POLSKAŚWIAT

Nowe przepisy w UE. Poprawa jakości i dostępu do wody pitnej

Woda pitna w UE

Komisja Ochrony Środowiska przyjęła nowe przepisy dotyczące dalszej poprawy jakości wody pitnej, dostępu do niej dla wszystkich obywateli i ograniczenia odpadów z plastikowych butelek wody.

Większość mieszkańców UE ma dobry dostęp do wysokiej jakości wody pitnej. Według sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska (2016 r.) ponad 98,5 % próbek wody pitnej badanych w latach 2011–2013 spełniało normy UE.

Woda pitna w UE (fot. PE)

W dyrektywie UE w sprawie wody pitnej ustanowiono minimalne normy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (picia, gotowania, innych celów domowych), aby chronić nas przed zanieczyszczeniami.

18 lutego 2020 br., posłowie z parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia Publicznego zagłosowali za wstępnym porozumieniem osiągniętym przez Parlament i Radę w grudniu 2019 r. w sprawie aktualizacji przepisów mających na celu zwiększanie zaufania konsumentów i zachęcanie ich do picia wody z kranu.

Nowe przepisy uaktualniają normy jakości wody z kranu i ustalają minimalne wymogi higieniczne dla materiałów mających kontakt z wodą pitną (takich jak rury lub krany), aby uniknąć zanieczyszczeń. Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, produkty lecznicze i mikroplastiki będą monitorowane poprzez listę obserwacyjną, dzięki ktorej nadzór Unijny będzie mógł nadążać za najnowszymi odkryciami naukowymi.

Zgodnie z nowymi przepisami, kraje UE będą musiały poprawić dostęp do czystej wody dla wszystkich obywateli UE, zwłaszcza dla grup szczególnie wrażliwych, które nie mają do niej dostępu lub których dostęp jest ograniczony, poprzez instalowanie kranów lub pitników w miejscach publicznych. Kraje członkowskie mogą też dobrowolnie zachęcać do oferowania wody z kranu za darmo lub za niewielką opłatą w restauracjach.

Konsumenci będą musieli mieć dostęp do bardziej przejrzystych danych o jakości wody pitnej.

Co Europejczycy sądzą o wodzie pitnej (fot. PE)

Picie wody z kranu jest nie tylko tanie, ale i przyjazne dla środowiska. Według Komisji Europejskiej, dostęp do wody lepszej jakości może zmniejszyć zużycie wody butelkowanej o 17%, a to oznacza oszczędności dla obywateli oraz pozytywny wpływ na środowisko, dzięki zmniejszeniu ilości emisji CO2 i odpadów z tworzyw sztucznych.

Zmiana przepisów jest pokłosiem inicjatywy obywatelskiej „Right2Water” („Prawo do wody”), którą podpisało ponad 1,8 mln osób. To pokazuje, jak ważnym tematem dla Europejczyków jest woda pitna. Konsultacje społeczne wykazały, że osoby podróżujące po innych krajach UE nie są pewne jakości wody z kranu, choć poziomy zgodności z normami są wysokie. Obywatele chcą też otrzymywać aktualniejsze informacje na temat jakości wody pitnej.

Dalsze działania

Parlament Europejski planuje zagłosować nad nowymi przepisami w tym roku.
(PE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button