INNESPORTY WALKI

Ogromny sukces! Polskie florecistki mistrzyniami Europy

ME kadetek. Natasza Kuś

Hanna Wojtas, Natasza Kuś, Aleksandra Nowakowska i Michalina Bartol – od 24 lutego są najlepszą drużyną florecistek kadetek (U-17) w Europie.

Nasze dziewczęta nie pozostawiły złudzeń, do finału dominowały w każdym ze spotkań. Najpierw były lepsze od Hiszpanek 45:12, później od Słowaczek 45:20 a następnie w półfinale rozgromiły Wielką Brytanię 45:14. A później nastał finał, który niejednemu kibicowi przysporzył emocji. Rywalkami Polek były Włoszki, które również do finałowego meczu awansowały bez większych problemów. Choć spotkanie rozpoczęło się od wygranej przeciwniczek (Franzoni-Wojtas 5:3) w kolejnych walkach Aleksandra Nowakowska i Natasza Kuś dały Polsce na prowadzenie 20:13.

W środkowej części meczu Włoszki doskoczyły do naszych florecistek a po 7 walce wygrywały 33:31. Wtedy najpierw Natasza Kuś doprowadziła do remisu 38:38 a następnie Hanna Wojtas, choć w pewnym momencie przegrywała już 43:40, zadała 5 trafień z rzędu i zwycięstwo Polski stało się faktem! Polska-Włochy 45:43! Polki zostały mistrzyniami Europy.

Dobrze bili się też nasi szpadziści, którzy zakończyli start na 5. miejscu. Polacy pokonali Cypryjczyków 45:26, Czechów 45:37 ale zbyt mocni okazali się Ukraińcy (30:45). Wtabeli 5-8 nasi szpadziści odnosili już tylko zwycięstwa i wygrali z Holendrami 45:28 i Włochami 45:39. W polskim zespole walczyli Mikołaj Adamczyk, Bartosz Kuźnik, Filip Krochmalski i Seweryn Gusta. Złote medale wywalczyli nasi pogromcy, drugie miejsce dla Turków a podium uzupełnili Szwajcarzy.

Ostatnią z broni walczących w Neapolu była damska szabla. Kolejność na podium wyglądała następująco: Włoszki, Węgierki, Ukrainki. Polki (Amelia Siwek, Amelia Kukla, Lidia Tabędzka i Maja Konecka) rozpoczęły zmagania od przegranej z późniejszymi triumfatorkami 45:37, następnie przegrały z Grecją 45:28 i zakończyły start na 13. pozycji.

Natasza Kuś (fot. Polski Związek Szermierczy)

ME U-17: Natasza Kuś medalistką! Ćwierćfinały Hanny Wojtas i Filipa Krochmalskiego

Pierwszy dzień Mistrzostw Europy kadetów, które rozgrywane są w Neapolu, przyniósł polskiej reprezentacji pierwszy medal! Na najniższym stopniu podium stanęła florecistka Natasza Kuś (D’Artagnan Ursynów), w tych samych zawodach ósma była Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki). W turnieju szpadzistów również 8. lokatę wywalczył Filip Krochmalski (PKSzerm Warszawa).

Nasza medalistka w drodze na podium okazała się lepsza kolejno od Węgierki Claudii Bartus 15:7, Czeszki Kateriny Illekovej 15:5, Łotyszki Poliny Kozlovej 15:12 i Francuzki Olivii Caudet, którą pokonała po emocjonującym pojedynku 15:14. Dopiero w półfinale Natasza musiała uznać wyższość Włoszki Mariavittorii Berretti przegrywając 11:15. Równolegle Hanna Wojtas pokonała Gaję Korn z Izraela 15:5 i dwie Włoszki: Vittorię Rivę 15:12 oraz Ludovicę Franzoni 13:12. Niestety, w walce o awans do strefy medalowej lepsza, choć niewiele, tym razem była Węgierka Anna Kollar (13:15).

Ta ostatnia była tego dnia nie do pokonania – doszła aż do finału, w którym pokonała Berretti i odebrała złoty medal. Na najniższym stopniu podium, obok naszej Nataszy, stanęła Adeline Senic reprezentująca Mołdawię. W Neapolu walczyły jeszcze Michalina Bartol (Warta-Muszkieterowie Poznań) i Aleksandra Nowakowska (UKS MDK-5 Bydgoszcz), obie jednak przegrały swoje walki tabeli z 64, kolejno z Lotte Dammroff (Holandia) 13:15 i Turczynką Elvin Gulisik 11:15. Michalina ostatecznie zajęła 52. lokatę a Aleksandra sklasyfikowna została na 42. miejscu.

Wiele emocji przyniósł nam również turniej szpadzistów. O medal walczył Filip Krochmalski, niestety jednak musiał uznać wyższość Theo Mitrala z Francji 12:15. W drodze do ćwierćfinału zawodnik stołecznego PKSzerm pokonał Holendra Jana-Koena Versteijnena 15:8, Niemca Ole Pteresena 15:12 oraz Juriego Khudobkina z Estonii 15:11. Mikołaj Adamczyk (SKS Grass-Hopper Kalwaria) i Bartosz Kuźnik (SKS Flesz Świdnica) odpadli po walkach tabeli z 32 zajmując 19. i 26. miejsce. Mikołajowi, który najpierw wygrał z Jakubem Michkiem (Czechy) 15:5, zabrakło tylko punktu do pokonania Rumuna Stefana Raileana (14:15) a Bartosza, wcześniej zwycięskiego w walce z Raynem Rami Rozpide (Hiszpania) 15:7, wyeliminował Szwajcar Juliano Squieri – także jednym tylko trafieniem 15:14. Ostatni z Polaków, Seweryn Gusta (Piast Gliwice), pokonany przez Bułgara Alexandra Kostadinova 15:5 uplasował się na 39. pozycji. Złoty medal wywalczył Włoch Michele Queiroli, srebro dla Sameera Sunder Rajana z Wielkiej Brytanii a podium uzupełnili Theo Mitrail i Turek Doruk Erolcevik.

Pierwszego dnia Mistrzostw Europy w Neapolu rozegrano także zawody szablistek. Tytuł Mistrzyni Europy zdobyła Włoszka Vittoria Mocci, któa w finale pokonała Dorottyę Csonkę (Węgry). W strefie medalowej znalazły się jeszcze Francesca Lentini (Włochy) i Alexandra Kuvaeva (Gruzja). Z Polek najlepiej wypadła Lidia Tabędzka (Gordziski Klub Szermierczy) zajmując 31. lokatę. Amelia Siwek (TMS Zagłębie Sosnowiec) uplasowała się na 41. pozycji, Maja Konecka (O.Ś. AZS Poznań) była 51. a „oczko niżej” sklasyfikowana została Amelia Kukla (UKS Szabla Ząbki). Dwie ostatnie odpadły po rundzie grupowej, sosnowiczanka nie sprostała Francuzce Mathilde Babando (10:15) natomiast Lidia w pierwszej walce pokonała Bułgarkę Natali Mishinievą 15:12 a w kolejnej lepsza o tylko jeden punkt była Włoszka Benedetta Stangoni.