Minister zdrowia Łukasz Szumowski apeluje o pozostaniu w Wielkanoc w domach i nie spotykaniu się z rodzinami czy znajomymi.
Przypominamy, że z powodu koronawirusa rząd wprowadził wiele ograniczeń, w tym m.in. obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między osobami, co byłoby niemożliwe przebywając w domach.
W Polsce liczba zakażonych koronawirusem jest: 3834/84 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział:
– Wielkanoc ma być symbolem życia, a nie epidemii, która może nas zdziesiątkować, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie!
Święta są przeżyciem religijnym, duchowym i rodzinnym dla nas wszystkich, ale ten intensywny kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie epidemii, ogromnym zagrożeniem.
– Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami. Ale tutaj staramy się chronić życie ludzkie, nie tylko zdrowie, ale i życie ludzkie. Rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży i pozostać w domach – zaapelował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Nowy sprzęt medyczny/ochronny w Polsce
31 mln maseczek medycznych, 28 mln maseczek z filtrami, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych oraz 1,8 mln gogli, okularów i przyłbic. To dane tylko z ostatnich 10 dni, o których mówił szef KPRM podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia.
Utworzonych zostanie 6 grup produkcyjnych, w których będzie skupionych ponad 100 szwalni. W kwietniu miesięczny wolumen maseczek niemedycznych będzie wynosił 40 mln sztuk. Miesięczny wolumen produkcji maseczek medycznych do osiągnięcia w czerwcu to 100 mln sztuk.
Minister Dworczyk podkreślił, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt. Podkreślił, że sprzęt i środki ochrony trafiają do placówek służby zdrowia.
Poinformował też o zakupionych kolejnych 300 tys. testów na koronawirusa za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu. Dodał, że równolegle do akcji interwencyjnych zakupów i poszukiwania sprzętu na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęto „budowę możliwości i kompetencji w zakresie zdolności produkcyjnych tego podstawowego sprzętu ochronnego dla służb medycznych i wszystkich służb, które są na pierwszym froncie walki z koronawirusem”. Jak dodał „w czerwcu moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie”.
Z kolei minister Szumowski poinformował, że w zeszłym tygodniu wydano z magazynów: ponad 7 mln maseczek, ponad 2 mln rękawiczek, 400 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji, 500 tysięcy masek HEPA oraz zakupionych zostało we własnym zakresie blisko 1000 respiratorów.
Dodał, że wydano zarządzenie, zgodnie z którym każdy szpital będzie miał prawo testować i będzie mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy. Podkreślił również, że w każdym tygodniu treść rozporządzeń będzie dostosowywana do bieżącej sytuacji.
(własne, KPRM)