ŚWIAT

Odessa. Rosjanie zaatakowali kolumnę Zełenskiego i delegacji premiera Grecji. „Im jest obojętne, gdzie uderzają”

Wojna na Ukrainie

W trakcie wizyty premiera Grecji Mitsotakisa na Ukrainie ostrzelana została kolumna rządowa Zełenskiego.

6 marca Rosjanie zaatakowali Odessę. O godzinie 11:43 czasu lokalnego do eksplozji rakiety doszło 150 metrów od greckiej delegacji.

– Widzicie, z kim mamy do czynienia, im jest obojętne, gdzie uderzają. Nie znam jeszcze wszystkich szczegółów, ale wiem, że są ofiary śmiertelne, są ranni. Są też dzisiaj zagraniczni goście. Im jest wszystko jedno. Albo postradali zmysły, albo nie kontrolują, co w ogóle robi ich terrorystyczna armia – powiedział Zełenski.

W rosyjskim ataku na infrastrukturę portową Odessy zginęło pięć osób.

„Zdecydowanie potępiam podły atak Rosji na Odessę podczas spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Kiriakosem Mitsotakisem. Nikt nie da się zastraszyć tą nową próbą terroru – z pewnością nie dwaj przywódcy obecni na miejscu ani odważny naród ukraiński. Bardziej niż kiedykolwiek stoimy po stronie Ukrainy” – napisała Ursula von der Leyen Przewodnicząca Komisji Europejskiej na X.


„To kolejny przejaw tchórzliwej taktyki Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie. Jest to karygodne, nawet poniżej standardów Kremla. Pełne wsparcie UE dla Ukrainy i jej odważnych obywateli nie osłabnie” – napisał Charles Michel Przewodniczący Rady Europejskiej.

Prezydent Ukrainy: Chcę podziękować Grecji za chęć wzięcia udziału w przywracaniu naszego dziedzictwa kulturowego, szczególnie w Odessie

Podczas spotkania w Odessie z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił pomoc w odbudowie infrastruktury cywilnej, w tym kościołów, instytucji oświatowych i obiektów dziedzictwa kulturowego zniszczonych w wyniku ataków Federacji Rosyjskiej.

„Zdecydowana większość celów Rosji to zwykłe obiekty cywilne. Domy i kościoły, infrastruktura i szkoły, uniwersytety – to wszystko wymaga renowacji. I rozmawialiśmy o tym dzisiaj z premierem. Zachęcamy także Grecję i greckie firmy do odpowiedniej współpracy” – powiedziała głowa państwa w Odessie po wynikach negocjacji z Kyriakosem Mitsotakisem.

Zdaniem prezydenta taka współpraca zapewni obu krajom nowe możliwości gospodarcze i społeczne oraz stworzy miejsca pracy.

„Chcę dziś podziękować Grecji za chęć udziału w odbudowie naszego dziedzictwa kulturowego, szczególnie w Odessie, która ma tak wielki związek z grecką historią i kulturą. Nie możemy pozwolić, aby nienawiść Putina zniszczyła to wszystko – naszą Odesę, nasz kraj, naszą Europę” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa powiedział, że zaledwie wczoraj wieczorem i tylko w obwodzie odeskim Siły Obrony Powietrznej Ukrainy zestrzeliły w ciągu nocy 20 dronów szturmowych Shahed, a ogółem ponad 30 w kraju.

„Niestety nie wszyscy zostali trafieni – zdarzały się też trafienia. Dziś rano Odessie zadano kolejny cios. I to jest prawdziwa istota działań Rosji: ciągły terror. A każdy zestrzelony „Shahed”, każdy zestrzelony rosyjski pocisk, każdy zniszczony rosyjski samolot wojskowy to ocalone życie ludzkie, ocalone domy, ocalona infrastruktura. Dlatego Ukraina potrzebuje pomocy w zakresie obrony przeciwlotniczej i innej broni” – powiedział prezydent.

Ponadto głowa państwa oświadczyła, że ​​Ukraina i Grecja rozpoczęły przygotowania dwustronnego porozumienia w sprawie przyszłych gwarancji bezpieczeństwa w ramach Wspólnej Deklaracji G7.

„Mam nadzieję, że wkrótce nasze zespoły przygotują umowę do podpisu. Powinniśmy w nim odnotować osiągnięty poziom współpracy i wsparcia zarówno w tym roku, jak i w następnym – najlepsze efekty daje współpraca długoterminowa” – podkreślił.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że premier Kyriakos Micotakis potwierdził swój udział w pierwszym szczycie pokojowym w sprawie realizacji Formuły Pokojowej, który odbędzie się w Szwajcarii.

Ponadto podczas negocjacji w formacie wąskim i rozszerzonym strony dyskutowały o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji i jej przedstawicieli, wsparciu prac Międzynarodowego Trybunału Karnego i przeciwdziałaniu rosyjskiej dezinformacji.

Ze swej strony premier Grecji złożył kondolencje w związku ze śmiercią ludzi w wyniku rosyjskiego ostrzału Odessy 2 marca.

„Ten poziom brutalności, jakiej doświadczają pokojowo nastawieni obywatele, wywołuje wielki smutek i oburzenie. Dzisiaj, kiedy jechałem przez Odessę, byłem zdumiony, ponieważ z jednej strony jest to straszny obraz zniszczeń spowodowanych atakami Rosji, a z drugiej strony niezłomność i odwaga narodu ukraińskiego” – dodał.

Kyriakos Mitsotakis zauważył, że Odesa jest domem dla greckiej diaspory, z której przedstawicielami miał okazję się spotkać. Szef greckiego rządu dodał, że obecnie miasto jest przykładem oporu wobec rosyjskiej inwazji i okupacji.

„Moja obecność tutaj odzwierciedla szacunek, jaki cały wolny świat darzy Wasz bohaterski naród, a jednocześnie podkreśla obowiązek Grecji stania po stronie Ukrainy, wspierania pragnienia ochrony jej ziemi, suwerenności i godności milionów współobywateli. Przemoc nie może naruszać prawa międzynarodowego, jego uznanych granic i integralności terytorialnej” – podkreślił Kyriakos Mitsotakis.

Według premiera w Atenach wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym odbyła się konferencja na temat odbudowy Ukrainy, w której wzięło udział kilkadziesiąt firm, a greckie porty stały się ważnymi węzłami transportu towarowego dla Ukrainy.

„I oczywiście Odesa to region, w którym przede wszystkim staramy się skoncentrować greckie programy naprawcze. Popieramy integrację europejską i ruch euroatlantycki Waszego kraju, wierząc, że warunki przystąpienia Ukrainy będą korzystne dla wszystkich Ukraińców. Świadczy to o doświadczeniu wszystkich członków UE. Dlatego należy przyspieszyć wasze dążenie do struktur europejskich” – podsumował Kyriakos Mitsotakis.

Zełenski:

„Głównym tematem rozmów z premierem Grecji była oczywiście nasza obrona, nasze możliwości w zakresie aktywnego działania i obrony. obrona powietrzna Bezwarunkowy priorytet. Podobnie jak w negocjacjach z innymi partnerami. Na świecie jest wystarczająco dużo systemów obrony powietrznej i możliwości produkcji broni dla celów obronnych. Tutaj potrzebna jest broń, aby ratować życie ludzi. Rozwiązania są potrzebne teraz – nie kiedyś, ale dla ludzi, którzy każdego dnia i każdej nocy doświadczają ataków terrorystycznych. Tylko wczoraj wieczorem i tylko przeciwko Odessie było dwudziestu „szaheedów”. Dziś rano nastąpił kolejny atak rakietowy na miasto. Są ranni, są martwi… Potrzebujemy większej ochrony. Rozmawiałem dzisiaj z premierem Grecji Mitsotakisem o tym, jak wzmocnić nasz naród tutaj, na południu Ukrainy. Będą negocjacje z innymi krajami i przywódcami. Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdy gest pomocy.”

W Odessie prezydent Ukrainy i premier Grecji wysłuchali odprawy dowództwa wojskowego na temat sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i omówili wzmocnienie obrony powietrznej Odessy

W Odessie Zełenski i przebywający z wizytą w jego kraju premier Grecji Kyriakos Mitsotakis wysłuchali informacji od przedstawicieli dowództwa wojskowego dotyczących odparcia na pełną skalę inwazji na Rosję i rozwoju zdolności Obrony Siły Ukrainy.

W odprawie specjalnej wzięli udział: Dowódca Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksij Neizhpapa, Dowódca Sił Powietrznych Mykoła Oleszczuk, Dowódca Bazy Powietrznej Odessy Mychajło Drapaty, Dowódca Korpusu Piechoty Morskiej Andrij Hnatow.

Wołodymyr Zełenski i Kyriakos Mitsotakis zostali poinformowani o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Odessie i na południowej części frontu, o środkach przeciwdziałania flocie rosyjskiej.

Osobno dowództwo wojskowe mówiło o zapewnieniu funkcjonowania „korytarza zbożowego” oraz wsparciu Ukrainy dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego pomimo wszelkich prób blokowania przez Rosję żeglugi po Morzu Czarnym.

Prezydent Ukrainy i Premier Grecji usłyszeli także informację o konsekwencjach nalotów Federacji Rosyjskiej na obszary zaludnione i obiekty infrastruktury krytycznej Ukrainy.

Strona ukraińska przekazała informację o konieczności wzmocnienia obrony powietrznej w celu ochrony nieba, w szczególności w obwodzie odeskim.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button