WARSZAWA

Ostrołęka. Potrącił rowerem pieszych i uciekł. 46-latek z mandatem

Mazowieckie

1700 zł mandatem został ukarany rowerzysta, który w minioną sobotę wjechał w grupę pieszych.

Okazał się nim 46-letni mieszkaniec Ostrołęki. Apelujemy do rowerzystów o rozwagę i odpowiedzialności. Przypominamy, że poza małymi wyjątkami istnieje zakaz poruszania się rowerzystów po chodnikach!

Ostrołęccy policjanci prowadzili działania skierowane na ustalenie rowerzysty, który w sobotni wieczór potrącił na chodniku grupę pieszych. W wyniku zdarzenie 2,5-letnia dziewczyna trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń ciała.

W trakcie policyjnych działań okazało się, że komunikat ostrołęckich policjantów w dużym stopniu pomógł w szybkim ustaleniu tożsamości kierowcy jednośladu. Mężczyzna zachował się odpowiedzialnie sam około godziny 10:30 zgłosił się do dyżurnego ostrołęckiej komendy policji i przyznał się do spowodowania zdarzenia drogowego.

Okazał się nim 46-letni mieszkaniec Ostrołęki. Z uwagi na fakt, że dziecko nie odniosło poważnych obrażeń to całe zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. W związku z powyższym mężczyzna został ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 1700 złotych.

Poniżej ostrołęccy policjanci przypominają aktualne przepisy dotyczące poruszania się rowerem:

„Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jazda po chodniku rowerem jest zabroniona. Rowerzysta na terenie miasta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeżeli takiej nie ma, powinien jeździć ulicą.

Są trzy wyjątki od tej zasady. Rowerzysta może jechać po chodniku, kiedy:

  • Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić jego po przejściu dla pieszych. Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych.

Ostrołęccy funkcjonariusze będą kontynuować wzmożone kontrole rowerzystów. Osoby nieprzestrzegające przepisów drogowych, np. poruszające się jednośladem po chodniku, powinny liczyć się z otrzymaniem mandatu karnego.

Apelujemy także o wzajemny szacunek na drodze.

Rowerzysta potrącił pieszych i odjechał – poszukują go policjanci

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce szukają rowerzysty, który jadąc chodnikiem wjechał w grupę pieszych. W wyniku zdarzenia do szpitala została zabrane 2,5-letnie dziecko. Wszystkie osoby, które mają wiedzę na temat tego zdarzenie proszone są o kontakt z dyżurnym ostrołęckich policjantów pod numer telefonu 47 704 14 24.

W minioną sobotę o godzinie 19 do ostrołęckich policjantów wpłynęło zgłoszenie dotyczące potrącenia przez rowerzystę grupy pieszych poruszających się po chodniku przy ul. F. Nila w Ostrołęce. Na miejsce skierowano służby ratunkowe oraz policjantów z ostrołęckiej drogówki.

Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy rozpędzony rowerzysta wjechał w pieszych. W wyniku zdarzenia dwie kobiety i trójka dzieci się przewróciły.

2,5-letnia dziewczyna, która upadając uderzyła twarzą w chodnik została zabrana do szpitala. Na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń i po badaniach opuściła placówkę medyczną. Po potrąceniu kierujący również się przewrócił, po czym podniósł rower i odjechał.

Sprawca poruszał się rowerem koloru pomarańczowego, ubrany był w granatowo – pomarańczową koszulkę sportową, był krótko ostrzyżony.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button