ŚWIAT

Parlament Europejski za ratyfikacją Konwencji Stambulskiej przez UE. PiS głosował przeciwko

Stop przemocy wobec kobiet!

Komisja zaproponowała przystąpienie UE w 2016 r., ale ratyfikacja utknęła w martwym punkcie z powodu niektórych państw UE.

  • Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził w 2021 r., że UE może ratyfikować konwencję kwalifikowaną większością głosów,
  • Przystąpienie UE do Konwencji nie zwalnia pozostałych sześciu państw członkowskich z samodzielnej ratyfikacji,
  • Jedna na trzy kobiety w UE doświadczyła przemocy fizycznej i/lub seksualnej.

Posłowie zagłosowali za zgodą na przystąpienie Unii Europejskiej do Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, kończąc tym samym udział Parlamentu w tym procesie.

Sześć lat po podpisaniu Konwencji Stambulskiej, pierwszego prawnie wiążącego instrumentu międzynarodowego dotyczącego zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i dziewcząt, UE nadal nie ratyfikowała jej z powodu odmowy kilku państw członkowskich pomimo wielokrotnych wezwań Parlamentu. Opinia Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 października 2021 r. potwierdziła jednak, że Unia Europejska może ratyfikować konwencję stambulską bez zgody wszystkich państw członkowskich.

Trybunał uznał, że właściwy zakresem przystąpienia UE, jest azyl, współpraca sądowa w sprawach karnych oraz obowiązki instytucji unijnych i administracji publicznej. W związku z tym w środę posłowie głosowali nad wyrażeniem zgody w dwóch odrębnych głosowaniach:

  • w sprawie instytucji i administracji publicznej Unii, 472 głosami za, 62 przeciw, przy 73 wstrzymujących się,
  • w sprawie kwestii związanych ze współpracą sądową w sprawach karnych, azylem i zasadą non-refoulement, chroniącą osoby prześladowane, 464 głosami za, 81 przeciw, przy 45 wstrzymujących się.

Oczywiście PiS głosował przeciwko. Chora partia! Widać, że po ewentualnych wygranych wyborach w Polsce PiS może doprowadzić do POLEXITU! Przypominamy, że Polacy w ok. 90 proc. są wciąż za zostaniem w UE.

Przystąpienie UE do Konwencji Stambulskiej nie zwalnia państw członkowskich z samodzielnej jej ratyfikacji, podkreślili posłowie, wzywając pozostałe sześć państw – Bułgarię, Czechy, Węgry, Łotwę, Litwę i Słowację – do niezwłocznej ratyfikacji Konwencji, tak aby mogła ona chronić kobiety w pełnym zakresie przewidzianym przez Konwencję.

Cytaty

Łukasz Kohut (S&D, Polska) reprezentujący Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, powiedział: „Przemoc ze względu na płeć jest największym nierozwiązanym codziennym problemem w Europie. Jedna na trzy kobiety w UE doświadczyła przemocy fizycznej i/lub seksualnej, to około 62 miliony kobiet. Dość tego! Konwencję Stambulską uznaje się za najskuteczniejsze narzędzie walki z przemocą uwarunkowaną płcią, ponieważ nakłada ona konkretne zobowiązania. Europejski parasol prawny przeciwko przemocy będzie chronił kobiety i dziewczęta w Europie, dzięki przystąpieniu UE do Konwencji Stambulskiej!”

Arba Kokalari (EPP, Szwecja), odpowiedzialna za tekst z ramienia Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, powiedziała: „Nadszedł czas, aby UE ratyfikowała Konwencję Stambulską. UE musi przejść od słów do czynów, aby powstrzymać przemoc ze względu na płeć, chronić ofiary i karać sprawców. Bardzo się cieszę, że UE wreszcie podejmuje niezbędne kroki na rzecz bezpieczeństwa i podstawowych wolności kobiet w Europie. Po prawie dziesięciu latach nacisków ze strony Parlamentu Europejskiego, teraz ratyfikacja konwencji stambulskiej podniesie standardy w zwalczaniu i zapobieganiu przemocy ze względu na płeć.”

Kolejne kroki

Rada może teraz przystąpić do zakończenia procesu przystępowania UE do Konwencji.

Kontekst

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet („Konwencja Stambulska”) jest pierwszym międzynarodowym tekstem, który prawnie definiuje przemoc wobec kobiet i ustanawia kompleksowe ramy środków prawnych i sposobów działania służących zapobieganiu takiej przemocy, wspieraniu ofiar i karaniu sprawców.

W październiku 2015 r., Komisja przyjęła plan działania, w którym stwierdzono, że przystąpienie UE do Konwencji stworzyłoby spójne ramy na poziomie UE w zakresie zwalczania przemocy wobec kobiet, poprawiło profilaktykę dla wszystkich kobiet oraz zapewniło lepszą ochronę i wsparcie kobietom i dzieciom będącym ofiarami przemocy oraz szczególnym grupom kobiet.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button