ŚWIAT

Ottawa. Justin Trudeau spotkał się z Zełenskim. Ukraina otrzymała od Kanady nowy pakiet wsparcia wojskowego

Kanada

– Doceniamy decyzję Kanady o przyłączeniu się do szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 – stwierdził Wołodymyr Zełenski na podstawie wyników negocjacji z Justinem Trudeau w Ottawie.

W ramach swojej roboczej wizyty w Kanadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem kraju Justinem Trudeau.

Zełenski podziękował szefowi kanadyjskiego rządu za wsparcie Ukrainy i Ukraińców. Od początku inwazji na pełną skalę Kanada przekazała im pomoc o wartości ponad 8 miliardów dolarów kanadyjskich i przeszkoliła prawie 40 000 ukraińskiego personelu wojskowego w ramach operacji UNIFIER.

„Zarówno podczas tej wojny, jak i w różnych innych sytuacjach, nasze państwo i nasz naród otrzymują od Kanady jedynie szacunek, jedynie chęć pomocy, tylko zaufanie. I pamiętajcie: doceniamy taką postawę, jesteśmy Wam wdzięczni. Ukraina na pewno to zapamięta” – powiedział prezydent po negocjacjach z Justinem Trudeau w Ottawie.

W trakcie negocjacji strony omawiały współpracę obronną. Głowa państwa odnotowała wiodącą rolę Kanady w humanitarnym rozminowywaniu i wyraził nadzieję, że przy wsparciu Kanady zadanie oczyszczenia całego terytorium Ukrainy z min i niewybuchów zostanie zrealizowane.

„Naprawdę doceniam decyzję Kanady o dołączeniu do szkolenia pilotów F-16. Dzięki Justin. Dzisiaj szczegółowo omawialiśmy wzmocnienie naszej osłony powietrznej. Podziękowałem premierowi za decyzję swojego rządu o zakupie nowej partii rakiet dla systemów obrony powietrznej na potrzeby Ukrainy. Jest to bardzo aktualne, biorąc pod uwagę codzienne rosyjskie ataki rakietowe i irańskie „szachy” na nasze miasta, naszych obywateli, naszą infrastrukturę cywilną” – powiedział prezydent.

Ponadto Ukraina otrzymała od Kanady nowy pakiet wsparcia obronnego, który obejmuje bojowe wozy opancerzone i wozy ewakuacyjne niezbędne do ratowania życia rannych żołnierzy.

Podczas spotkania omawiano także współpracę Ukrainy i Kanady w zakresie przemysłu zbrojeniowego, w szczególności wspólnej produkcji broni.

„Nie możemy się doczekać udziału kanadyjskich firm w pierwszym Forum Przemysłu Obronnego, które wkrótce odbędzie się na Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zauważył, że podpisana odnowiona umowa o wolnym handlu będzie podstawą odbudowy Ukrainy.

Prezydent zauważył gotowość Kanady do kontynuowania presji sankcyjnej na Rosję, aby nie mogła ona zwiększać finansowania agresji.

Ponadto strony omówiły różne aspekty ukraińskiej formuły pokojowej, w szczególności kwestie związane ze sprawiedliwością: potępienie Rosji za agresję i zadośćuczynienie za wszelkie wyrządzone przez nią szkody. Głowa kraju podziękowała Kanadzie za wsparcie prac nad organizacją Światowego Szczytu Pokojowego.

„Jestem także wdzięczny za przywództwo w pracach nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy na okres przed przystąpieniem do NATO. Nasze zespoły pracują nad przygotowaniem dwustronnego dokumentu dotyczącego gwarancji bezpieczeństwa” – podkreślił.

Ze swojej strony Justin Trudeau zapowiedział przeznaczenie 650 milionów dolarów kanadyjskich na pomoc wojskową dla Ukrainy w ciągu najbliższych trzech lat.

Ottawa. Wołodymyr Zełenski i Justin Trudeau (fot. president.gov.ua)

Potwierdził, że Kanada zapewni instruktorów do szkolenia pilotów na F-16, a także pomoc w konserwacji czołgów. Ponadto na Ukrainę zostanie przekazanych 35 dronów wyposażonych w bardzo precyzyjne kamery, pojazdy opancerzone i amunicję.

Potwierdzono także, że Kanada wniesie wkład finansowy w utworzenie konsorcjum na rzecz transferu sprzętu wojskowego na Ukrainę oraz zapewni temu krajowi znaczącą pomoc makroekonomiczną w roku budżetowym 2024.

Justin Trudeau zapewnił: Kanada będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne.

Osłabienie pomocy dla Ukrainy oznacza wzmocnienie Rosji – Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski podkreśla, że ​​w wojnie prowadzonej przez Rosję z Ukrainą nie można zachować neutralności, gdyż brak pomocy dla jego państwa oznacza wzmocnienie Federacji Rosyjskiej, co będzie wówczas zagrażać innym krajom.

„Pomagacie Ukrainie lub Rosji. W tej wojnie nie będzie mediatorów. Osłabiając pomoc dla Ukrainy, wzmocnicie Rosję. I potężna Rosja i czego się po niej spodziewać… Myślę, że historia w książkach i świadkach odpowiedziała na to dawno temu. Jeśli ktoś chce podjąć ryzyko, to OK, zmniejszyć pomoc dla Ukraińców. Jeśli jednak będziemy szczerzy i uczciwi, będziemy musieli walczyć o wolność, demokrację i prawa człowieka” – powiedziała głowa państwa po spotkaniu z Justinem Trudeau w Ottawie.

Zełenski wyraził wdzięczność krajom partnerskim, które pomagają Ukrainie w postaci broni i środków finansowych.

„Ale to nie jest najwyższa cena. Przecież Ukraina płaci dziś za to najwyższą cenę – w ludziach, w liczbie zgonów. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc” – podkreślił prezydent.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button