POLITYKA

Nowa partia Biedronia – WIOSNA. Odpowiedzialni za naruszenie Konstytucji staną przed Trybunałem Stanu

Konwencja Roberta Biedronia na warszawskim Torwarze

Za nami konwencja Roberta Biedronia na warszawskim Torwarze.

Program Wiosny powstał, bo partia Biedronia marzy o lepszej Polsce. Jest to festiwal wyborczych obietnic.

Platforma Obywatelska ma czego się bać. Zwłaszcza Prawo i Sprawiedliwość…

Najciekawsze POSTULATY

Lekarz specjalista w ciągu 30 dni

Dlatego zagwarantujemy dostęp do lekarza specjalisty w ciągu jednego miesiąca. Wzrost finansowania w opiece zdrowotnej przełoży się na większą dostępność dla pacjentów. Wprowadzimy limit czasu oczekiwania na świadczenia w danych oddziale NFZ. Po jego upłynięciu pacjenci będą mieli prawo do wyboru miejsca leczenia w sektorze prywatnym. Za wizytę zapłaci NFZ zgodnie z ogólnopolskim cennikiem.

Nie więcej niż 200 złotych za leki

Wprowadzimy limit wydatków pacjenta na leki na receptę w średniej wysokości 200 zł miesięcznie. Uzależnimy go od przychodów pacjentów – tak, żeby wszyscy otrzymali wsparcie. Po przekroczeniu limitu wydatków dalsze koszty wykupienia leków pokryje państwo.

Edukacja antyprzemocowa i seksualna

Przemoc w przestrzeni publicznej jest dużym problemem. Wprowadzimy obowiązkową edukację antyprzemocową we wszystkich rodzajach szkół. Wprowadzimy nowoczesną, opartą na faktach edukację seksualną.

Godne wynagrodzenie nauczycieli

Zapewnimy godne wynagrodzenie tym, którzy uczą nasze dzieci. Początkującym nauczycielom zagwarantujemy zarobki minimum 3500 złotych brutto, a najlepszym – dyplomowanym i profesorom oświaty – 6000-7000 złotych.

Pensja minimalna 2700 złotych

Ciężka praca Polek i Polaków musi być wreszcie godnie wynagradzana. Minimalna płaca jest dzisiaj ustalana za zamkniętymi drzwiami, w ostatniej chwili.

Proponujemy przejrzystą, 10-letnią strategię ustalenia płacy minimalnej, konsultowaną z przedsiębiorcami i pracownikami. Pracodawcy nie będą już zaskakiwani nagłymi decyzjami rządu. W przyszłym roku wyniesie ona 2700 złotych brutto. Docelowo osiągnie poziom 60% średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ciągu 10 lat.

Rosnąca płaca minimalna

Będziemy stopniowo podnosić płacę minimalną, z 2700 złotych w przyszłym roku, urośnie ona do 3000 złotych za dwa lata i 3500 złotych brutto za pięć. Do 2028 roku trwale powiążemy ją z przeciętnym wynagrodzeniem – będzie wynosić 60% średniej płacy.

In vitro dla każdej kobiety

Wprowadzimy pełne finansowanie do trzech zabiegów in vitro dla każdej kobiety na podstawie zaleceń lekarza. Wprowadzimy stabilne i długoterminowe finansowanie programu.

Ochrona ofiar przemocy domowej

Kobiety muszą czuć się bezpiecznie w swoich domach. Wprowadzimy uprawnienia Policji do natychmiastowego stosowania izolacji sprawcy przemocy domowej od ofiary.

Bezpłatny transport dla młodych

Sprawimy, że każda Europejka i każdy Europejczyk do ukończenia 26. roku życia będą mogli podróżować bezpłatnie lądowym transportem publicznym na terenie całej Unii. To wsparcie w rozwoju i poznawaniu świata oraz działanie na rzecz środowiska naturalnego.

Równość małżeńska dla wszystkich

Zagwarantujemy równość małżeńską dla wszystkich, niezależnie od płci. Dodatkowo, stworzymy możliwość zarejestrowania mniej sformalizowanego związku partnerskiego dwóch osób, który umożliwi korzystanie z praw, jak np. odwiedziny w szpitalu, dziedziczenie, wspólne rozliczanie podatków, i obowiązków, jak udzielanie wzajemnej pomocy.

Równe płace dla kobiet i mężczyzn

Państwo nie może dyskryminować ponad połowy społeczeństwa. Rożnica między zarobkami kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach wynosi nawet 700 złotych miesięcznie. Zagwarantujemy równość płac na tych samych stanowiskach bez względu na płeć.

Walka z przestępstwami z nienawiści

Wszyscy w naszym kraju muszą czuć się bezpiecznie. Zrealizujemy od lat podnoszone postulaty rozszerzenia ochrony przed przestępstwami z nienawiści, w tym mową nienawiści.

Promowanie udziału w wyborach

Obniżymy podatki za obecność na wyborach – wszyscy, którzy wezmą udział w głosowaniu, będą mogli odpisać 100 złotych od podatku dochodowego. Wprowadzimy możliwość głosowania elektronicznego w wyborach i referendach lokalnych.

Nowa partia Biedronia – WIOSNA (fot. pras.)

Odpolitycznienie mediów publicznych

Zarządy mediów publicznych będą wybierane w konkursach przez komisję konkursową, w skład której nie będą wchodzić politycy, a przedstawiciele dziennikarzy i innych zawodów związanych z mediami.

Komisja sprawiedliwości i pojednania

Władza musi przestrzegać Konstytucji. Powołamy Komisję Sprawiedliwości i Pojednania, która w sposób obiektywny i transparentny przeprowadzi audyt stanu praworządności w Polsce i zbada nadużycia prawa przez funkcjonariuszy publicznych w latach 2015-2019.

Komisja przygotuje raport, który będzie punktem wyjścia do działania w dwóch obszarach: przywrócenia praworządności oraz podstaw odpowiedzialności osobistej. Odtworzymy ład konstytucyjny.

Odpowiedzialni za naruszenie Konstytucji wreszcie staną przed Trybunałem Stanu.

Wycofanie religii ze szkół

Państwo powinno w końcu uporządkować relację z kościołem. Kościół katolicki jest największym posiadaczem ziemskim w Polsce po Skarbie Państwa. Nie ma powodów dla wyjątkowego traktowania jego finansów. Wycofamy religię ze szkół, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekażemy na edukację i służbę zdrowia.

Rozdział państwa od Kościoła

Zlikwidujemy Fundusz Kościelny i włączymy księży do powszechnego systemu emerytalnego. Opodatkujemy duchownych tak, jak wszystkich obywateli. W tym celu przystąpimy do renegocjacji konkordatu.

Likwidacja Funduszu Kościelnego

W 2018 roku udział państwa w Funduszu Kościelnym osiągnął rekordowy poziom 156 mln zł. Obecnie nie znajduje się uzasadnienia do dalszego funkcjonowania tej instytucji z czasów komunistycznych, w innym otoczeniu gospodarczym i po zakończeniu prac Komisji Majątkowej. Wykreślimy tę pozycję z budżetu.

Opodatkowanie Kościoła

Duchowni średnio przekazują zaledwie 1/9 podatków płaconych przez zwykłych obywateli. Obecny model ryczałtu jest przestarzały i nie odpowiada warunkom polityki podatkowej państwa. Opodatkujemy księży tak jak wszystkich obywateli, co zwiększy wpływy do budżetu państwa przynajmniej o 150 mln zł.

Zbiórki publiczne organizowane przez kościół nie są obecnie poddane regulacjom i kontroli. Tak naprawdę nie wiemy ile trafia na tzw. „tacę”. Szacunki mówią o kwotach od 1,2 mld zł do nawet 6 mld zł. W wariancie minimum rejestrowania i opodatkowania zbiórek, budżet państwa zostanie zasilony kwotą ok. 150-200 mln zł.

Skąd na to weźmie Biedroń pieniądze?

Wg książeczki „Umowa Biedronia. Nowa umowa dla Polski”:

Rozdział państwa od Kościoła – 3 mld zł dla budżetu.
Cyfryzacja procedur – 4,5 mld zł więcej w gospodarce, 1 mld zł w budżecie.
Sprawna opieka zdrowotna – 10 mld zł więcej w gospodarce, 3,6 mld zł oszczędności dla budżetu.
Zwiększone wpływy z VAT dzięki nowym miejscom pracy i zwiększeniu przychodów gospodarstw domowych – 5-7 mld zł.
Zwycięska walka ze smogiem – do 15 mld zł więcej w budżecie.
Likwidacja zbędnych instytucji (np. Instytut Pamięci Narodowej, Polska Fundacja Narodowa) – 3 mld zł dla budżetu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button