemy toast „Lechaim” za Państwa młodych oraz zakosztujemy drobnego poczęstunku.
Godz. 18:30 – 20:00: ul. Szeroka 13, Restauracja Awiw – huczna biesiada przy muzyce klezmerskiej i pysznych potrawach żydowskich.
 
22.08.2023r. godz. 19:00
Koncert: Ostatniemu Klezmerowi
Synagoga Tempel, Miodowa 24
 
Koncert pamięci ostatniego klezmera Europy – Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana w wykonaniu Jego pierwszej uczennicy, Ewy Warty-Śmietany, która wyśpiewa pieśni żydowskie w języku polskim oraz jidysz, przy towarzyszeniu zespołu instrumentalnego w składzie: Mateusz Dudek – akordeon, Dawid Czernik – skrzypce, Mateusz Frankiewicz – kontrabas.
 
23.08.2023r. godz. 19:00
Klub Kazimierz, Krakowska 13/17
Koncert: Przy szabasowych świecach
 
Podczas wieczoru przy świecach usłyszymy w interpretacji znanego, krakowskiego aktora, Wojciecha Habeli, wiersze Mordechaja Gebirtiga, legendarnego poety, pieśniarza, aktora, stolarza, barda krakowskiego Kazimierza, który zginął 4 czerwca 1943 roku w krakowskim getcie. W tym dniu pragniemy uczcić ostatniego żydowskiego artystę ludowego zwanego Bertoltem Brechtem z Kazimierza.

Podczas wieczornego spotkania poezja będzie przeplatała się poruszającymi serca pieśniami żydowskimi wyśpiewanymi przez Ewę Wartę-Śmietanę, pierwszą uczennicę Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, przy towarzyszeniu akordeonu, na którym zagra wirtuoz, Mateusz Dudek.
 
24.08.2023r. godz. 19:00
Koncert: Skrzypek na dachu
Hotel Rubinstein, Szeroka 12

Magiczny koncert na niebiańskim dachu Hotelu Rubinstein, podczas którego przy wybornym drinku będą mogli Państwo rozkoszować się zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę Krakowa i Wzgórze Wawelskie. Usłyszą Państwo m.in. melodie ze słynnego musicalu o tym samym tytule, które wykona wirtuoz skrzypiec, Dawid Czernik. 

Dawid Czernik – skrzypek i kontrabasista, założyciel AMEI – Akademii Muzyki Etnicznej i Improwizowanej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie skrzypiec, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, na wydziale Jazz and World Music. W 2019 r. został nagrodzony za improwizację utworów podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie. Jest także laureatem nagród specjalnych Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta 2020 r. W jego żyłach płynie jazz, klasyka i przede wszystkim muzyka etniczna. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u podhalańskiego skrzypka Taduesza Szostaka-Berdy. Uczestniczył od dziecka w imprezach folklorystyczych i grał w karczmach góralskich. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w Chicago, Cleveland, Cincinnati, Indianapolis, Columbus oraz w Holandii, Grecji, na Cyprze i w Chorwacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button