ŚWIAT

Nowa szczepionka firmy Moderna na COVID-19. Ma 95 proc. skuteczności

Szczepionka firmy Moderna na koronawirusa

Amerykańska firma Moderna poinformowała o skuteczności swojego preparatu przed zakażeniem koronawirusem.

Ma ona 95 proc. skuteczności, czyli więcej niż szczepionka Pfizera – 90 proc. czy rosyjskiego Sputnika V – 92 procent.

W badaniach wzięło udział 30 tysięcy osób z USA. Połowa z nich otrzymała po dwie dawki szczepionki w odstępie czterech tygodni. Pozostali dostali placebo.

Ta pierwsza analiza okresowa została oparta na 95 przypadkach zakażeń COVID-19, gdzie 90 wolontariuszy w grupie otrzymało placebo. 5 zakażonych osób należało do grupy, którym wcześniej podano szczepionkę. I dlatego punktowe oszacowanie skuteczności szczepionki daje wartość 94,5% (p <0,0001).

Druga analiza obejmowała 11 ciężkich przypadków (zgodnie z definicją w protokole badania) w tej pierwszej analizie okresowej. Wszystkie 11 przypadków wystąpiło w grupie placebo i żaden w grupie szczepionej mRNA-1273.

95 przypadków COVID-19 obejmowało 15 starszych osób dorosłych (w wieku 65+) i 20 uczestników identyfikujących się jako osoby z różnych społeczności (w tym 12 Hiszpanów lub Latynosów, 4 Czarnoskórych lub Afroamerykanów, 3 Amerykanów pochodzenia azjatyckiego i 1 „osoba wielorasowa”).

Szczepionka była ogólnie dobrze tolerowana. Większość zdarzeń niepożądanych miała nasilenie łagodne lub umiarkowane. Zdarzenia stopnia 3. (ciężkie) z częstością większą lub równą 2% po pierwszej dawce obejmowały ból w miejscu wstrzyknięcia (2,7%), a po drugiej dawce zmęczenie (9,7%), bóle mięśni (8,9%), bóle stawów (5,2%) ), ból głowy (4,5%), ból (4,1%) i rumień/zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia (2,0%). Te niepożądane dolegliwości były na ogół krótkotrwałe.

Gdy spółka otrzyma odpowiednie zezwolenia to do końca 2020 roku około 20 milionów dawek mRNA-1273 będzie gotowych do wysyłki w USA. Firma ta może być zdolna do wyprodukowania od 500 milionów do 1 miliarda dawek w 2021 roku.

Moderna (MRNA) to firma biotechnologiczna, która jest pionierem w zakresie terapeutycznych leków i szczepionek informacyjnych RNA (mRNA) w celu stworzenia nowej generacji leków transformujących dla pacjentów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button