LOTNICZE NEWSY

Pandemia na świecie. Zakaz lotów do Polski z 29 państw. Francja wyłączona z listy!

Rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym

Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 września 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym zawiera wykaz 29 państw i terytoriów, z których nie będą realizowane połączenia lotnicze do 29 września 2020 r.

Uwaga! *Francja wprowadziła rozwiązania gwarantujące, że na pokład będą przyjmowani tylko pasażerowie z ujemnym wynikiem testu na COVID-19 i została wyłączona z listy zakazu lotów do Polski.

Tak jak w poprzednim rozporządzeniu, zabezpieczono możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych samolotami wyczarterowanymi przed 16 września 2020 r. na zlecenie biur podróży.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Prosimy o bieżące śledzenie danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), które stanowią podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego. Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 90.

W przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych zakazem lotów pamiętaj, że możesz skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w poniższym wykazie.

W nowym rozporządzeniu Ustawodawca wprowadził możliwość wyłączenia państw z ww. listy, jeśli notyfikują one władzom RP wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie posiadający negatywny wynik testu na COVID-19. Minister Spraw Zagranicznych będzie ogłaszać w dzienniku urzędowym, w drodze obwieszczenia wykaz państw, które notyfikowały rozwiązania, o których mowa powyżej.

Lista państw i terytoriów, które są objęte zakazem lotu:

Argentyna, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Hiszpania, Izrael, Katar, Kuwejt, Gwatemala, Honduras, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia, Malediwy, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Republika Zielonego Przylądka, USA.

Lista pozostałych państw i terytoriów ze współczynnikiem przekraczającym 90 zachorowań na 100 000 osób:

Andora, Aruba, Austria, Czechy, Belgia, Gibraltar, Guam, Gujana, Holandia, Indie, Katar, Luksemburg, Malta, Monako, Oman, Palestyna, Polinezja Francuska, Portoryko, Rumunia, Saint-Martin, Trynidad i Tobago, Węgry, Wyspy Turks i Caicos, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Mapa przedstawia 29 państw (kolor czerwony), które są objęte zakazem lotu zgodnie z rozporządzeniem oraz destynacje, które wg stanu na 21 września br. zawierają współczynnik powyżej 90 (kolor pomarańczowy). Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa.

*Francja, z dniem 18.09.2020 r. notyfikowała wprowadzenie ww. rozwiązań, w związku z czym została wyłączona z listy zakazu lotów.

Organem inicjującym wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym przez Radę Ministrów jest Minister Infrastruktury.
(MSZ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button