ŚWIAT

Nowe sankcje UE wobec Rosji. Zakaz importu złota

Komisja Europejska przyjmuje propozycję pakietu „utrzymanie i dostosowanie”

Komisja Europejska przyjęła 15 lipca wspólny wniosek dotyczący nowego pakietu środków mających na celu utrzymanie i wzmocnienie skuteczności sześciu szeroko zakrojonych i bezprecedensowych pakietów sankcji wobec Rosji.

Pakiet „Utrzymanie i dostosowanie” wyjaśnia szereg przepisów mających na celu zwiększenie pewności prawa dla operatorów i egzekwowania przepisów przez państwa członkowskie. Ponadto dopasowuje sankcje UE do sankcji naszych sojuszników i partnerów, w szczególności w G7. Co ważne, pakiet potwierdza zdecydowane stanowisko Komisji w sprawie ochrony bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała: „Brutalna wojna Rosji z Ukrainą trwa nieprzerwanie. Dlatego proponujemy zaostrzenie naszych mocno uderzających unijnych sankcji wobec Kremla, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję”.

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, powiedział: „Sankcje UE są surowe i uderzające. Nadal atakujemy osoby bliskie Putinowi i Kremlowi. Dzisiejszy pakiet odzwierciedla nasze skoordynowane podejście z międzynarodowymi partnerami, w tym z G7. Oprócz tych środków przedstawię również Radzie wnioski dotyczące umieszczenia w wykazie większej liczby osób i podmiotów z zamrożonymi aktywami i ograniczonymi możliwościami podróżowania”.

Szczegółowe wyjaśnienia

Pakiet ten wprowadzi nowy zakaz importu rosyjskiego złota, wzmacniając jednocześnie kontrolę eksportu w zakresie podwójnego zastosowania i zaawansowanej technologii. W ten sposób wzmocni dostosowanie sankcji UE do sankcji partnerów z G7. Wzmocni również wymogi sprawozdawcze w celu zaostrzenia zamrażania aktywów w UE.

W pakiecie powtórzono również, że sankcje UE w żaden sposób nie dotyczą handlu produktami rolnymi między krajami trzecimi a Rosją. Podobnie tekst wyjaśnia dokładny zakres niektórych sankcji finansowych i gospodarczych.

Wreszcie proponuje się przedłużenie obecnych sankcji UE o sześć miesięcy, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r.

Pakiet zostanie teraz omówiony przez państwa członkowskie w Radzie w celu jego przyjęcia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button