TRÓJMIASTO

Okręty NATO w Gdyni. Można je zwiedzić w weekend

Okręty NATO wpłynęły do Gdyni

Fanów militariów i żeglugi zapraszamy w sobotę i niedzielę na wizytę w Gdyni.

Do zwiedzania zostaną udostępnione trzy zagraniczne okręty wojskowe ze Stałego Zespołu Sił Morskich NATO. Łącznie będzie ich sześć, w tym ORP „Gen. K. Pułaski”. Marynarze z Turcji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych spędzą w Gdyni cały okres świąteczny.

To będzie wyjątkowa i bardzo efektowna, choć robocza wizyta – w gdyńskim porcie zacumuje aż sześć wojskowych okrętów z różnych państw, w tym niszczyciel, cztery fregaty i okręt zaopatrzeniowy. Wszystkie należą do Standing NATO Maritime Group One, czyli Stałego Zespołu Sił Morskich NATO.

To kolejno amerykański USS Gravely, hiszpański ESPS Almirante Juan De Borbon, turecka TCG Gokova, brytyjska HMS Westminster i niemiecki FGS Rhön. W skład zespołu wchodzi też polska fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski.

– Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Okręty są zdolne do monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek, prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludności, a także mogą stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.

Wejdź na pokład niszczyciela i fregat

Do portu okręty wpłynęły już w piątkowy poranek. W weekend trzy z nich będzie można zobaczyć z bliska dzięki możliwości zwiedzania:

USS Gravely – w sobotę, 20 kwietnia od 13:00 do 15:00 przy nabrzeżu Francuskim
HMS Westminster – w sobotę, 20 kwietnia od 11:00 do 14:00 przy nabrzeżu Bułgarskim
TCG Gokova – w niedzielę, 21 kwietnia od 11:00 do 14:00 przy nabrzeżu Francuskim

Podczas pobytu w polskim porcie dowódca zespołu fregat i niszczycieli, kadm. Edward Cashman z US Navy wraz z dowódcami okrętów złożą oficjalne wizyty dowódcy Centrum Operacji Morskich – dowódcy Komponentu Morskiego wiceadmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu, prezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi oraz dowódcy 3. Flotylli Okrętów, kontradmirałowi Mirosławowi Jurkowlańcowi.

W Gdyni zespół NATO pozostanie na całe święta wielkanocne, aż do wtorku, 23 kwietnia.

Dla bezpieczeństwa od kilkudziesięciu lat

– Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch. – Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach morskich. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu – tłumaczy.

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku.

To jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny.

Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button