Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z brytyjskim aktorem, Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF Orlando Bloomem.
Jako ambasador dobrej woli UNICEF, Orlando Bloom będzie wspierał projekty pomocy humanitarnej i odbudowy infrastruktury mające na celu zabezpieczenie interesów ukraińskich dzieci. Wśród priorytetów znajduje się także rozwój systemu rodzinnej opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej, rozwój infrastruktury wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a także tworzenie projektów młodzieżowych i startupów.
Wojna niszczy dzieciństwo ukraińskich dzieci.
Tysiące szkół na Ukrainie jest uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych. Prawie 2,7 miliona ukraińskich studentów jest zmuszonych do nauki online lub w mieszanym formacie. Około 1,5 miliona ukraińskich chłopców i dziewcząt jest zagrożonych rozwojem depresji, lęku i innych problemów psychologicznych.
„Przyjechałem do Ukrainy. Pierwszy raz byłem tu w 2016 roku i nigdy bym nie przypuszczał, że od tego czasu wojna obejmie cały kraj. Ale dzisiaj miałem szczęście usłyszeć śmiech dzieci w centrum Spilno wspieranym przez UNICEF. To bezpieczna, ciepła przestrzeń dla dzieci do zabawy, nauki, a także miejsce, gdzie mogą otrzymać wsparcie psychologiczne” – napisał Orlando Bloom na Instagramie.
„Takich ośrodków jest tu ponad 180. Ten, który dziś odwiedziłem, został zbudowany głęboko w metrze, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Na kilka godzin każdego dnia rodzice mogą zostawić tu swoje pociechy i dać im poczucie normalności – mogą tu pograć w gry i być po prostu dziećmi. Ośrodek wyposażony jest w mnóstwo przyborów plastycznych i materiałów do rękodzieła, które pozwalają dzieciom na twórczą ekspresję, z dala od presji dorastania w strefie działań wojennych. Dzieci w Ukrainie potrzebują odzyskać swoje dzieciństwo” – dodał aktor.
Podczas wizyty na Ukrainie Orlando Bloom odwiedził Kijów i Irpin, a także wieś Demydiw, gdzie zobaczył straszne skutki wojny, która trwa w tym kraju od ponad roku. Na spotkaniu z głową państwa podkreślił, że jest pod wrażeniem odwagi i odporności Ukraińców, którzy mimo wojny pozostają silni.
Prezydent podziękował Orlando Bloomowi za wizytę na Ukrainie i pracę ambasadora dobrej woli UNICEF-u.
„Dziękuję za wizytę, to ważna wiadomość. Jest dla nas bardzo ważne, aby świat wiedział, co dzieje się na Ukrainie w czasie wojny. Oczywiście dziękuję za pomoc, której udzielacie bezpośrednio dzieciom” – powiedziała głowa państwa.
Prezydent podkreślił znaczenie stworzenia bezpiecznego środowiska dla ukraińskich dzieci – zarówno tych, które są na Ukrainie, jak i tych, które z powodu wojny zostały zmuszone do opuszczenia tego kraju.
Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na szczególne znaczenie rozwoju rodzinnych form edukacji na Ukrainie, ponieważ ta reforma jest jednym z priorytetów jego państwa.
Prezydent podziękował też UNICEF-owi za przekazanie laptopów do ukraińskich placówek dziecięcych. Wołodymyr Zełenski zaproponował wzmocnienie tego programu kampanią informacyjną z udziałem Orlando Blooma.
Ponadto głowa państwa zaapelowała do UNICEF-u o skierowanie wysiłków na rzecz wyposażenia ukraińskich szkół w schrony przeciwbombowe.
„Oczywiście zapewnienie szkołom schronów przeciwbombowych to duże wyzwanie. W czasie wojny wsparcie materialne dla takich inicjatyw jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ wszystkie nasze wysiłki koncentrujemy na obronie naszego państwa” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Orlando Bloom powiedział, że odwiedził jedną ze szkół w Irpeniu, która jest wyposażona w schron. Według niego takie projekty są ważne dla UNICEF-u. Uczestnicy spotkania rozmawiali także o powrocie ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji przez okupantów. Głowa państwa wezwała UNICEF do pomocy Ukrainie w rozwiązaniu tego problemu.
Olena Zełenska rozmawiała z młodzieżą o odbudowie Ukrainy
Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska wraz z uczestnikami programu UPSSHIFT Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wzięła udział w spotkaniu „UNICEF: Młodzież dla Ukrainy. Plan naprawczy”. UPSSHIFT to innowacyjny program dla nastolatków i młodych dorosłych, który pomaga przekształcać pomysły w praktyczne projekty przynoszące korzyści społecznościom.
Wraz z urzędnikami, przedstawicielami ambasad, ukraińskiego biznesu i organizacji pozarządowych młodzież dyskutowała nad wizją odbudowy Ukrainy.
Pierwsza dama podkreśliła, że rosyjska agresja przyniosła ukraińskim nastolatkom trudne, traumatyczne przeżycie. Jednocześnie znajdują siłę do nauki i budowania przyszłości.
„Ludzie wykształceni, którzy potrafią myśleć, którzy wiedzą, jak zdobywać i stosować wiedzę – oto, czego potrzeba do zwycięstwa. Dziękuję za naukę – dla siebie i dla kraju. Szczególne podziękowania należą się naszym przyjaciołom z UNICEF za to, że przez cały rok prowadzili wiele zajęć dla nastolatków, pomagając im się rozwijać i uczyć. A ta nasza impreza jest właśnie takim przykładem. Wsparcie jest bardzo ważne. Pomaga się nie poddawać” – powiedziała Olena Zełenska.
Uczestnicy dyskutowali o trzech kluczowych obszarach powrotu do zdrowia: zdrowie psychiczne i opieka psychologiczna, edukacja i rozwój umiejętności oraz infrastruktura przyjazna młodzieży. UNICEF zobowiązał się do rozszerzenia wsparcia w tych obszarach w 2023 roku.
Zespoły UPSHIFT, wspierane przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, stworzyły w ubiegłym roku dziesiątki projektów, aby odpowiedzieć na wyzwania humanitarne w ich społecznościach spowodowane wojną.
Najlepsze projekty młodzieżowe otrzymały specjalne nagrody od UNICEF oraz ogólnoukraińskiego programu zdrowia psychicznego „Powiedz mi szczerze, jak się masz?”, który jest realizowany z inicjatywy pierwszej damy.
„Pokolenie waszych pradziadów i prababek nazwano dziećmi wojny, bo byli mali w czasie innej strasznej wojny, II wojny światowej. Cóż, będę szczery: naprawdę nie chcę, żebyście poczuli się jak dzieci wojny. Nie chcę, żebyście czuli się ofiarami. Nie powinno tak być. Jesteście dziećmi zwycięstwa. I sami zwycięzcy. Tak po prostu” – podkreśliła Olena Zełenska.