WARSZAWA

Parada Równości przeszła przez stolicę. Lewica: „Czerwiec to czas na decyzje”

Zaściankowość Polaków wciąż 100 lat za "normalnymi" krajami

– Czerwiec to czas na decyzje. Skierowałam do prac legislacyjnych propozycję rządowego projektu o związkach partnerskich – oświadczyła ministra ds. równości Katarzyna Kotula tuż przed rozpoczęciem Parady Równości 2024 r.

Niesamowicie kolorowa i radosna, 15 czerwca ulicami Warszawy przeszła Parada Równości, święto osób LGBT+, otwartości i równości. Było niezwykle gorąco, ale upał nie zniechęcił tysięcy ludzi, aby dołączyli do świetnej zabawy. Barwne i pomysłowe stroje, energetyczna muzyka, uśmiechnięci ludzie w każdym wieku – tak wyglądała tegoroczna Parada.

Warszawa. Parada Równości 2024 (fot. Lewica)

– Dowieziemy to, o co walczyliśmy przez osiem lat. Dowieziemy skuteczne prawo, które wszystkim daje poczucie, że państwo się wami opiekuje, że jest równe dla wszystkich i nikogo nie wyklucza. Dla mnie wielkim honorem jest to, że pierwszy raz w historii wiceprezes Rady Ministrów objął Paradę Równości swoim honorowym patronatem – komentował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Projekt ustawy o związkach partnerskich czeka na wpis do rządowego wykazu prac legislacyjnych

– Mamy polityczny obowiązek spłacić dług i spełnić obietnice wyborcze – mówiła ministra ds. równości. Kotula poinformowała, iż przygotowała wszystkie dokumenty i skierowała do prac legislacyjnych propozycję rządowego projektu o związkach partnerskich i czekają one na wpis do rządowego wykazu prac legislacyjnych.

– To jest miesiąc dumy z historii ich długiej walki o ich prawa. Miesiąc czerwiec musi być także miesiącem decyzji o rządowym projekcie o związkach partnerskich, nad którym pracujemy już wystarczająco długo – podkreśliła.

Warszawa. Parada Równości 2024. Mark Brzezinski i Rafał Trzaskowski (fot. Lewica)

Minister Katarzyna Kotula zadeklarowała również pełną otwartość na dalsze rozmowy z koalicjantami tak, aby ustawa o związkach partnerskich zyskała poparcie wszystkich partnerów rządowych w trakcie dalszego procedowania.

– Jeszcze przed spotkaniem z PSL spotkamy się z organizacjami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo też online i będziemy podejmować konkretne decyzje co do szczegółów tego projektu, a także co do tego, co ma wydarzyć się po tej kluczowej rozmowie i po tym kluczowym spotkaniu z PSL – zapowiedziała.

Celem Lewicy jest pełna równość małżeńska

Jak poinformowała posłanka Anna-Maria Żukowska propozycje zawarte w projekcie nie są idealne z punktu widzenia Lewicy.

– Nie rezygnujemy ze swojego programu, ale dziś decyduje się na zrobienie pierwszego kroku do przodu. Chcemy by już niebawem społeczność LGBT otrzymała prawa do wspólnego nazwiska, rozliczanie się, dziedziczenia, dostępu do informacji medycznej i odwiedzania się w szpitalu. To nie koniec a początek drogi do pełnej równości dla osób LGBT – oświadczyła przewodnicząca KP Lewica.

Jednocześnie dodała, iż na ten pomysł nie ma większości, ale w jej ocenie związki partnerskie taką większość powinny uzyskać.

Warszawa. Parada Równości 2024 (fot. UMW)

Parada Równości przeszła przez stolicę

W sobotę, 15 czerwca, w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanęło miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji. Odbył się również przemarsz ulicami Śródmieścia.

Wolność i tolerancja to również hasło zgromadzenia i przemarszu, które zostało zaplanowane u zbiegu ulicy Emilii Plater i Alej Jerozolimskich. Jego trasa została zaplanowana: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Senatorską, przez plac Bankowy do alei „Solidarności”, aleją Jana Pawła II, Świętokrzyską do Emilii Plater. Wydarzenie odbywa się jak zawsze pod patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button