POLSKA

Nowa ustawa o obronie ojczyzny wprowadza Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Nowe rodzaje służby wojskowej, nowy stopień

Wojsko Polskie - MON

Wicepremier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawili założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Nowa ustawa o obronie ojczyzny. Szef MON Mariusz Błaszczak i wicepremier Jarosław Kaczyński (fot. MON)

Rząd nie przywraca obowiązkowej służby wojskowej. Zasadnicza służba jest zawieszona, ale wprowadza dobrowolną służbę wojskową.

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadza nowe rodzaje służby wojskowej

Nowa ustawa o obronie ojczyzny (fot. MON)

Kwalifikacja wojskowa będzie organizowana przez MON. Powołanie do dobrowolnej służby wojskowej na szkolenie zakończone przysięgą – uposażenie to ok. 4400 zł brutto.
Gwarancja stałego zatrudnienia dla żołnierzy, którzy zakończą etap dobrowolnej służby wojskowej.

Uproszczone procedury rekrutacyjne

Nowa ustawa o obronie ojczyzny (fot. MON)

Obrona Ojczyzny to także nowe źródła finansowania – Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Fundusz będzie prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Nowa ustawa o Obronie Ojczyzny zakłada nowe źródła finansowania, dzięki którym wzmacniane będzie wyposażenie Wojska Polskiego.

Założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny dotyczą także wsparcia studentów cywilnych zainteresowanych służbą w WP

Nowa ustawa o obronie ojczyzny (fot. MON)

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadza także zmiany w służbie podchorążych – zgodnie z zapisami nowej ustawy otrzymaliby oni taki sam status jak żołnierze zawodowi.

Nowa ustawa o obronie ojczyzny (fot. MON)

W miejsce WSzW i WKU powstaną centra rekrutacji – skoncentrowane na zadaniach związanych z rekrutacją i pozyskiwaniem nowych żołnierzy.

W myśl nowych przepisów liczba nieobsadzonych stanowisk etatowych przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych w jednostce wojskowej nie może przekraczać 5%.

Nowa ustawa o obronie ojczyzny (fot. MON)

Wprowadza się też nowe rozwiązania – świadczenie motywacyjne, dzięki którym doświadczeni żołnierze będą mogli dłużej służyć w WP.

Nowa ustawa o obronie ojczyzny (fot. MON)

Nowa ustawa o obronie ojczyzny reguluje także przepisy dyscyplinujące i antykorupcyjne.

Nowa ustawa o obronie ojczyzny (fot. MON)

W nowej ustawie o obronie Ojczyzny znajdują się także zapisy na temat dopuszczenia do służby osoby niepełnosprawnej – dotyczy to służby w wojskach obrony cyberprzestrzeni.

Wprowadza się nowy stopień, starszy szeregowy specjalista. MON chce wykorzystać ich wiedzę i umiejętności, w przypadku, w którym nie chcą być podoficerami z różnych przyczyn. Wprowadza się nowy stopień wojskowy, co daje tej grupie tej możliwość awansu.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni – jako nowy Rodzaj Sił Zbrojnych RP.

Nowa ustawa o obronie Ojczyzny

Projektowana ustawa kompleksowo uporządkuje przepisy dotyczące Sił Zbrojnych, zastępując kilkanaście aktów prawnych w tym m.in. ustawę z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony.

Nowa ustawa o obronie ojczyzny (fot. MON)

Kaczyński:

„Ustawa o obowiązku obrony z 1967 roku wymaga zmiany. Kolejną przesłanką są potrzeby obronne naszego państwa. Musimy mieć poważną siłę odstraszającą. Musimy mieć skuteczną obronę.

Musimy budować silne Siły Zbrojne RP. Musimy radykalnie wzmocnić nasze wojsko. Taki ma cel ustawa o obronie ojczyzny. Bardzo istotnym elementem będzie finansowanie sił zbrojnych oraz ich uzbrojenie.

Siły naszego wojska wielokrotnie muszą być zwiększone. Liczebność wojska ma się zwiększyć. Mechanizm dozbrojenia naszego wojska ma nastąpić stosunkowo szybko.

Mamy do czynienia z dwoma przesłankami, dlaczego Ustawa o Obronie Ojczyzny jest potrzebna. Pierwsza to ustawa o obowiązku obrony, a druga – obecna sytuacja międzynarodowa i potrzeby obronne naszego państwa.

Mamy do czynienia z dwiema przesłankami, dla których ta ustawa jest potrzebna. Poprzednia ustawa jest z czasów odległych, najwyższy czas, żeby ją zmienić. Druga przesłanka to sytuacja międzynarodowa, obecne potrzeby obronne państwa.

Chcemy by Polska należała do krajów, które posiadają silną armię.

Państwo, które leży na granicy NATO i UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą. Musi w razie potrzeby mieć możliwość naprawdę skutecznej obrony, także samodzielnie. Ponieważ mechanizm prowadzący do uruchomienia sił NATO trochę trwa.”

Błaszczak:

„Zwiększenie budżetu na obronność i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego to tylko niektóre cele nowej ustawy.

W ramach Obrony Ojczyzny uporządkujemy 14 aktów prawnych. Wprowadzimy prostsze zasady rekrutacji, zwiększymy rezerwę. Zwiększymy finansowanie wojska.
Wprowadzimy gwarancję powołania do służby dla najlepszych kandydatów.

Wprowadzimy nowe rodzaje służby: żołnierze zawodowi, podchorążowie. Wprowadzamy dobrowolną służbę wojskową. Dla tych, którzy przejdą ten kurs mogą przystąpić do zawodowej służby.

Odrzucamy koncepcję, która dziś jest modna, że armia powinna być niewielka, za to bardzo dobrze uzbrojona. Powinna być możliwie duża i dobrze uzbrojona – wtedy ma tę moc odstraszania, skłania ew. przeciwnika do przemyślenia.

Przypisujemy kilka stopni wojskowych do jednego etatu. To jest realizacja postulatów środowiska wojskowego.

Zachowujemy uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego. Wprowadzamy nowe rozwiązania – świadczenia motywacyjne. Podobne jak te, które zostały przyjęte w Policji.

Wprowadzamy także przepisy dyscyplinujące czy przepisy antykorupcyjne. Zwiększamy nakłady finansowe, dlatego wprowadzamy dodatkowe przepisy dla żołnierzy, którzy będą nadzorować postępowania przetargowe.

Przypisanie zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym – terytorialsi. Intensyfikacja ćwiczeń obronnych – aktywna rezerwa. Dopuszczenie do służby osób niepełnosprawnych – w wybranych specjalnościach – np. związanych z cyberbezpieczeństwem.

Sankcjonujemy nowy rodzaj wojsk – wojska obrony cyberprzestrzeni. Pracujemy na rzecz ich rozwoju. To są zadania bardzo istotne jeśli chodzi o odpowiedź na zagrożenia XXI wieku.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button