INNEWODNY

Nord Cup Gdańsk 2020. Największe regaty w Polsce wystartowały

Nord Cup Gdańsk 2020

Blisko 600 jachtów rywalizuje w regatach Nord Cup Gdańsk 2020, które rozpoczęły się w ośrodku AZS w gdańskich Górkach Zachodnich.

Żeglarze startują w 15 klasach, a w programie jest aż 17 dni wyścigowych.

– To największe w tym roku regaty w Polsce, w których wystartuje około tysiąca zawodników. Atmosfera tych zawodów jest wspaniała, a w stawce mamy kilku zawodników walczących o igrzyska w Tokio – mówi Rafał Zakrzewski, dyrektor ośrodka AZS w Górkach Zachodnich.

Regaty rozpoczęły się w środę rywalizacją w klasach Laser 4.7, Laser Radial i Laser Standard. Tu walka potrwa do piątku, a później na wody Zatoki Gdańskiej wypłyną zawodnicy kolejnych klas. W gdańskich regatach zobaczymy także specjalistów klas Finn, Optimist, Europa, Open Skiff, L’Equipe, Flying Dutchman, Hobie Cat, Nautica 450, Delphia 24 i 420, Korsarz, 505 i J/70. Pojawią się też jachty morskie, które będą rywalizować w B8 Race, Bursztynowym Pucharze Neptuna i Nord Cup Classic.

Tegoroczne regaty zostały mocno rozciągnięte w czasie. Wszystko z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa. Organizatorzy, chcąc zapewnić wszystkim uczestnikom możliwie największe bezpieczeństwo, zdecydowali się na wydłużenie imprezy aż do 17 dni regatowych. To pozwoli na skuteczne odseparowanie poszczególnych grup. Nie będzie też m.in. tradycyjnej tablicy ogłoszeń, by żeglarze nie tłoczyli się w jednym miejscu. Wszystkie informacje są dostępne online, a także na specjalnie ustawionych ekranach.

To 15. edycja Nord Cup Gdańsk. W sumie na starcie pojawi się około 600 jachtów w 25 klasach. Bazą regat jest należący do Akademickiego Związku Sportowego Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich, a żeglarzy będzie można obserwować z plaż w Stogach, Brzeźnie i Górkach Zachodnich.

W związku z pandemią koronawirusa większość żeglarzy, zwykle trenujących o tej porze roku w innych częściach świata, przebywa w Polsce. Dzięki temu w tegorocznych regatach weźmie udział cała krajowa czołówka, m.in. z olimpijczykiem z Londynu Piotrem Kulą, który po długiej kontuzji wraca do rywalizacji w klasie Finn. Ostatni raz Kula startował we wrześniu 2018 roku.

– Mnie, jako dyrektora ośrodka AZS w Górka Zachodnich, bardzo cieszy, że żeglarze opanowali nasz ośrodek. Wreszcie po kilkunastu tygodniach wróciło życie i czuć tu przewodnie hasło AZS, czy atmosferę, zabawę i sport – dodaje Zakrzewski.

25 czerwca to światowy Dzień Żeglarza!

Nord Cup Gdańsk 2020 (fot. AZS Górki Zachodnie)

Na pierwszy dzień regat Nord Cup Gdańsk 2020 prognozy zapowiadały idealne warunki do żeglowania; północny wiatr wiejący z prędkością 15 węzłów. Jako pierwsza na starcie stanęła klasa Laser, która będzie pływać do piątku. Niestety już w trakcie pierwszego wyścigu wiatr niespodziewanie zgasł i komisja musiała przerwać rywalizację na kilka godzin. Na szczęście dzięki bardzo dobrej decyzji sędziego głównego Tomka Sawukinasa i przesunięciu trasy dalej w morze udało się rozegrać wyścigi w świetnych warunkach.

JACHT TYGODNIA

Od 2013 roku wręczana jest także nagroda specjalna „JACHT TYGODNIA”. Jest to nagroda uznaniowa dla załogi, która w jakiś sposób wyróżniła się w trakcie całych regat.

Dotychczasowi laureaci:

2019: Joanna Cymerman, klasa Optimist / POL 1868
2018: Tytus Butowski, klasa Laser Radial / POL 208653
2017: Sasha Broy, Frank Thieme, klasa Korsarz / GER 3820 ‚LUCY’
2016: Łukasz Trzciński, jacht Good Speed
2015: Artur Pomorski, jacht Mantra 7000 SMYCZEK / POL5535
2014: Piotr Kula, klasa FINN / POL 17
2013: Bartosz Makała, Łukasz Skrzycki, klasa 505 / POL 8665

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button