POZOSTAŁE

Pierwsza Noc Fotografii w Warszawie

Stolica

Już 18 sierpnia na wielkich ekranach w kilku punktach Warszawy będzie można zobaczyć zdjęcia legend polskiej fotografii.

To selekcja prosto z największego, europejskiego festiwalu fotograficznego w Arles, a także projekty debiutantów i debiutantek poruszające temat przemian Warszawy. To ponad 50 autorów i autorek z Polski i zagranicy. Ponadto w programie wybór z bogatej kolekcji fotograficznej Muzeum Warszawy oraz pokaz specjalny eksperymentalnego filmu ikony francuskiej Nowej Fali – Agnès Vardy. Wydarzenie organizowane jest w ramach nowej inicjatywy Muzeum Warszawy – Centrum Fotografii we współpracy z Narodowym Muzeum Islandii.

Fotografia na wielkim ekranie

Plenerowe pokazy filmowe, nocne zwiedzanie muzeów i weekendy spędzane w galeriach sztuki to już standard dla warszawianek i warszawiaków. A co z fotografią? Centrum Fotografii Muzeum Warszawy postanowiło wypełnić lukę i przygotować nową imprezę na kulturalnej mapie miasta – Noc Fotografii. Zdjęcia oglądane nocą na wielkim ekranie potrafią być hipnotyzujące. Projekcje odbędą się aż w trzech lokalizacjach w Warszawie. W każdej z nich na widzów będzie czekał inny wybór fotografii. Wielkoformatowe ekrany staną przed Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, przed barem Studio, w Parku Pięciu Sióstr (dawniej Park Zachodni) na Ochocie i w parku Szczęśliwickim.

Ikony współczesnej i historycznej fotografii o Warszawie

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną prace łącznie 50 autorek i autorów. Wśród nich znajdą się warszawskie fotografie Chrisa Niedenthala, najnowsze fotografie znad Wisły Anny Bedyńskiej, fotograficzny poemat Anny Orłowskiej oraz fotografie warszawskich przedmieść Rafała Milacha, który niedawno, jako pierwszy Polak, dołączył do grona fotoreporterów prestiżowej agencji Magnum. Tego wieczoru obejrzymy również wybór zdjęć z wyjątkowej kolekcji Muzeum Warszawy, która liczy niemal 300 tysięcy obiektów. Pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

Fotograficzne debiuty o zmianach Warszawy

Celem Centrum Fotografii Muzeum Warszawy jest m.in. rozwijanie oddolnych inicjatyw i wspieranie projektów fotograficznych twórców i twórczyń rozpoczynających swoją drogę artystyczną. Dlatego Noc Fotografii będzie również okazją do zapoznania się z twórczością debiutujących fotografek i fotografów wyłonionych w otwartym naborze. Tematem tegorocznego open calla były szeroko rozumiane przemiany Warszawy, a zgłoszenia oceniało międzynarodowe jury, w składzie którego znaleźli się m.in. Amanda Maddox – główna kuratorka World Press Photo oraz dyrektorka Narodowego Muzeum Islandii – Harpa Þórsdóttir. Dzięki współpracy z islandzką instytucją równoległy nabór projektów i nocna prezentacja debiutów odbędzie się tego samego dnia w Reykjavíku.

Fotografie prosto z największego europejskiego festiwalu fotografii

Rencontres de la photographie d’Arles to największy i najstarszy europejski festiwal fotografii, który rokrocznie odbywa się w Prowansji. Podczas Nocy Roku prezentowany jest tam wybór najlepszych projektów fotograficznych ostatnich 12 miesięcy. Dzięki uprzejmości festiwalu teraz warszawianki i warszawiacy będą mieli okazję zobaczyć selekcję fotografii prosto z Arles. W ramach specjalnego pokazu obejrzymy również film Cześć Kubańczykom! z 1963 roku autorstwa Agnès Vardy – reżyserki, fotografki i feministki, ikony francuskiej Nowej Fali. Krótkometrażowy dokument zmontowany jest w całości z tysięcy czarno-białych fotografii, które reżyserka wykonała na Kubie.

Centrum Fotografii Muzeum Warszawy

Noc Fotografii jest częścią programu Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią. Centrum Fotografii korzysta w ramach projektu Focus on Photography z dofinansowania o wartości 458 tysięcy euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich oraz jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Noc Fotografii

18 sierpnia
start: godz. 20.30

Wstęp wolny

Lokalizacje:

● Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30–42
● Bar Studio, pl. Defilad 1
● Chono Lulu Bistro & Bar, Park Pięciu Sióstr (dawniej Park Zachodni)
● Kino plenerowe, Park Szczęśliwicki

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button