POLSKA

Ostrzeżenia IMGW. Upały i burze w Polsce

Prognoza pogody

IMGW ostrzega przed upałem.

W części kraju przez trzy dni będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura ma osiągnąć powyżej 30 stopni Celsjusza.

Szczegóły – MAPA Polski

W tym tygodniu czeka nas prawdziwa huśtawka pogodowa. Ciepłe, a wręcz nawet upalne dni przeplatać się będą z dużo chłodniejszą, deszczową i burzową aurą. Niestety takie warunki sprzyjają powstawaniu niebezpiecznych zjawisk, stąd w rozpoczynającym się tygodniu możliwe ostrzeżenia przed burzami, silnym wiatrem i opadami.

We wtorek na południowym wschodzie zrobi się upalnie. W całym kraju słońce przeplatać się będzie z chmurami, z których od czasu do czasu popada. Lokalnie będą tworzyć się burze z ulewnym deszczem, gradem i wiatrem, osiągającym w porywach do 75 km/h. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od 23°C na północnym zachodzie, około 27°C w centrum, do 30°C na południowym wschodzie. Jedynie nad morzem będzie około 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.


W nocy z wtorku na środę nad północno-zachodnią Polską przemieszczać się będą gwałtowne burze.

W środę strefa burz obejmie zwłaszcza wschodnią połowię kraju. W całej Polsce dość pochmurno, ale z przejaśnieniami. Miejscami będzie padać przelotny deszcz. Gwałtowne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem prognozowane są na wschodzie Polski. Na północnym zachodzie będzie zdecydowanie chłodniej. Temperatura maksymalna od 16°C nad morzem, 22°C zachodzie, do 31°C na wschodzie i południu.

W czwartek pogoda poprawi się. Będzie pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna od 20°C na wschodzie do 26°C na południowym zachodzie. Nad samym morzem około 19°C, choć odczuwalnie będzie tam nieco chłodniej za sprawą silniejszego wiatru.

W piątek powrócą upały i to na znacznym obszarze Polski. Będzie słonecznie, jedynie na zachodzie okresami zachmurzy się i miejscami popada deszcz; możliwe, że utworzą się nawet burze. Temperatura maksymalna w centrum i na zachodzie Polski przekroczy 30°C, osiągając do 33°C na zachodzie. We wschodniej Polsce nieco chłodniej, choć nadal bardzo ciepło, od 24°C do 28°C.

Początek wakacji ze zmianą pogody. W sobotę przeważać będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W całym kraju wystąpią przelotne deszcze i burze. Znów się ochłodzi. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 20°C na Pomorzu, około 24°C w centrum, do 29°C na krańcach wschodnich; nad samym morzem około 18°C.

Niedziela to kontynuacja chłodniejszej aury. Opady wystąpią tylko miejscami, a na niebie słońce przeplatać się będzie z chmurami. Temperatura maksymalna od 19°C do 24°C.

Aktualna prognoza pogody

Miejscami na Pomorzu, w centrum i na północnym wschodzie rozwija się nieco głębsza konwekcja objawiająca się przelotnymi opadami deszczu. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne notowane były w okolicach Płocka.

Od godz. 12:30 do 19.06 do godziny 19:30 obowiązywać będą ostrzeżenia 2 stopnia przed upałem dla południowej Polski.
Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Dziś temperatura około 30°C wystąpi lokalnie. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C.


Dziś na południu słonecznie i tam pierwsze upały. Poza tym okresami więcej chmur. Przelotny deszcz i burze prawie w całym kraju, z opadami do 15mm i porywami do 70km/h.
Na termometrach na ogół od 23°C na północy do 30°C na południu.
Wiatr słaby i umiarkowany, płd-zach. i zach.

OSTRZEŻENIA

Ostrzeżenia meteorologiczne

 • BURZE (opady deszczu do 25 mm, porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie grad) na terenie województwa: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego – ostrzeżenia 1. stopnia, obowiązują maksymalnie do godz. 23:00, 19 czerwca;
 • UPAŁY (od 30-32 °C) na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego – ostrzeżenia 2. stopnia, obowiązują maksymalnie do godz. 19:30, 19 czerwca.

Ostrzeżenia hydrologiczne

 • SUSZA HYDROLOGICZNA (spowodowana niskimi przepływami wody) na terenie części województw: warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego – obowiązuje do odwołania.

Upał. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dot. województw:

 • lubelskiego, powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego, Zamość, biłgorajskiego, janowskiego, kraśnickiego;
 • podkarpackiego;
 • małopolskiego, poza powiatami: tatrzańskim, olkuskim, miechowskim;
 • śląskiego, powiatów południowych;
 • opolskiego, powiatów południowych;
 • dolnośląskiego, dla powiatów: strzelińskiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego.

Burze. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Są to województwa:

 • zachodniopomorskie, w powiatach południowych;
 • pomorskie, w powiatach południowych;
 • kujawsko-pomorskie, poza powiatami wschodnimi;
 • wielkopolskie, na północy i w centrum województwa;
 • lubuskie;
 • dolnośląskie, w powiatach zachodnich.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button