POLSKA

Paski nienawiści TVP – „Ideologia LGBT niszczy rodzinę”, „Lewaccy zadymiarze chcą wywołać chaos”

Happening po Polsce PiS

W dniu pierwszego nowego wydania „Wiadomości” Fundacja GrowSPACE zainicjowała happening „Paski Nienawiści”.

Miał on na celu przypomnieć najbardziej kłamliwe paski pokazywane w ostatnich latach przez „media” publiczne. Telewizja publiczna realizowała przekaz partyjny zamiast obiektywnego „dziennikarstwa”, czego symbolem były tzw. „paski”. Organizacje społeczne przedstawiły także oczekiwania wobec przyszłości „mediów” publicznych.

Paski nienawiści TVP (fot. pras.)

Przypominamy „Paski Nienawiści”

W związku ze zmianami w Telewizji Polskiej i „mediach” publicznych przypominamy i podsumowujemy czas ostatnich lat. Zdaniem organizacji społecznych, publiczne „media” stały się środkiem przekazu partyjnego w miejsce obiektywnego dziennikarstwa. Symbolem realizowania jednej linii nadawania w latach 2016-2023 były „paski nienawiści”. Zamiast funkcji informacyjnej pełniły rolę manipulacji przekazem i atakowania wielu grup społecznych. Dziś, w czasie porannego happeningu przypomnieliśmy te najbardziej szkodliwe dla debaty publicznej. W akcji wzięły udział organizacje społeczne: Fundacja GrowSPACE, Akcja Demokracja, Kongres Kobiet, Akcja Uczniowska, Olsztyński Marsz Równości, Fundacja Impuls.

Paski nienawiści TVP (fot. pras.)

5 najbardziej szkodliwych „Pasków Nienawiści” w Wiadomościach TVP to:

  • „Lewaccy zadymiarze chcą wywołać chaos” (o Strajkach Kobiet, wydanie z 21 stycznia 2021);
  • „Ideologia LGBT niszczy rodzinę” (o społeczności LGBTQ+, wydanie z 13 czerwca 2020);
  • „Nieudacznicy z opozycji pouczają innych” (o odmiennych poglądach politycznych, wydanie z 17 sierpnia 2022);
  • „Uzurpatorzy z unijnego trybunału” (o Unii Europejskiej, wydanie z 6 maja 2020);
  • „Początkujący lekarze żądają miliardów złotych” (o protestach rezydentów, wydanie z 15 października 2017).
Paski nienawiści TVP (fot. pras.)

– W swoim przekazie Telewizja Publiczna atakowała wiele grup społecznych i instytucji, które nie były przychylne jednej opcji politycznej. – Komentuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE – Wśród atakowanych znalazła się społeczność LGBTQ+, osoby uczestniczące w Strajkach Kobiet, Unia Europejska, opozycja, nauczyciele i nauczycielki a nawet młodzi lekarze i lekarki. Te paski dzisiaj są dla nas podsumowaniem tego, jak wyglądała TVP w ostatnich latach, ale powinny być także przestrogą, by nigdy więcej żadna opcja polityczna nie posunęła się do upolitycznienia mediów. W przestrzeni publicznej słyszymy wypowiedzi ze strony polityków PiS o obronie demokracji czy wolnych mediów, ale są one obłudą dla społeczeństwa, gdy jednocześnie widzimy posłankę Lichocką w reżyserce TVP.

Paski nienawiści TVP (fot. pras.)

Oczekiwania organizacji społecznych na przyszłość

Symboliczny dzień pierwszego wolnego wydania Wiadomości TVP to także dobry moment, aby przestawić oczekiwania organizacji społecznych wobec przyszłości mediów publicznych. Są to: obiektywny przekaz, niezależność wobec polityki, informowanie społeczeństwa bez manipulacji przekazem, zaprzestanie ataku na grupy mniejszościowe, rzetelne realizowanie zgromadzeń obywatelskich, prezentowanie różnorodnych poglądów politycznych.

Szokujące bywały epitety, których TVP, Polskie Radio, a czasem i PAP używały wobec osób prezentujących inne zdanie niż opcja rządząca. Naszym zdaniem, nigdy nie powinno mieć to miejsca w demokratycznym państwie prawa. Wolne media to filar i gwarant niezależności przekazu i patrzenia władzy na ręce.

Każda z organizacji społecznych przedstawiła jeden z „Pasków Nienawiści” oraz swoje stanowisko:

Paski nienawiści TVP (fot. pras.)
  • Anna Maziarska, Kongres Kobiet: „Przez ostatnie 8 lat telewizja publiczna była maszyną na monety. Partia rządząca w Sejmie i na swoich wiecach wrzucała do niej nienawistne wypowiedzi o kobietach — na przykład, że dają w szyję lub że chcą mordować dzieci — a z telewizji wysypywały się paski i reportaże o nienawistnych hasłach. Próba zdegradowania kobiet do „zadymiarzy”, mówienie o „ataku na polskie wartości” to narzucenie swojego światopoglądu w sposób agresywny. Ta nienawiść prowadziła do eskalacji przemocy i jej społecznej akceptacji. Nie ma na to miejsca w państwie demokratycznym.
  • Jakub Kocjan, Akcja Demokracja: „Telewizja, która miała być polska, wspólna, stała się szczujnią przeciw wrogom Partii. Działała przeciw polskiej racji stanu, skłócając nas z kluczowymi sojusznikami i siejąc antyeuropejską propagandę. Nigdy więcej mediów partyjnych – żadnej partii!”
  • Emilia Bartkowska-Młynek, Olsztyński Marsz Równości: „Osoby LGBT+ doświadczyły szczucia przez TVP szczególnie podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku. PiS, by zyskać na homofobii kilka punktów procentowych, uruchomił w TVP narrację, która sama rodzinę niszczyła. Od osób LGBT+ odwracali się ich najbliżsi, którzy uwierzyli w partyjną propagandę.”
  • Oliwia Kotowska, Akcja Uczniowska:Rada języka polskiego w 2019 roku przeanalizowała ponad 300 pasków Wiadomości TVP. 75% z nich miało charakter perswazyjny, jawnie sugerujący widzom i widzkom co mają sądzić, poprzez określenia takie jak „lewaccy zadymiarze”, „grozić”, „straszyć”, „radykalny”, „totalny” które miały na celu maksymalizować wrogość wobec podmiotów stojących w opozycji do PiS-u, zaprzeczając idei mediów państwowych, od których szczególnie wymaga się niezależności i obiektywności. Tego jako młode pokolenie wymagamy od telewizji publicznej.”
  • Klara Nadolska, Fundacja Impuls: „Chcemy by media publiczne realizowały swoje zadania, gwarantując bezstronność i pluralizm zawartości. Powinny być one otwarte na młodych, dając im przestrzeń do swobodnej wypowiedzi. Młode osoby powinny móc brać udział w debacie publicznej, komentować i wpływać na rzeczywistość. Czasy instrumentalnego traktowania młodych ludzi właśnie się skończyły.”
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button