TRÓJMIASTO

Okręty podwodne ORP „Sęp” i ORP „Bielik” wycofane ze służby

Gdynia

Niemal dwie dekady służby, dziesiątki operacji, manewrów i ćwiczeń oraz łącznie prawie 87 000 mil morskich.

To osiągnięcia, jakimi mogą poszczycić się dwa podwodne okręty Marynarki Wojennej – ORP „Sęp” i ORP „Bielik”. We wtorek, 14 grudnia w Porcie Wojennym Gdyni odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na obu jednostkach, kończąc tym samym ich służbę.

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na okrętach „Sęp” i „Bielik” podniesiono odpowiednio w 2002 i 2003 roku. Jednostki przez niemal 20 lat służby w Marynarce Wojennej realizowały rozmaite zadania zarówno dla kraju, jak i w działaniach sojuszniczych.

Uroczystość ostatniego opuszczenia bander odbyła 14 grudnia. Ceremonii towarzyszyła Kompania i Orkiestra Honorowa Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją bandery i proporce opuszczone przez dowódców trafią do Muzeum Marynarki Wojennej. Z kolei same okręty przekazane zostaną Agencji Mienia Wojskowego. Wycofanie „Sępa” i „Bielika” z eksploatacji to ważny moment w historii Marynarki Wojennej. Jednostki były ostatnimi okrętami podwodnymi typu Kobben. Ich odejście na emeryturę zamyka więc pewien rozdział w polskim wojsku.

W uroczystości udział wzięli m.in. wiceadmirał Jarosław Ziemiański – inspektor Marynarki Wojennej, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3. Flotylli Okrętów, Jolanta Banach – matka chrzestna ORP „Bielik”, a także kadra Dywizjonu Okrętów Podwodnych, załogi okrętów oraz zaproszeni goście.

ORP „Sęp” (fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak/3. Flotylli Okrętów)

ORP „SĘP”

Okręt podwodny ORP „Sęp” wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. W 1966 roku wszedł do służby w Marynarce Norweskiej jako HNoMS Skolpen. Po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej Norwegii został przekazany polskim siłom zbrojnym. Po raz pierwszy na okręcie podwodnym o numerze burtowym 295 biało-czerwoną banderę podniesiono 16 sierpnia 2002 roku. Uroczyste nadanie imienia i chrzest okrętu odbył się w Porcie Wojennym w Gdyni, a matką chrzestną jednostki została Małgorzata Szmajdzińska, żona ówczesnego Ministra Obrony Narodowej.

W ciągu ponad 19 lat służby pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 30 000 mil morskich, wykonując 296 zanurzeń i spędzając 320 dni na morzu, z czego 149 w zanurzeniu. OPR „Sęp” uczestniczył w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach m. in. Anakonda, Baltops, Crown Eagle, Smer/Medex, Bold Monarch, Dynamic Monarch, Danex, Passex, Dragon oraz Ostrobok.

ORP „BIELIK”

Okręt podwodny ORP Bielik został zwodowany 27 stycznia 1967 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke. Do służby w norweskiej marynarce wojennej jednostka weszła w 1967 roku jako HNoMS Svenner, a po wycofaniu ze służby w 2001 roku, okręt został przekazany Polskiej Marynarce Wojennej. Podniesienie biało-czerwonej bandery nastąpiło 8 września 2003 roku w bazie Marynarki Wojennej Norwegii w Bergen, a wcielenie do służby i nadanie imienia 24 października 2003 roku w Porcie Wojennym w Gdyni. Matką chrzestną okrętu została Jolanta Banach, ówczesna sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

W ciągu ponad 18 letniej służby pod biało-czerwoną banderą OPR „Bielik” trzykrotnie brał udział w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. W trakcie swojej służby w Marynarce Wojennej RP przebył prawie 57 000 mil morskich, wykonując 186 zanurzeń i spędzając 879 dni na morzu, z czego 334 w zanurzeniu. OPR „Bielik” uczestniczył w największych międzynarodowych manewrach na Bałtyku pk. Baltops, a także w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach m.in. Joint Maritime Course, Crown Eagle, Anakonda, Smer/Medex, Bold Monarch, Dynamic Monarch, Danex, Passex, Dragon oraz Ostrobok.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button