POLSKA

Obajtek zadowolony z rekordowego zysku – 35 mld zł. Trela: Tak PiS postanowił doić polskiego podatnika

Polska PiS

Poznaliśmy wyniki połączonej Grupy ORLEN za czwarty kwartał 2022 roku.

PKN Orlen wypracowała w IV kwartale 2022 roku 16,3 mld zł i 35,5 mld zł w całym 2022.

Dlaczego, gdy baryłka ropy na świecie już dawno potaniała, w Polsce wciąż paliwo jest na tym samym poziomie? Widać dlaczego…

– Zysk Obajtka jest Twoim kosztem. Zysk Obajtka to kasa na rządową propagandę i tłuste koty w spółkach skarbu państwa. Zysk Obajtka to sprzedany za bezcen Lotos. Zysk Obajtka nie opłaca się Polakom – twierdzi Beata Maciejewska, posłanka Lewicy.

Na wynik Grupy ORLEN w czwartym kwartale 2022 roku niewielki wpływ miała sprzedaż na stacjach paliw w Polsce, która odpowiadała za zaledwie ok. 3% zysku operacyjnego EBIDA LIFO. Po raz pierwszy zaprezentowany zostały wyniki uwzględniające działalność czterech firm: PKN ORLEN, Energa, LOTOS oraz PGNiG. Połączona Grupa ORLEN wypracowała w czwartym kwartale przychody na poziomie ponad 100 miliardów złotych, z których tylko 8% to zysk netto w wysokości 8,1 miliarda złotych*. Fakt, że obecnie Grupa ORLEN osiąga stabilne przychody to m.in. efekt wyeliminowania nielegalnego obrotu paliwami, który przed 2016 r. negatywnie wypływał na wyniki legalnie działających firm paliwowych w Polsce. Tylko w 2022 r. Grupa ORLEN odprowadziła do budżetu Państwa 39 mld zł z tytułu podatków, czyli o ok. 13 miliardów złotych więcej niż w 2015 r. W całym 2022 r. Grupa ORLEN przeznaczyła 19,6 mld zł na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową, w tym m.in. rozwój energetyki odnawialnej. Tak wysokie nakłady inwestycyjne były możliwe dzięki połączeniom i wypracowanym zyskom.

– Wyniki za czwarty kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN ORLEN, Grupy LOTOS i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy. Mamy solidną bazę do dalszego rozwoju i realizacji strategicznych projektów, kluczowych dla przyszłości Grupy ORLEN i polskiej gospodarki. Inwestujemy wypracowane zyski. Tylko w minionym roku na realizację największego w historii koncernu programu inwestycyjnego przeznaczyliśmy, już jako jedna grupa, rekordową kwotę 19,6 mld zł. W tym roku wzrośnie ona aż do 36 mld zł. To ogromne środki, które w dużej mierze przeznaczymy na skuteczną transformację energetyczną, w tym rozwój energetyki odnawialnej oraz zeroemisyjnej technologii jądrowej. Pozwoli nam to budować długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzięki realizowanym przez nas inwestycjom powstają nowe miejsca pracy, a rodzime firmy, które są ich wykonawcami, mogą się rozwijać, napędzając polską gospodarkę. W efekcie połączenia w tym roku przeznaczymy także prawie 14 mld zł na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale, szkoły, czy żłobki, chroniąc Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

W czwartym kwartale 2022 r. Grupa ORLEN wypracowała*:

– Przychody na poziomie: 102,3 mld zł
– EBITDA LIFO na poziomie: 16,1 mld zł
– Zysk netto w wysokości: 8,1 mld zł

*wyniki oczyszczone o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu PGNiG

W 2022 r. Grupa ORLEN osiągnęła**:

– Przychody na poziomie: 278,5 mld zł
– EBITDA LIFO na poziomie: 38,7 mld zł
– Zysk netto w wysokości: 21,5 mld zł

**wyniki oczyszczone o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu Grupy LOTOS i PGNiG

Rekordowy zysk Orlenu. Trela: „Jarosław Kaczyński wydał polecenie polityczne dla Daniela Obajtka, żeby w 2022 r. łupił obywateli”

Tomasz Trela, poseł Lewicy tak skomentował ogromne zyski Orlenu:

„Kiedy w zeszłym roku paliwa były bardzo drogie i proponowaliśmy nasz projekt ustawy o zamrożeniu marż na nie, to politycy PiS śmiali się nam w twarz i twierdzili, iż Orlen na paliwach nie zarabia. Twierdzili, iż koncern ma minimalne marże, że Orlen chciałby pomóc obywatelom, ale niespecjalnie jest taka możliwość.

Tymczasem Orlen za 2022 rok zanotował rekordowy zysk – 35 mld zł. Właśnie za ten rok, w którym te paliwa były naprawdę bardzo drogie.

Kiedy rok temu twierdziliśmy, że litr 95-piątki 1 zł 60 gr tańszy, a oleju napędowego o 1 zł 10 gr – to nikt w to nie wierzył. Ale gdyby wtedy posłuchano Lewicy, to każdy kto tankuje mógłby płacić za paliwo mniej. A ci, którzy korzystają z paliwa, aby dostarczać inne produkty, to te towary mogłyby być tańsze, a już na pewno nie drożałyby o kilkadziesiąt procent. Samorządy również nie musiałyby wydawać tak dużo na paliwo. Co za tym idzie wskaźnik inflacji, który dzisiaj wynosi ponad 17 procent i jest jednym z najniższym w Unii Europejskiej, mógłby być niższy.

To pokazuje jak na dłoni, że Jarosław Kaczyński wydał polecenie polityczne dla Daniela Obajtka, żeby w 2022 r. łupił obywateli każdego dnia. Prezes Orlenu bardzo konsekwentnie i skrzętnie to robił.

Proszę sobie teraz wyobrazić, co może teraz zrobić Daniel Obajtek i Skarb Państwa. Za kilka tygodni prezes Jarosław Kaczyński może wydać dyspozycję, aby z tych 35 mld zł zysku, aż 30 mld wpłynęło do budżetu państwa w formie dywidendy. Prezes PiS może zdecydować, że te pieniądze zostało przeznaczone na polityczne obietnice w kampanii wyborczej.

A gdyby Orlen miał zysk w wysokości nie 35 mld zł a 1 czy 2 mld zł, to Polki i Polacy płaciliby mniej za paliwo.

Od roku konsekwentnie powtarzamy, że jak jest kryzys to jego ciężar powinno wziąć na siebie państwo, spółki Skarbu Państwa, a nie obywatele. A Prawo i Sprawiedliwości w trakcie kryzysu postanowiło doić polskiego podatnika każdego dnia.

Projekt ustawy, który wskazuje najwyższy poziom marży jest u pani marszałek Elżbiety Witek, apelujemy o jego przyjęcie. Paliwa mogą być tańsze.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button