Biały Dom poinformował, że spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych odbędzie się 24 czerwca w Waszyngtonie.
W oświadczeniu przekazano, że rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa mają dotyczyć dalszego rozwoju współpracy obronnej Polski i USA oraz spraw dotyczących handlu, sektora energetycznego i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.
USA zredukuje liczbę żołnierzy stacjonujących w Niemczech o 9,5 tys., tj. do 25 tys. Co oznacza zwiększanie obecności amerykańskich wojsk w Polsce.
Stany Zjednoczone chcą Polsce sprzedać elektrownię atomową. Amerykanie mają nam zaproponować budowę elektrowni jądrowej.
Polska ma problem z budową takiej elektrowni z powodu braku pieniędzy.
– Jestem pierwszym prezydentem, który wobec tego, że pandemia dobiega końca, zostaje zaproszony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. To jasno pokazuje, jakie dzisiaj mamy – jako Polska i jako sojusznik – znaczenie dla Białego Domu – zwrócił uwagę Andrzej Duda, komentując zaproszenie od Prezydenta Donalda Trumpa.
Przed spotkaniem z Prezydentem USA, rozmowa z Sekretarzem Generalnym NATO
Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, prezydent Andrzej Duda będzie w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.
– Przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, planowanym na wtorek wieczór, Pan prezydent Duda odbędzie jeszcze rozmowę z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem; ona planowana jest na poniedziałek – poinformował min. Szczerski. Podkreślił, że Andrzej Duda będzie pierwszym gościem Donalda Trumpa z kraju należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego po ukazaniu się informacji o planach redukcji amerykańskich wojsk na terytorium Niemiec, a także po okresie pandemii.
Krzysztof Szczerski ocenił, że rozmowa z prezydentem Trumpem będzie też istotna dla „spójności Sojuszu i jakości więzi transatlantyckiej, której Polska jest orędownikiem”. – W związku z czym prezydent chce też przed rozmową z prezydentem Trumpem odbyć rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, żeby móc zaprezentować także punkt widzenia sojuszniczy – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta. Podkreślił, że Polska opowiada się za tym, aby ewentualna realizacja decyzji o redukcji obecności wojsk amerykańskich w Niemczech nie oznaczała zmniejszenia zaangażowania USA w bezpieczeństwo sojusznicze i bezpieczeństwo Europy. – I z takim też przesłaniem Prezydent Duda jedzie do Waszyngtonu – mówił minister.
Zaznaczył, że rozmowa z Jensem Stoltenbergiem odbędzie się telefonicznie.
Min. Szczerski przekazał również, że prezydent Duda jest otwarty i gotowy do odbycia w kolejnych, nieodległych terminach spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Czekamy cały czas na decyzję strony francuskiej, która powinna być gospodarzem (spotkania), ale Duda wyraża gotowość, żeby tego typu rozmowy – w kontekście bezpieczeństwa sojuszniczego i amerykańskich planów – już po rozmowie w Waszyngtonie, odbyć w formacie Trójkąta Weimarskiego – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta.