Dostęp do morza od czasu powstania Gdyni pełnił kluczową rolę w jej rozwoju.
Do terenów żeglarskich, które przejdą metamorfozę, dołącza budynek bosmanatu w gdyńskiej marinie będący żeglarskim sercem miasta. Rozwój tego miejsca uzupełni przestrzeń, jaką tworzą nowa marina oraz powstający hotel. W obiekcie znajdzie się m.in. zaplecze szkoleniowe na miarę współczesnych czasów.
- Gdyńska marina to centrum żeglarstwa oraz baza dla imprez odbywających się w mieście
- Powstanie nowy budynek bosmanatu wraz z centrum szkoleniowym dostosowany do współczesnych realiów
- Nowe miejsce połączy marinę z al. Topolową ciągiem komunikacyjnym atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów
- Gdynia poprzez programy dba o wzmocnienie więzi z morzem najmłodszych mieszkańców
Ostatnie lata to czas rozwoju żeglarstwa w Gdyni. Z jednej strony w basenie Prezydenta powstała Marina Yacht Park, będąca areną międzynarodowego Polboat Yachting Festival, czyli imprezy, która kolejny rok odbywa się w naszym mieście i cieszy się dużą popularnością wśród żeglarzy z całego świata. Z drugiej to czas projektowania i przygotowywania się do zmian w samym otoczeniu basenu żeglarskiego imienia generała Mariusza Zaruskiego. Projekt nowej mariny i hotelu wszedł już w zaawansowaną fazę i w najbliższym czasie powinny rozpocząć się budowy obu obiektów, co oznacza ogromne zmiany wpływające nie tylko na bezpośrednie otoczenie gdyńskiej mariny, ale również widoczne od skweru Kościuszki czy też alei Topolowej.
– Wiedząc, jaki będzie finalny kształt obu budynków, jakie będą docelowe funkcje, jesteśmy gotowi rozpocząć prace nad budową nowej siedziby bosmanatu wraz z pełnym zapleczem infrastrukturalnym dla szkolenia żeglarskiego. To będzie dopełniający się element infrastruktury portu jachtowego na miarę XXI wieku – informuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (2 kwietnia).
Bosmanat przystani jachtowej wraz z zapleczem sanitarno-biurowym powstał w 2000 r., jako budynek stworzony w oparciu o lekką konstrukcję. Jest siedzibą zespołu obiektów nadmorskich, który administruje mariną, kąpieliskami, plażami i placem zabaw oraz stanowi bazę dla gdyńskich ratowników.
– Otwarcie tego ośrodka będzie nową jakością, jeżeli chodzi o działalność szkółek żeglarskich. Działalność skierowaną dla młodzieży, która zaczyna swoją przygodę w tym sporcie, ale również będzie też ważne z punktu widzenia edukacji morskiej kierowanej do uczniów szkół podstawowych czy średnich w Gdyni, dlatego że zarówno są tam przewidziane sale konferencyjne, hangary – komentuje Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego
Gdyńska marina obecnie posiada 260 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu. Spełnia standardy ekologiczne, można tu korzystać z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych, punktu segregacji śmieci, slipów i żurawia stacjonarnego o obciążeniu do 2,5 tony. Bosmanat odgrywa kluczową rolę jako centrum społeczności żeglarskiej, służy jako baza dla wielu pasjonatów żeglarstwa – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Istnieje potrzeba modernizacji oraz rozbudowy infrastruktury portowej, aby dostosować się do rosnącej liczby żeglarzy oraz zmiany ich oczekiwań oraz zapewnienia bezpiecznego i wygodnego miejsca cumowania dla różnych jednostek.
– To tutaj co roku odbywają się organizowane wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim największe regaty na wodach Morza Bałtyckiego w ramach Gdynia Sailing Days, to tutaj na co dzień szkolą się najmłodsi adepci żeglarstwa i wypływają na wody Zatoki Gdańskiej najpierw na najmniejszych Optymistach, aby potem przesiąść się na większe łódki. To tutaj każdego roku przypływają amatorzy żeglarstwa, którzy spędzają miło czas zarówno w marinie jak i korzystając z uroków miasta – dodaje gospodarz miasta.
Nowy bosmanat wraz z żeglarskim centrum szkoleniowym
– Jako miasto, które ma bogatą tradycję morsko-żeglarską, jesteśmy zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju naszej lokalnej społeczności. Ta inwestycja jest kluczowym krokiem w tym kierunku, który umożliwi nam podniesienie standardów dla żeglarzy i umocnienie naszej pozycji jako atrakcyjnego miejsca dla miłośników tego sportu – mówi prezydent Gdyni i nadmienia: – Jednocześnie stanie się niezbędną infrastrukturą, z której będą mogli korzystać nie tylko sportowcy, ale też wszystkie gdyńskie dzieci w ramach nowego programu edukacji żeglarskiej
Planowana inwestycja skupi w sobie m.in. część przeznaczoną dla żeglarzy, magazyn sprzętu ratowniczego oraz zaplecze szkoleniowe. Składać się będzie z trzech budynków. Budynek od szczytu to jest część przeznaczona na bosmanat, z przeznaczeniem dla żeglarzy, administracji na potrzeby organizacji konferencji czy też realizacji potrzeb szkoleniowych. Budynki hangarów stanowią bezpośrednie zaplecze dla szkolenia żeglarskiego, hangary do przechowywania łódek a także pomieszczenia administracyjne i socjalne. Ostatni budynek, ale pierwszy od strony alei Topolowej, będzie to obiekt lżejszej konstrukcji, w którym będzie można umieścić funkcję informacji turystycznej lub gastronomię.
W ten sposób, zachowując oś widokową od strony alei Topolowej, tworzy się tzw. brama do mariny, która będzie nowym ciągiem komunikacyjnym dla mieszkańców i turystów.
Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Sportu i Turystyki Polski Związek Żeglarski będzie ubiegać się o dofinansowanie na realizację obiektu. Inwesytycja będzie finansowana, w równych częściach, przez trzy podmioty: MSiT 33%, Urząd Marszałkowski 33%, Gdynię 33%. Jej szacowany koszt to 30 mln zł.
Gdynia stawia na żeglarską edukację
Od wczesnej wiosny do późnej jesieni w przystani żeglarskiej panuje ruch. Obok siebie stoją zarówno wspaniałe i luksusowe jachty, jak i całkiem małe i skromne łódki. Wokół y mają swoje siedziby kluby żeglarskie, w których nawet kilkuletnie dzieci mogą poznawać tajniki żeglowania. Do tych zaś, którzy miłość do żagli odkryli nieco później, kluby żeglarskie kierują szeroką ofertę kursów i rejsów czarterowych.
Od 2013 roku Gdyńskie Centrum Sportu realizuje tu projekt „Gdynia na fali”, którego celem jest wzmocnienie więzi z morzem i regionem morskim najmłodszych mieszkańców Gdyni, promocja wiedzy o żeglarstwie, morzu i o korzyściach wynikających z nadmorskiego charakteru naszego miasta oraz edukacja w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. W ubiegłym sezonie w projekcie udział wzięło niespełna 2000 dzieci wraz z opiekunami, którzy reprezentowali 15 gdyńskich szkół podstawowych oraz 14 przedszkoli. Projekt rok rocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy o tym, jak ważną i popularną dyscypliną sportu w naszym mieście jest żeglarstwo oraz podsumowuje, że Gdynia jest żeglarską stolicą Polski.
(UMG)